Advertorial

Na všem někdo vydělá! I když to v kontextu válečného konfliktu může vyznít nelidsky, i v případě Rusko-Ukrajinského konfliktu budou vznikat noví milionáři a nový miliardáři. Ti více otrlý, vydělají peníze na výrobě zbraní, humanitární pomoci nebo obchodu s pracovní silou. Rovněž ceny nemovitostí poletí raketově vzhůru v celé Evropě, protože uprchlíci z Ukrajiny budou muset být samozřejmě někde ubytováni. Tlak na západní potravinářský průmysl bude opět zvýšen, protože bude potřeba uživit více lidí.

Půjde dolů kvalita nebo kvantita potravin? Téma tohoto článku bude, jak v této turbulentní době vyhledávat investiční příležitosti.

1) Potravinářský průmysl

Začneme od toho nejzákladnějšího, co člověk k životu potřebuje, a to je jídlo a pití. Přerozdělení uprchlíků z Ukrajiny vytváří investiční podmínky v potravinářském segmentu. Ovšem tento segment se může vydat dvojí cestou. Může se jednat o maximalizaci výroby díky snížení nákladů nebo snížení množství potravin. Tento tlak na výrobce a farmáře může způsobit růst cen jak potravin, tak ale růst akcií těchto společností. Což se v současné době děje.

Další investiční příležitosti mohou vznikat v rámci sub-dodávek pro potravinářský průmysl. To znamená, že akciový růst mohou vykázat i společnosti vyrábějící těžkou farmářskou techniku, jako například John Deere. Případné snížení kvality potravin, může rozpoutat vlnu snah o potravinovou soběstačnost jedinců a rodin. To opět bude vytvářet investiční příležitosti v agrárních společnostech, které prodávají semínka, sazenice, hnojiva nebo nezbytné nářadí.

2) Segment nemovitostí

Jak jsme si už naznačili, tento segment bude v následující době velmi lukrativní. Problém ovšem spočívá v tom, že nákup a následné držení nemovitosti může být pro většinu investorů finančně nedosažitelné. Naštěstí existují i další způsoby, jak se do tohoto segmentu začlenit a pokusit se vydělat peníze na narůstajícím „nuceném“ zájmu o bydlení. Možností, jak investovat do nemovitostí mohou být například podílové fondy, které nabízejí investice od pár stokorun měsíčně.

Nezapomínejte, že hlavním cílem fondů je vydělat peníze. Ne vaše vydělávání peněz. Obvykle poplatky za správu účtu převyšují zisk z podílu na zisku. 

V rámci tohoto tématu je dobré se také zamyslet nad budoucností. Většina příchozích Ukrajinců jsou ženy a děti. Až za pár let děti vyrostou, budou muset chodit do školek, škol zájmových kroužků atd., což jsou vše aspekty, které s investicemi do nemovitostí velmi úzce souvisí.

3) Technologie

Generace dnešních batolat se narodila do doby, kdy je pro rodiče složité odtrhnout své děti od digitálních zařízení. Trend digitalizace lidského života nabírá na obrátkách, což potvrzuje mnoho projektů spojených s Metaverse a také nedávná snaha o digitalizaci lidského zdraví. Své plány na vytvoření Metaverse nedávno oznámila společnost Meta (dříve Facebook), což je opravdu velký hráč na trhu, do kterého se může vyplatit v souvislosti s technologiemi také investovat. Další společností, která vidí v nově se budujícím světě velkou příležitost (a již do tohoto odvětví investuje) je i Apple.

Díky přílivu nové Ukrajinské kultury, se dá ve společnosti očekávat proces jejího začleňování, což otevírá dveře mnoha chytrým aplikacím, které budou mít za cíl usnadnit dorozumívání, výměnu informací a celkové začlenění nově příchozích do tuzemské společnosti.

Investiční příležitosti lze tak vyhledávat například v start up projektech, které se zaměřují na zbourání hranic v lidské komunikaci, zprostředkování zážitků na dálku. Díky stále rostoucím obavám z válečného konfliktu, terorismu, nebezpečných virů atd., lze očekávat například rozšíření virtuálního cestovního ruchu, což je rovněž oblast spadající do segmentu technologií.

4) Energetika

Ceny energií rostou po celé Evropě, a jak jsme si na začátku článku ukázali, někdo na tom vydělá! Problémem tohoto tržního segmentu je, že současný nárůst cen je vyvolám především nejasnou strategií EU ohledně Ruských sankcí. I obyčejný obyvatel chápe, že když EU uvalí sankce na Rusko, to stopne plyn a Evropanům bude zima. Bylo by bláhové si myslet, že toto nechápou lídři evropských zemí, a tak se spíše nabízí, že právě toto je cílem EU. Co se ovšem odehrává v pozadí hry na sankce, které škodí hlavně sankcionářům, to se můžeme pouze domnívat.

Součástí energetického segmentu je také zajímavé sledovat například akcie společností vytvářející infrastrukturu pro elektrárny obnovitelných zdrojů. Větrné a solární elektrárny mohou být budoucností především v tom případě, budou-li ceny tradičních fosilních paliv i nadále růst.

5) Investice na Ukrajině

Příprava investičních projektů na Ukrajině je velkým tématem. Na první pohled by mohlo dávat smysl, že jednoho dne se situace uklidní a lidé se opět vrátí do svých domovů a budou pracovat na obnově své země. Ovšem když si položíme otázku: „Vrátili bychom se do země, kde jsme předtím zažívali strach a útrapy, tak silné, že jsme museli utéct“? Možná, že v někom patriotismus převáží, ovšem investiční strategii by na tomto postavil pouze „velký hráč“.

Otázkou tedy zůstává, co se stane se státem bez obyvatel? Lze očekávat další migrační vlnu, tentokrát směrem na Ukrajinu? Možná, že někteří investoři uvažují tak, že území Ukrajiny připadne Rusku. Pak je tedy potřeba rozluštit, jakým způsobem lze investovat na ruském finančním trhu? Vzhledem k tomu, že je tento trh uzavřen, lze do něj investovat pouze nepřímo, například formou investic do společností, které se v Rusku angažují. To lze provést investicemi do rozvojových podniků, jejichž akcie jsou kotované na burze v HongKongu nebo Singapuru. Každopádně investice na území Ukrajiny by v současné době znamenaly využití rizikového kapitálu.

Závěr – dopady konfliktu

Každá krize nabízí kromě strastí, které potkají většinu, mnoho příležitostí, které využije menšina.

Je na svobodném rozhodnutí každého, na jaké straně barikády bude stát a jakým způsobem se rozhodne zabezpečit život svůj a své rodiny. Investoři mají díky přístupu k finančním nástrojům mnoho možností, jak ochránit svůj kapitál, ovšem investiční rozhodnutí nesmí být nikdy dělány ze strachu nebo chamtivosti, protože se pak jedná o hazard a nikoliv investování.

Zdroj: Finex.cz

Investovat můžete například na:

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte Fintree kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!