Zdroj: Elisa_ventur na Unsplash.com

Obliba nových platebních metod, jako jsou okamžité platby, elektronické peníze, QR kódy, digitální peněženky nebo platby A2A, roste. Podíl nových platebních metod na celkovém množství bezhotovostních transakcí je přibližně 17 %, do roku 2026 by to měla být necelá čtvrtina.

Ačkoli tržní segment malých a středních podniků (SME) má nyní celosvětově hodnotu až 850 miliard amerických dolarů, ze studie společnosti Capgemini o platebních metodách vyplývá, že se tento typ firem potýká s problémy týkajícími se cash flow, hotovostních cyklů a provozní neefektivity. To vede k rostoucím požadavkům na poskytovatele platebních služeb, aby upravili své priority a sestavili správné nástroje, které pomohou malým a středním firmám využívat nové tržní příležitosti.

Tradiční sféra bankovního odvětví však menši firmy často často přehlíží a pozornost věnuje raději větším účtům korporací a retailovému trhu. Nespokojenost malých a středních firem se zavedenými poskytovateli platebních služeb vyjádřilo ve studii až 89 % dotázaných malých a středních podniků.

banky-capgemini-platebni-metody-2

Zdroj: World Payments Report 2022

Banky by měly inovovat, nebo jim SME utečou

Pocit, že pro stávající banky nejsou důležití, je vede k uvažování o přechodu ke vstřícnějším hráčům v oblasti PayTech a FinTech – například neobankám.Takový vývoj by koneckonců reflektoval trend, který už můžeme pozorovat u běžných spotřebitelů. Podle studie se v období mezi lety 2021 a 2026 očekává složená roční míra růstu bezhotovostních transakcí v segmentu B2B okolo 10 %.

Banky v inovacích směrem k větší flexibilitě brzdí zastaralé systémy. Studie zjistila, že s monolitickou, nepružnou a starší infrastrukturou se potýká více než čtvrtina bank. Tři čtvrtiny vedoucích pracovníků ovšem stále upřednostňují investice do udržování stávajících systémů v chodu před inovacemi, které by umožnily nové hodnotové nabídky.

banky-capgemini-platebni-metody

Zdroj: World Payments Report 2022

Pozornost se obrací k DLT a blockchainu

V množství inovativních technologií, které banky zavádějí, aby se nadále udržely ve hře, získává na významu zejména technologie distribuované účetní knihy (DLT). Na jejím potenciálu transformovat odvětví se shoduje čím dál více bank i poskytovatelů platebních služeb. Stejně tak DLT jako životaschopnému doplňku ke stávajícím platebním sítím věří 64 % malých a středních podniků.

Rychlý rozmach neregulovaných kryptoaktiv přivedl banky též k zájmu o digitální měny centrálních bank (CBDC). Studie Výzkumného institutu Capgemini na závěr zdůrazňuje, že ti, kteří se chtějí udržet na špičce v oboru platebních transakcí, dále staví na úspěšných příkladech využití DLT, a připravují se tak na další vlnu růstových příležitostí.

Zdroj: TZ Capgemini

Avatar Autor
Lukáš Raška

Už nějakou dobu ponořen do světa FinTechu, dat, osobních financí a udržitelnosti. A chce vědět víc. Nadšený cestovatel do severských zemí.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!