Drazí čtenáři, vítejte u našeho pravidelného článku, ve kterém vám představíme ty nejzajímavější novinky z minulého týdne. V tomto vydání budeme řešit poměrně širokou škálu zpráv. Podíváme se společně na Elona Muska a jeho žalobu vůči OpenAI, ukážeme si zrušený projekt automobilu z dílen Apple, ale také si něco řekneme třeba o využití umělé inteligence při sledování pohybu skrze WiFi signál. Je toho před námi mnoho. Přejeme vám proto příjemné čtení a můžeme se na to vrhnout.

Apple ruší plány na tvorbu autonomního automobilu

Apple je firma, jejímž hlavním cílem je tvorba uzavřeného ekosystému hardwaru a aplikací, které společně tvoří poměrně silnou kombinaci. Do této skupiny se firma snažila přidal i autonomní elektromobil, který by velice dobře zapadl do současného narativu umělé inteligence. Jak se bohužel před pár dny ukázalo, všechny snahy na tomto projektu byly ukončeny.

Společnost na tomto projektu pracovala již od roku 2014. Cílem bylo vytvoření konkurence k Tesle. Důvodem ukončení je údajně legislativní nejistota, která toto odvětví dnes provází. Spousta automobilek se o něco podobného snaží, ale neustále narážení na nějaké bloky. Vedení Applu tak jednoduše došlo k názoru, že je projekt až příliš rizikový.

Na automobilu pracovalo zhruba 1400 zaměstnanců, kteří budou buď alokování do jiných oddělení, nebo firmu opustí.

Více na stránkách Techcrunch.

Systém MaskFi dokáže sledovat pohyb těla skrze WiFi signál

Zajímavý projekt, který se nedávno objevil na radaru, je MaskFi.

Cílem vědců ze Singapuru bylo vynalézt aplikaci, skrze kterou by bylo možné sledovat pohyb uživatelů v reálném světě skrze WiFi, aby jej mohli následně přenést do metaverze. I když jsou dnes všechny ovladače a kamery na vcelku dobré úrovni, stále u nich existují slepá místa. Problém s takovou technologií je ten, že vyžaduje ohromný vzorek dat, se kterým je poměrně těžké pracovat. Jak to tedy rozlousknout? Použijte umělou inteligenci.

Výsledkem vývojářského úsilí je program MaskFi. Tento typ umělé inteligence potřebuje jen zlomek dat, který slouží pouze jako výchozí bod. Následně se do rovnice přidá samovolné učení na různých iteracích, které pokračuje do doby, než je systém schopen předvídat pohyby s velkou přesností, a to až s 97% přesností.

Více na stránkách Cointelegraph.

Elon Musk žaluje Sama Altmana a OpenAI kvůli porušení smluv

Elon Musk je v business světě velký střelec. Ve své poslední ukázce síly se pustil do firmy OpenAI, na kterou podal žalobu za porušení tzv. Nonprofit agreementu, což se dá přeložit asi jako “příslib neziskovosti”.

Musk poukazuje na spolupráci, která začala mezi OpenAI a Microsoftem. Konkrétně mluví o neferovém jednání, porušení smlouvy a dalších. Po OpenAI chce, aby se firma vrátila ke svému open-source principu, se kterým původně začala. Kromě toho také říká, že je OpenAI nezpůsobilá k operování a vývoji AGI, tedy “artificial general intelligence”, která se již dá považovat za skutečnou formu uměle vytvořené inteligence, s čímž jde ruku v ruce i potenciálně velké riziko vůči lidské společnosti.

Více na stránkách Cointelegraph.

Google ztratil kontrolu nad svým AI modelem, který začal s diverzitou

Je vtipné, že když se vlajková loď společnosti zblázní. Umělá inteligence od firmy Google s názvem Gemini začala minulý týden produkovat obrázky, do kterých začala zařazovat ideologii diverzity, a to bez jakéhokoliv ohledu na historický kontext. Podle vyjádření firmy se stala AI až příliš citlivá.

Více na stránkách Techcrunch.

Kryptoměna Bitcoin se dostala nad 60 000 dolarů 

Tato zpráva si zaslouží být zmíněna i zde. Kryptoměna Bitcoin se totiž s cenou vyšplhala přes 60 000 dolarů a dokonce nedávno atakovala i absolutní ATH. Je tak klidně možné, že maximální historickou cenu překonáme již tento měsíc.

Více na stránkách Reuters.

IPO firmy Reddit bude pravděpodobně valuováno na 6,5 milliard dolarů

O tom, že bude mít Reddit veřejnou nabídku akcií, jsme vám psali již v minulém týdeníku. Teď se na světlo světa dostala odhadovaná cena, na jakou bude společnost pravděpodobně ohodnocena. Momentálně se věří, že bude firma valuována na 6,5 miliardy dolarů, což by bylo podstatně méně než v roce 2021, kdy se v kole financování ohodnotila na 10 miliard.

Více na stránkách Reuters.

Diagnostika prvních příznaků alzheimerovy nemoci pomocí virtuální reality a AI

Ještě zde máme jednu zajímavou novinku. Virtuální realita a umělá inteligence dohromady mohou přinést revoluci v medicíně. Jeden z takových pokroků je například diagnostika Alzheimerovy choroby, a to skrze snímání pohybu ve virtuálním prostoru a analýzu dat skrze software umělé inteligence. Technologie má potenciál, ale zatím je teprve v plenkách.

Více na stránkách BBC.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.