V době, kdy klimatická změna představuje jednu z největších výzev, je spojení finančních technologií a udržitelných řešení důležitější než kdy dříve. Zpráva Climate FinTech 2024 ukazuje, že si to myslí i VC investoři. Právě u nich jsou totiž klimatické FinTechy populárnější, než jejich ne tak úzce zaměření kolegové. 

Rok v retrospektivě: Investice a trendy

Přes ekonomické nejistoty prokázal sektor klimatických FinTechů odolnost a inovaci. V roce 2023 sektor přilákal 2,3 miliardy dolarů investic. Na jednu stranu se jedná o 19% pokles oproti předchozímu roku. Na druhou stranu ale překonává širší trh rizikového kapitálu, který zaznamenal pokles o 38 %. Tato odolnost značí rostoucí význam udržitelných finančních řešení. 

Více se daří klimatickým FinTechům v Evropě, ty totiž získaly 1,5krát více financí od investorů rizikového kapitálu než jejich američtí protějšci. Toto geografické rozložení zdůrazňuje vznikající vedení Evropy ve světě klimatického FinTechu.

Kdo budou klíčoví hráči?

Zpráva identifikuje trhy s uhlíkovými povolenkami a emisemi a správu energie jako dva podsektory, které v roce 2023 přitahovaly největší pozornost a financování. Společnosti v těchto oblastech inovují v popředí klimatické změny, vyvíjejí technologie a platformy, které usnadňují obchodování s uhlíkem, zlepšují energetickou účinnost a přecházejí na obnovitelné zdroje energie.

Mezi zvýrazněné společnosti patří průkopníci, jako je Opna, finanční platforma pro uhlíkové projekty, a Cloovers, který si klade za cíl propojit jednu miliardu lidí s obnovitelnou energií. Tyto příklady reprezentují různé přístupy v rámci Climate FinTech k řešení environmentálních výzev.

Jak postupujeme vpřed, role klimatických FinTechů při umožňování udržitelné budoucnosti nemůže být přeceňována. Inovace a investice v tomto sektoru jsou klíčové pro vývoj infrastruktury, technologií a finančních mechanismů potřebných k dosažení globálních environmentálních cílů.

Avatar Autor
Lukáš Raška

Už nějakou dobu ponořen do světa FinTechu, investování, dat, osobních financí a udržitelnosti. Pomocí dat rád upozorňuje na zajímavosti ze světa financí, technologií přehledné a srozumitelné formě.