Článek aktualizován 12. listopadu 2022 o informaci, že Binance FTX nekoupí a FTX krachuje.

V posledních týdnech kryptoměnové trhy pozvolna posilovaly. Jak už to tak bývá, často se objeví nějaká událost, která celý pozitivní postup smaže ze dne na den. Tím posledním jsou problémy burzy FTX, která byla ještě pár dní zpět čtvrtou nejlépe hodnocenou burzou dle serveru coinmarketcap.com.

Pochybnosti o solventnosti burzy FTX

Celý příběh začal již před nějakou dobou. Nativní token burzy FTT ztratil od konce léta skoro 30 % své hodnoty. Tam se pokles zastavil a coinu se vrátila nějaká síla.

Minulý týden vyšla na serveru CoinDesk novinka o vztahu mezi společností Alameda Research a FTX burzou. Jejich vlastníkem je (teď už bývalý) miliardář Sam Bankman-Fried (SBF). Oficiálně by se mělo jednat o dva naprosto oddělené podniky. Avšak při bližším pohledu do účetních výkazu je vidět něco jiného.

Alameda Research zveřejnila své účetní výkazy. V nich uvádí, že velikost společnosti podle hodnoty aktiv je 14,6 miliard dolarů. Závazky má firma zhruba 8 miliard dolarů. Doposud nic zvláštního. Kde je tedy problém?

Největším podílem aktiv jsou totiž altcoiny, v čele s FTT tokenem. FTT token je nativní měna burzy FTX. Díky jeho vlastnictví je možné získat určité slevy a jiné výhody. V rozvaze Alameda byla jeho hodnota 5,82 miliardy dolarů. Háček je ale v tom, že při tehdejší ceně by byla celková tržní kapitalizace tokenu FTT zhruba 3 miliardy dolarů. Hodnota aktiv v rozvaze by tedy zásadně neseděla s jejich skutečnou hodnotou na trhu. Pokud by měla společnost začít s likvidací majetku, je docela možné, že by nedokázala splatit své závazky. Ohromnou částí “majetku” jsou také altcoiny jako Solana, ale i další, které už jsou v tuto chvíli dokonce skoro neprodejné.

Changpeng Zhao se opírá do burzy FTX

Hřebíček do rakve pak přidal Changpeng Zhao (CZ), CEO společnosti Binance. Ten začal o víkendu se sérií Tweetů, ve kterých nakonec zmínil, že Binance prodá své pozice v tokenu FTT.

Celkově za svou investici do FTX dostala Binance 2,1 miliardy dolarů v tokenu FTT, který později začala prodávat. Finální odprodej byl zhruba za částku 560 milionů dolarů, tedy poslední čtvrtina celkové hodnoty.

Bank run na FTX, aneb panika v kryptosvětě

Když se investoři dozvěděli o těchto událostech ve spojitosti s možností, že společnost možná nedokáže splatit své závazky, rozhodli se jednat. Zákazníci burzy začali stahovat svá aktiva z platformy. Burza FTX se snažila o regulování situace, avšak spíš přilévali benzín do ohně. V rozmezí 72 hodin bylo z burzy vybráno 6 miliard dolarů v aktivech. Nakonec burza dokonce kompletně zastavila výběry.

FTT token se dostal pod neudržitelný nápor ze strany nabídky. Vlna se zvedala a token se postupně propadl z 22 dolarů až na hranici 4 dolarů za kus – tedy o více než 80 %. Tam je i dnes.

Zdroj: CoinmarketCap

Není se úplně čemu divit. Nedávné události investory vystrašily. Problémy služby Celsius, ve které nechala spousta investorů své peníze, jsou dostatečně silným tlakem na psychiku. Nemluvě o pádu stablecoinu Terra. Investoři jsou ve střehu před jakýmkoliv náznakem nemožnosti služby dostát svému slovu a okamžitě utíkají.

Celá situace samozřejmě strhla i zbytek kryptoměnového trhu. Bitcoin se od neděle do středy propadl o 14 %, cena Solany se zbortila o více než 40 %.

Binance přichází jako rytíř na bílém koni a dostává FTX z problémů

Binance stála u zrodu FTX. Pravděpodobně bude i na konci tohoto příběhu. Na Twitteru vydali oba aktéři zprávu o tom, že Binance hodlá burzu FTX vytáhnout z problémů a odkoupit. Je ale potřeba pochopit, že se jedná o naprosto neformální dohodu. Ve výsledku se nemusí stát vůbec nic, nebo může tento obchod nabrat úplně jiný směr.

Po oznámení se cena začala zprvu stabilizovat, ale netrvalo to dlouho a trh spadl na úrovně, které můžeme vidět teď. 

Na Twitteru Bankman-Fried řekl: “Naše týmy pracují na vyčištění čekací listiny výběrů. Tím se vyřeší likvidita. Všechna aktiva budou vyplacena jedna ku jedné. Důležitou věcí je, že jsou naši zákazníci ochráněni. Jsme v těch nejlepších rukách.”

Tak či tak, z relativně samostatných projektů z toho vyjde nejhůře Solana, jejíž vývoj dostával ze strany FTX velkou podporu. Pakliže FTX skončí, Solana přijde o tento zlatý pramen a ztratí tak svou výhodu, kterou měla proti konkurentům.

Binance otáčí, FTX bankrotuje

V prvních hodinách kolapsu tokenu FTT Binance potvrdilo, že jedná o možném odkoupení burzy FTX (součástí prodeje neměla být Alameda Research). Po méně než 24 hodinách však CZ oznámil, že Binance FTX z této louže nevytáhne kvůli citovaným podvodům ze strany FTX na své klienty. Sám SBF uvedl, že jedná s dalšími partnery o možném odkupu a tvrdí, že hlavní prioritou je vyplatit klienty, kteří u FTX drželi své prostředky.

V pátek vyhlásila ve Spojených státech FTX bankrot a požádá o soudní ochranu před věřiteli. Firma to v pátek oznámila na twitteru. Její generální ředitel Sam Bankman-Fried na svůj post rezignuje. Kyperská komise pro cenné papíry krátce nato potvrdila zprávy médií, že firmě pozastavila licenci pro působení v Evropské unii, aby ochránila investory.

„Nejen zákazníci FTX, ale i ostatní investoři do kryptoměn pocítili okamžitě důsledky celé “show”. Alameda Research použila na dorovnání margin callů velké množství Bitcoinu, Etherea i dalších zavedených kryptoměn, které se během pár hodin propadly o desítky procent. Kapitalizace celého krypto trhu se propadla o 20 % na necelých 800 miliard dolarů, odkud zase šplhá nahoru,“ uvedl Jakub Valníček z investční společnosti Portu.

Krize má dopad i na ostatní hráče, kteří se kvůli expozici na FTT či spojení s FTX mohou dostat do podobných problémů, jako například služba BlockFi, která rovněž pozastavila výběry. Mluví se také o dalších burzách, jako například Crypto.com

„Investory do kryptoměn celá situace zasáhla, je však nutné konstatovat, že kryptotrh tento šok potřeboval, aby se očistil od nekalých hráčů, jakými FTX a Alameda byli. Pouze to může vést k dlouhodobé prosperitě a udržitelnému rozvoji blockchainové technologie,“ uzavírá Valníček.

Zdroj: Coindesk, Binance, Twitter, Portu, ČTK, Zdroj náhledového obrázku: Fortune.com

Avatar Autor
Redakce

Autorem je redakce fintech magazínu Fintree.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!