Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa technologií, fintechů a businessu. Jako vždy jsme si pro vás připravili řadu novinek, které podle nás stojí za pozornost. Zabývat se dnes budeme například firmou OpenAI, ze které máme hned tři zprávy. Dále se podíváme třeba na sociální síť X a na jejich rozvoj z hlediska jednotlivých komunit. V neposlední řadě si pak ukážeme závěr případu kryptoměnové směnárny FTX a Sama Bankman-Frieda. Udělejte si čas, příjemně se usaďte a pojďme se na to vrhnout.

Sam Altman se vzdává kontroly nad OpenAI fondem

Sam Altman je postava, která se v minulých měsících objevila v médiích již několikrát. Nejprve šlo o odstup z pozice CEO, následně se pak dosadil zpět. Novou zprávou je, že se Sam Altman vzdal řízení venture fondu OpenAI.

OpenAI Startup Fund má za cíl investovat do firem zaměřených na umělou inteligenci. Jen za minulý rok se objem peněz v tomto fondu zvedl prakticky dvojnásobně ze 175 milionů dolarů na 325 milionů dolarů. Fond již údajně zainvestoval přes 16 projektů.

Více na stránkách Techcrunch.

ChatGPT 3.5 bude možné využívat bez přihlášení

To, co je na umělé inteligenci důležité, je především otevřenost k obecné populaci. OpenAI v tomto duchu plně uvolní svůj model ChatGPT 3.5, ke kterému již nebude nutné mít založený uživatelský účet. Jediným rozdílem oproti “uživatelské” verzi bude nemožnost uchovávat předchozí konverzace. Nejprve bude tato featura uvolněna ve Spojených státech amerických, teprve později pak do zbytku světa.

Více na stránkách Cointelegraph,

Klonování hlasu v toolu od OpenAI

Umělá inteligence má velký potenciál pomáhat, avšak může v některých ohledech i pěkně škodit. Takovým krásným problémem jsou například deepfake napodobeniny reálných lidí. Ty se dají následně zneužít k vydírání apod.

OpenAI v tuto chvíli vyvíjí svůj vlastní tool k naklonování lidského hlasu. Měl by stačit pouze jeden záznam o délce patnáct sekund, ze kterého pak umělá inteligence vytváří hlasovou stopu. I když by již společnost mohla nástroj vypustit, chce jej zveřejnit co nejodpovědnějším způsobem.

Více na stránkách Techcrunch.

Změna klimatu by mohla stát obyvatele Texasu polovinu venkovního času

Výzkumníci z amerického MIT vynalezli nástroj, který si můžete vyzkoušet i vy u vás doma. Jeho účelem je odhadnout vliv emisí na počet “venkovních dní”, které si budete moci užít odteď do roku 2100, a to za předpokladu, že se na současném průběhu oteplování nic nezmění.

Ne každá země je na tom samozřejmě stejně. Například lidé v Kalifornii, Francii nebo Německu na tom nejspíš nebudou zas tak špatně. Některé státy jako Velká Británie si dokonce polepší. Jsou tu ale i tací, kteří si to venku moc neužijí. V takovém Texasu se totiž očekává snížení počtu venkovních dní o zhruba měsíc a půl.

Více na stránkách Techcrunch.

V X budou brzy dostupné NSFW skupiny

Bývalý Twitter chce být naprosto vším. X bude mít komunity, možnosti plateb, hry, a nově se mluví i o specifických komunitách pro dospělé. Jako všude jinde je tento obsah relativně velkou částí celé sociální sítě, která díky tomu živý a promuje spoustu lidí. Podle reportu z Reuters má celkem 13 procent všech příspěvků nějakou formu NSFW obsahu. Kromě toho je to také jeden z nejrychleji rostoucích “žánrů” na platformě.

Více na stránkách Techcrunch.

Všichni Premium uživatelé budou mít přístupný ke Grok AI

Dalším vylepšením celé platformy X bude také přístup k umělé inteligenci s názvem Grok. Ten dostanou všichni uživatelé s Premium předplatným. Sociální síť X chce tímto pravděpodobně konkurovat dnes největších AI chatbotům, mezi kterými je třeba ChatGPT a další.

Více na stránkách Techcrunch.

Sam Bankman-Fried odsouzen na 25 let vězení

Sam Bankman-Fried je člověk, který před mnoha měsíci způsobil prakticky pád celého kryptoměnového odvětví. Se svou burzou FTX totiž podvedl nespočet lidí. S jejich prostředky nakládal způsobem, jako kdyby byly firemní, následně s nimi obchodoval a investoval je podle vlastního zájmu.

nbcnews.com

Po dlouhých měsících soudních tahanic se minulý týden konečně vynesl rozsudek nad tímto jménem. Sam Bankman-Fried byl odsouzen na 25 let vězení za podvody a praní špinavých peněz, a s podmínkou zaplatit 11 miliard dolarů.

Více na stránkách Techcrunch.

Amazon pokutován v Polsku za “dark pattern” praktiky

Velké korporace jsou známé tím, že se často snaží využít všemožných cest k monetizaci zákazníka. Amazon byl přesně z těchto důvodů pokutován za tzv. “Dark pattern” praktiky. Ty si můžete představit jako techniky, které mohou zákazníka tlačit ke koupi s pomocí UX designu a jiných vizuálních prvků. 

Soud uložil Amazonu pokutu v hodnotě 8 milionů dolarů. To samozřejmě není žádná likvidační částka, ale jedná se o upozornění na další příklad jednání, které spousta lidí považuje za závadné.

Více na stránkách Techcrunch.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.