S tím, jak se zintenzivnil konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem, pokračovaly ceny kryptoměn minulý týden v propadu a následovaly tak obecný vývoj na světových finančních trzích. 

Bitcoin se aktuálně obchoduje kolem 38 000 dolarů, přičemž minulý týden se propadl až pod 35 000 dolarů. Mezitím se ether obchoduje kolem 2 600 dolarů, poté co minulý týden za volatilních podmínek klesl pod 2 300 dolarů. 

Pokračuje tak současný trend, kdy se kryptoaktiva chovají jako „riziková aktiva“. Zejména BTC v nebývalé míře kopíruje americké akcie, což znamená, že klesající tendence cen, zaznamenaná v posledních několika týdnech, je na základě výkonnosti indexu S&P 500 očekávaná. 

V současné situaci není překvapivé, že se mnozí investoři snaží snížit riziko a jejich zhodnocení to odráží. Pokud se současné napětí rychle uklidní, pak můžeme být svědky návratu chuti k riziku. 

Stále však máme před sebou vysokou inflaci, zvyšování úrokových sazeb a probíhající diskuse o omezování kvantitativního uvolňování, což znamená, že na trhu se možná bude muset více vyjasnit, než se ceny opět začnou pohybovat vzhůru.

Ukrajinci se ve válečném stavu obrací na kryptoměny

Po zásahu ukrajinské vlády proti převodům digitálních peněz se lidé zřejmě obracejí ke kryptoměnám. Podle místních údajů se domácí kupci obraceli ke stablecoinu USDT společnosti Tether, který je navázán na americký dolar. Tether, nejpopulárnější stablecoin, zůstal v posledních týdnech relativně stabilní, na rozdíl od významnějších kryptoaktiv, jako je bitcoin nebo ethereum.

Ukrajina je příznivcem digitálních aktiv a v roce 2021 podepsal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zákon, který připravil půdu pro to, aby centrální banka země mohla vydávat vlastní digitální měnu. Země údajně modernizaci svého platebního trhu tak, aby její národní banka mohla vydávat digitální měny, skutečně prováděla.

Poptávka z frontové linie po Tetheru a dalších tokenech v posledních dnech střízlivě připomněla význam kryptoměn nejen jako alternativy v případě, že důvěra ve fiat měny a přístup k nim bude značně omezený, ale také jako nástroje kolektivní změny. 

BNY Mellon chce zvýšit institucionální expozici vůči kryptoměnám

Společnost BNY Mellon údajně vyvíjí platformu pro úschovu digitálních aktiv, která by institucionálním zákazníkům umožnila získat expozici vůči kryptoměnám. BNY by pro začátek umožnila zákazníkům ukládat nejoblíbenější aktiva do bankovních krypto-peněženek. Poté, po schválení regulačními orgány, se služba rozšíří a integruje další digitální aktiva.

Ačkoli to možná bude trvat ještě několik měsíců, vypadá to, že BNY chce tímto nejnovějším počinem udržet náskok před svými institucionálními kolegy. To není až tak nečekané, vzhledem k tomu, že byla jednou z prvních institucí, která svým klientům nabídla expozici vůči kryptoměnám a zjevně vidí, že se jedná o nabídku, která vyvolá značnou poptávku.

Je pravděpodobné, že bude spuštěna nejprve ve Spojených státech. Jakmile služba začne fungovat, mohli bychom být svědky toho, že na trh přiteče více institucionálních financí – což by v následujících měsících mohlo působit jako potenciálně stimulující faktor.

Avatar Autor
Simon Peters

Je analytikem kryptoaktiv pro společnost eToro s detailními znalostmi souvisejících trhů a průmyslu. Jeho prací v eToru je mimo jiné i pomáhat bonitním klientům s investicemi do kryptoaktiv. Simon vystudoval strojní inženýrství na Brunelově univerzitě v Londýně a má certifikát CFA UK Level 4 v oblasti řízení investic.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!