Na fotce: Aleš Míka, strategic advisor v DX Heroes
Spousta skvělých startupových nápadů pohoří často na banálních chybách. Ať jde o nastavenou strategii, komunikaci, či špatné mapování trhu. V českém startupovém rybníčku uspěje jeden startup z deseti. Pětiletého výročí se dožije polovina. Přesto by jich mohlo být více. Jistě, lze argumentovat, že pre-seed fáze je především o tom, jak utéct finančnímu hrobníkovi z lopaty. Ve výsledku je to pouze oddalování problému. Startupy v rané fázi příliš spoléhají na štěstí a svoji atraktivitu. Nevěnují pozornost od začátku správně nastaveným procesům, vyhazují peníze či bezhlavě jednají. Zvyky nastavené od počátku startupu snadno pomohou předejít problémům, a napomohou v dalším úspěšném fungování a růstu.
Adaptabilita se stala hlavním předpokladem pro úspěšný byznys. Svět kolem nás se neustále proměňuje, vyvíjí, padá a znovu buduje. Stejná flexibilita je nutná i při budování startupu. Nebojte se produkt hned od počátků měnit, předělávat a bourat. Rychle selžete, rychleji napravíte chyby, a tak stále dokola. Myslete na to, že potřebujete mít produkt, ne pouze technologii, který lze představit jasně definovanému trhu. Můžete mít skvělý nápad, ale pokud jej neumíte popsat a prodat, pak nemáte nic. Jasně uveďte, v čem tkví problém a řešení, a vymyslete přesvědčivé prodejní argumenty. Při této strastiplné cestě byste neměli zapomínat na jeden důležitý fakt: do produktu se nesmíte slepě zamilovat. Tato výsada náleží uživatelům, pro které je vytvořený.
Anarchie patří do baru, struktura do startupu
Vše začíná dobrým nápadem, pokračuje a končí skvělou exekutivou. S tím souvisí i kvalitní výběr spoluzakladatelů. I mušketýři fungovali efektivněji v kvalitním týmu. Na základě individiálních kompentencí se vhodně rozdělí role, povinnosti a odpovědnost. To se vše zpečení smlouvou; nezapomínejme, že tohle je běh na dlouhou trať. Zároveň mějte firemní dokumenty a podklady aktualizované, srovnané a připravené ke kontrole, i třeba investorů nebo interní. Pořádek v administrativě nemusí znít zrovna atraktivně, předejdete ale spoustě problémů a pomůže to k dalšímu rozvoji firmy.
Když si vše dobře nastavíte, snáze bude probíhat i otrkávačka s investory. Nerozhodí vás otázky o provozu firmy, budoucích plánech či osobní rozhovory. Na vše budete připraveni. To vám poskytne čas a prostor zjistit, zdali si s investory lidsky sedíte. Důležitá je chemie mezi zúčastněnými a přidaná hodnota, kterou investor s sebou přináší, tzv. smart money. Konzultace s právníkem při manipulaci s různými druhy dokumentů je též namístě.
Závěrem pak několik rad pro pre-seed:
- Identifikujte správné trhy a postupujte rychle. Získání významného podílu na trhu je pro začátek klíčové.
- Myslete globálně, ale rychle lokalizujte. A nezapomeňte na to, že co funguje v jedné zemi, nemusí automaticky fungovat i u nás.
- Rychle reagujte a posouvejte se. Trh nezpomalí, a kde je teď díra, tam už zítra být nemusí.
- Zbytečně moc brzy neprodávejte velkou část svého počátečního kapitálu. Vyčkejte nebo si nechte poradit.
- Konzultujte kroky s odborníky ze všech odvětví, od právníků přes finance po vývojařinu.
Cesta startupu je složitá a plná výzev, přičemž mnoho slibných projektů padá na zdánlivě drobných, avšak ve skutečnosti zásadních chybách. Kromě kvalitně vypracované strategie a efektivní komunikace jsou klíčovými faktory adaptabilita a flexibilita. Kvalitní výběr spoluzakladatelů a pevná organizační struktura jsou zásadní pro úspěšné fungování podniku. Dobře nastavené procesy nejen usnadňují jednání s investory, ale také představují klíčový prvek pro udržení stability. Úspěch startupu tedy stojí nejen na inovativním nápadu, ale i na správné organizační struktuře, schopnosti se přizpůsobit a spolupráci s odborníky z různých odvětví.
Zdroj: DX Heroes