Zdroj náhledového obrázku: buyucoin.com

Problémy s převody peněz jsou jedním z hlavních důvodů, proč prezident Salvadoru Nayib Bukele prohlásil Bitcoin za zákonné platidlo. Pro podporu Bitcoinu spustila vlastní národní virtuální peněženku – nazvanou „Chivo“, která nabízí transakce bez poplatků a umožňuje rychlé přeshraniční platby.

Poměry v zemi a řešení zvané Bitcoin

Bukele je mladý a technicky zdatný prezident. Svůj politický osud spojil s zavedením Bitcoinu v Salvadoru.

Jednou ze zaváděcích výhod, které Bukele udělal je nabídka bitcoinů v hodnotě 30 dolarů zdarma každému Salvadořanovi v zemi, který se zaregistruje do peněženky Chivo. To není malá částka v zemi, kde minimální měsíční mzda činí 365 dolarů.

Remitence ze zahraničí tvoří téměř čtvrtinu HDP Salvadoru a dostává je přibližně 70 % obyvatel. Průměrný měsíční převod remitencí činí 195 dolarů na domácnost. Těmto domácnostem, které přijímají zahraniční platby tvoří 50 % jejich celkového příjmu. Tok peněz ze zahraničí a zpět domů do Salvadoru je tedy pro většinu obyvatel země rozhodující pro přežití.

bitcoin

Zdroj: CNBC.COM

Bitcoin vs. Western Union

Podle oficiálních údajů přichází přibližně 60 % těchto peněz prostřednictvím společností zabývajících se remitencemi a 38 % prostřednictvím bankovních institucí. Poplatky se u jednotlivých společností liší, ale obvykle platí, že čím menší platba, tím vyšší procento jde na poplatky.

Pokud chcete například poslat 10 dolarů svému bratranci do San Salvadoru, zaplatíte 3,24 dolaru, tedy téměř 33% provizi společnosti Western Union.

Pokud však k transakci použijete svou samoobslužnou peněženku Muun, zaplatíte 10 centů, tedy 1% poplatek. Pokud byste platili z peněženky Chivo, která je vyhrazena pro salvadorské občany žijící doma nebo v zahraničí, byla by transakce zdarma. Jakmile bratranec obdrží finanční prostředky, může jít do některého z 200 nových bankomatů Chivo, které vláda zavedla, a vybrat si z virtuální peněženky americké dolary.

„Ať jste nyní kdekoli, můžete poslat bitcoin komukoli, kdo má v Salvadoru peněženku Chivo, a během několika minut má hodnotu a pak může jít k jednomu z bankomatů a vybrat si ji v hotovosti bez poplatku,“ řekl Alex Gladstein, vedoucí strategie Nadace pro lidská práva.

Prezident odhaduje, že poskytovatelé peněžních služeb, jako jsou Western Union a MoneyGram, přijdou až o 400 milionů dolarů ročně na provizích za převody peněz, pokud by obyvatelstvo ve velkém přijalo bitcoin.

Zdroj: CNBC.COM

Líbil se vám článek? Podpořte nás pomocí LN!

Přednastavená částka pro podporu je 4000 sats – ekvivalent 1 kávy.

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!