Pavel Niedoba, CEO Simple Coin, Zdroj: Simple Coin

Do dalšího rozhovoru přijal pozvání Pavel Niedoba, který má za sebou velmi slušnou kariéru programátora. Ta ho provází celým životem. Pracoval pro malé firmy i obří korporáty. Dnes stojí v čele nejstarší české krypto směnárny Simple Coin

V rozhovoru jsme se zaměřili na to, jak Simple Coin vzniknul i aktuální tržní situaci. Probrali jsme také nařízení MiCa (Markets In Crypto Assets) a problém velkých burz, které vlivem Chain Analysis porušuje své GDPR stanovy.

Pavle, seznamíte nás více s příběhem, který stojí za vznikem vaší směnárny Simple Coin?

Simple Coin je nejstarší směnárna, která v dnešní době funguje. V tomto oboru se pohybujeme od roku 2013. Simple Coin vznikl jako pokus založený na mé vlastní zkušenosti, kdy jsem přišel o všechny své Bitcoiny shodou okolností na jiné české burze. Ta zanikla ne úplně slavným způsobem po vůbec prvním českém krypto hacku. 

Udělal jsem základní chybu, že jsem jim důvěřoval. Jednoho dne jsem se přihlásil na stránky nejmenované burzy, kde bylo napsáno, že je všechno pryč, ale že burza za to nemůže. To mě vytočilo a přemýšlel jsem nad tím, kdo by měl nést zodpovědnost. Brzy jsem si ale uvědomil, že v krypto světě by měl nést zodpovědnost především každý sám za sebe.

U piva jsem to vykládal sousedovi, který mi na to řekl, proč něco takového nevytvořím sám. Přišlo mi to hrozně složité, ale soused řekl, že mi to za tři týdny naprogramuje, a to taky udělal. 

simple coin - největší směnárna kryptoměn v čr

Úvodní stránka krypto směnárny, Zdroj: Simple Coin

Předpokládám, že to byla nějaká osekaná verze. Přece není možné ve dvou lidech vytvořit krypto směnárnu během tří týdnů.

Ano, bylo to v podstatě MVP (minimum valuable product). Stránka sice vypadala jako směnárna, ale na pozadí to byl vlastně jen formulář, kam uživatel zadal bitcoinovou adresu, e-mail a částku. My jsme pak uživateli poslali e-mail s informacemi, kam má poslat peníze a bylo to. Kupodivu se toho lidé chytli. Přišla nám první objednávka, další den už osm a takhle to rostlo.  

Musel to být hrozný punk. Jak se vám povedlo něco takového proměnit ve skvěle fungující směnárnu?

Punk to opravdu byl. Fungovali jsme jako pravý nefalšovaný startup. Po třech týdnech jsme jezdili všichni na hory i s rodinami. Na vleku jsme kupovali krypto a posílali peníze z telefonu. Dlouhou dobu jsme neměli ani backend a vše jsme řešili v excelovských tabulkách.

Všichni jsme u toho ještě měli jinou práci, děti a u toho jsme tvořili Simple Coin. Tlačil nás vpřed zájem našich uživatelů. Zapracovávali jsme nové funkce i možnosti a postupem času se MVP proměnilo v dosavadní řešení. 

Konec roku 2013 byl ideální pro začátek, protože byl hype. Byla to příležitost, kterých není moc za život a já nechtěl být věčně ajťákem.

simple coin - aplikace

Zdroj: Simple Coin

Co stálo za vaším úspěchem?

Velmi dobré načasování, hodně tvrdé práce a odhodlání nevzdat se. Těch problémů bylo opravdu spoustu a mnoho lidí by to vzdalo, ale my ne. 

Na vás se bude vztahovat nová regulace MiCa, jak si myslíte, že to změní trh kryptoměn?

Velmi zásadně. Začali jsme se na to připravovat a už teď víme, že náklady půjdou do milionů korun. 

Všechno je ale hrozně abstraktní. Dodnes se ani neví, kdo na to bude dohlížet a vydávat licence. Modlíme se, aby to nebyla ČNB. Ta totiž říká něco úplně jiného, než co dělá. Nebojím se říct, že je to parta lidí, kteří otevřeně lžou. Sami říkají, že kryptu fandí a nebojují proti tomu, chtějí to podporovat, ale přitom si jako směnárna nemůžeme v Česku otevřít ani účet v bance. 

Může se stát, že do konce roku žádné krypto v Česku nebude a bitcoin si tu za koruny nekoupíme. 

O MiCe se často mluví spíš v byznysové sféře, ale málo se mluví o tom, jaký to bude mít vliv na koncové uživatele. Co se podle vás změní?

Z mého pohledu je to nařízení, kterým se stát a banky chtějí chopit kryptoměn. Vědí, že už ve světě kryptoměny zůstanou, a to pro ně může být příležitost k zisku. Zároveň to pro ně může být i nebezpečné, a toto nebezpečí se snaží regulovat těmito nařízeními.

Bankéři nejsou hloupí a pochopili, že konfiskace kryptoměn je až nemožná ve chvíli, kdy peněženky vlastní koncoví uživatelé. Dali si opravdu záležet na tom, aby konfiskaci získali a přesně to se děje prostřednictvím MiCy.

Pro koncové uživatele je zásadní to, co se týká nehostovaných peněženek. Celá MiCa je postavena na tom, že by trh měl evidovat veškeré transakce na úrovni odesílatele a příjemce. Je dost pravděpodobné, že regulátoři budou mít k těmto datům přístup. Vliv na koncové uživatele bude ten, že pokud nebudete mít hostovanou peněženku, všechny vaše transakce budou považovány jako rizikové. 

Když budete chtít bitcoin prodat, tak to přes burzu nebude tak jednoduché, protože burza vám transakci zmrazí, dokud nedodáte veškeré infomace o tom, kde se bitcoiny vzaly a jak. 

simple coin

Zdroj: Simple Coin

Myslíte si, že to odradí mnoho lidí od toho, aby kryptoměny nakupovali?

Spoustu lidí to odradí, ale také spoustu přiláká. V tuto chvíli je nepředstavitelné, že by se změnila rychlost tvorby bitcoinu. Už 90 % bitcoinů je vytěžených a inflační tlak na bitcoinu je velmi malý. V pohledu toho co se vytěží a toho, co je k objemu. To je v přímém rozporu s tím, co se děje v běžných fiat měnách.

Když jsme u vývoje fiat měn, jak hodnotíte aktuální tržní situaci?

Situace je extrémní. Tak velký pokles a tak dlouhé období klidu jsme u Bitcoinu ještě neviděli. Asi 4 měsíce se nic neděje. Bitcoin je v tuto chvíli méně volatilní než velké burzovní indexy. 

Jak to vidíte z pohledu SimpleCoinu? Jak na to reagují uživatelé?

Lidé nakupují ve chvíli, kdy se cena hýbe. Zaznamenali jsme u Bitcoinu velký pokles a teď dlouhé klidové období. Každý zkrátka vyčkává, co se stane. Pak tu ale máme pravidelné nakupující, tam se nic nemění. Ti nakupují pravidelně nehledě na cenu. Tito lidé si drží většinu peněz v kryptu a teprve až potřebují fiat, začnou se kryptoměn zbavovat.

Tvoří většinu vašich zákazníků hodleři nebo spekulanti?

Simple Coin je nástroj pro lidi, kteří nepotřebují funkce, které nabízí klasické burzy. U nás si chtějí jednoduše kryptoměny nakoupit a případně prodat. Jsme nástrojem pro ty, kteří chtějí nakupovat pravidelně, protože máme lepší kurz. Z toho plyne, že naši zákazníci jsou spíš hodleři. Spekulanti by využili právě burzy jako Binance nebo Kraken, které mají mnohem více funkcí určených právě ke spekulacím.

Co si myslíte o trackování krypto transakcí, kterému se věnuje např. společnost Chain Analysis.

Chain Analysis je obrovská firma, která dělá přesně to, co první krypto adopteři nenávidí ze všeho nejvíc. Zbavuje krypto transakce anonymity. Tato firma a jí podobné entity se snaží ke každé transakci na blockchainu přiřadit příjemce a odesílatele. 

Vlády a úřady toto milují. Skrze banky nebo prostřednictvím MiCy nutí velké burzy, aby informace o transakcích evidovaly, což je do určité míry v pořádku, pokud informace zůstanou u těchto poskytovatelů. To se ale často neděje.

Každá burza, která je zapojená do Chain Analysis přiřadí každému klientovi speciální ID, podle kterého transakce trackuje. Když tedy převedete kryptoměny z Binance na Kraken, Kraken si vytvoří vlastní user ID a opět transakci trackuje. Chain analysis tato ID sjednotí a tím vznikne kompletní finanční historie klienta burz. Jde o velmi osobní informace, které mají obrovskou hodnotu. Chain Analysis tyto informace prodává všem svým klientům i státním orgánům různých zemí.   

Problém je, že burzy o tomto vůbec neinformují ve svých GDPR stanovách a dle mého názoru se jedná o hrubé porušení a sdílení osobních dat jejich uživatelů. Nad tímto by se měli všichni uživatelé burz zamyslet a počítat s tím.

Jaký je v tomto rozdíl u burzy a směnárny jako je třeba Simple Coin?

U nás na Simple Coin se toto neděje. Když si klient u nás koupí bitcoin a pošle ho na Bitstamp, je rozdíl mezi tím, jestli Bitstamp zná jméno klienta nebo když uvidí pouze to, že krypto poslal Simple Coin. 

Když to bude jméno klienta, Bitstamp to bude reportovat dalším autoritám. Tím vzniknou dvě analyzovatelné transakce, což je problém, o kterém se bavíme. 

Když mezi tím bude Simple Coin, nestane se to. Stalo by se tak jen tehdy, když by se daná transakce stala předmětem vyšetřování. To je jediný případ, kdy je z naší strany legitimní transakci reportovat úřadům.

Co nového se chystá v Simple Coinu?

Už dlouho chystáme custodial řešení. Budeme mít peněženku SimpleCoin, kde chceme držet peníze klientů. Je to velmi podobné jako internetové bankovnictví. Není to jednoduchá záležitost a obzvlášť v krypto světě. 

Doufejme, že ještě letos se nám podaří vypustit redesign, který přinese lepší uživatelskou zkušenost. S tím chceme přidat i další sadu altcoinů a po novém roce pak definitivně spustit peněženku. 

Avatar Autor
Radim Oulehla

Nadšenec do e-commerce, online marketingu a FinTechů. Chorobný minimalista a odpůrce nesmazaných e-mailů. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Vyzkoušejte Simple Coin

Simple Coin je největší česká krypto směnárna!

Vyzkoušet směnárnu