Drazí čtenáři, vítáme vás u dalšího vydání zpráv z kryptoměnového prostředí, které se dostaly na světlo světa minulý týden. Jak jste si jistě všimli, celý trh zažíval vcelku dynamické pohyby. Jedním z katalyzátorů této volatility byla společnost Silvergate. Pojďme se na celou věc společně podívat.
Silvergate odkládá roční uzávěrku – Akcie padají o 31 %
Silvergate je bankovní instituce ze státu Kalifornie. Jako jedna z mála bank má pozitivní vztah ke kryptoměnovému prostředí. Dokonce by se dalo říct, že se zaměřuje především na společnosti podnikající v tomto oboru.
Silvergate má v tomto ekosystému místo jako platební zprostředkovatel, který umožňuje kryptoměnovým společnostem převádění prostředků. Jde tak o jednoho z předních poskytovatelů bankovních služeb vedených v dolarech pro tento typ firem. Na instituci je díky tomu navázáno mnoho směnáren a burz. Asi si tak dovedete představit, jaký dopad by měl konec této instituce na celý kryptoměnový svět.
Společnost bohužel vydala minulý týden prohlášení, ve kterém zmiňuje, že silně zvažují svou pozici a životaschopnost v dnešním prostředí. K tomu všemu společnost odložila svou každoroční účetní závěrku.
Celá tato výbušná směs poslala kryptoměnový trh o mnoho procent dolů. Samotný bitcoin se propadl na hranici 22 tisíc dolarů. Vynechány z toho nebyly ani akcie Silvergate, jejichž cena se doslova vypařila, když ztratily přes 30 % své hodnoty.
Více si můžete přečíst na stránkách Cointelegraph.
Přes 250 milionů dolarů v likvidacích
Propad ceny bitcoinu byl velice rychlá záležitost. V rámci minut se cena sesypala o více než 1 000 dolarů. Nejhůře na tom byli samozřejmě zapákovaní tradeři, jejichž likvidace se vyšplhaly přes 250 milionů dolarů. Největší rány utržili tradeři bitcoinu a etherea.
Více na stránkách The Daily Hodl.
Binance osočena z podobných podvodů jako burza FTX
Kyselý opar, který vytvořila burza FTX se svými problémy a podvody, se pravděpodobně udrží ještě pěkně dlouho. Bohužel se zdá, že se prožírá i do zbytku kryptoměnového světa.
Magazín Forbes označil minulý týden největší kryptoměnovou burzu na světě Binance za stejného podvodníka, jakým byla burza FTX. Podle serveru burza přelévala své prostředky podezřelým způsobem do různých hedgeových fondů. Celková manipulovaná částka se měla vyšplhat na skoro 1,8 miliardy dolarů. A co je horší – mělo se jednat o uživatelské prostředky.
Zdroj: Beincrypto
Byla znovu vytažena i chyba, kterou Binance nedávno udělala (a přiznala) ve správě uživatelských prostředků a zajištění jednotlivých tokenů. Forbes tvrdí, že B-USDC byl bez kolaterálních prostředků celé čtyři měsíce.
Komunita v tuto chvíli stojí za Binance s názorem, že Forbes pouze šíří strach a nejistotu. CEO společnosti Changpeng Zhao na akuzace okamžitě reagoval na svém Twitteru, kde se postavil do tvrdého odporu.
Více se můžete dočíst na stránkách Beincrypto.
ByBit pozastavuje vklady a výběry dolaru
Po nedávných problémech s dolarem se pod stejný nápor dostává i kryptoměnová burza ByBit. Údajným důvodem jsou problémy platebního zprostředkovatele, se kterým společnost spolupracuje. Je možné, že jde právě o Silvergate.
Bankovní vklady dolarů jsou pozastaveny s okamžitou platností. Výběry je možné učinit až do 10. března. Poté bude pozastavena i tato funkce. Zákazníci budou mít stále možnost kryptoměny obchodovat, odesílat i vkládat, a také bude možné dobít účet pomocí jiných platebních způsobů (např. platební karta).
ByBit zajišťuje služby pro více než 10 milionů zákazníků. Obchoduje se zde přes 100 kryptoměn ve 300 měnových párech a denní objemy obchodů na burze dosahují na více než 350 milionů dolarů. I když se tedy nejedná o největší směnárnu, rozhodně se nedá říct, že by šlo o nějakou drobnou firmičku.
Více na portálu Coindesk.
ByBit vydává vlastní platební kartu
V návaznosti na problémy se společnost ByBit rozhodla vydat svou vlastní platební kartu ve spolupráci se společností Mastercard.
Bude fungovat naprosto standardně, tedy uživatelé budou brát prostředky ze svého kryptoměnového účtu. Ty se následně smění na fiat měny, které dostane příjemce platby.
Více se můžete dozvědět na stránkách Cointelegraph.