Bitcoin je již nějakou dobu v relativně stabilní pozici na hraně 19 až 20 tisíc dolarů. V minulých dnech dokonce tuto hranici překonal a vyšplhal se až na 20 961 USD za minci. V tuto chvíli je ve hře již to, že se tvoří konec tohoto dlouhého a volatilního bear marketu. Těchto pár následujících ukazatelů by nám mohlo celou situaci přiblížit, protože se v tuto chvíli velice podobají strukturám, které bylo možné vidět v minulých cyklech.

On-chain data:

Glassnode – on-chain

Mayer multiple je poměr mezi cenou a 200 denním klouzavým průměrem. Realized loss je cena, za kterou obecně trh nakupuje coiny. Jak můžeme vidět, v minulých cyklech tento ukazatel mířil na dno bear marketu úplně stejně.

Co nám může dále napovědět je ukazatel distribuce coinů podle realizované ceny. Ukazatel se řídí tím, kolik coinů změnilo majitel, když se cena dostala do oblasti mimo realizovanou cenu. V podstatě jde o to, jak moc jsou držitelé optimističtí a jestli prodávají, či naopak drží. V minulém cyklu se na dně bear marketu změnilo vlastnictví až 22 % celkového množství coinů, zatímco v tomto cyklu na tomto období pouhých 14 %. Je tak vlastně možné, že nás ještě nějaké období větších nákupů a prodejů na této ceně čeká.

Dalším zajímavým ukazatelem je profitabilita držených mincí.

Glassnode – on-chain

  • zelená část označuje úseky, kde je přes 80 % nakoupených coinů v profitu –
  • červená je doba, kdy je procento v profitu menší než 55 % 
  • oranžová část je interval mezi těmito hranicemi

Na grafu jsou krásně vidět parabolické výstřely ceny a zároveň totální propady, které vždy následují. Oranžová fáze se může zdát jako něco nedůležitého, ale faktem je, že přesně ona značí přechod mezi býčím a medvědím trhem. V tuto chvíli jsme na spodní hranici 56 %. Nacházíme se tedy na spodním limitu a na trhu se už začíná objevovat nějaká apreciace držených mincí. Z ukazatele si toho ale zatím nemůžeme moc odnést, neboť spodní hranice se dá znovu velice lehce překročit.

Poslední graf, který si dnes představíme, je poměr mezi realizovaným profitem a ztrátou. Ukazatel nad 1 znamená, že více jednotek je v profitu, zatímco ukazatel pod číslovkou jedna říká, že většina prodávaných coinů je stále v minusu. 

Glassnode – on-chain

Z grafu se dá usuzovat, že stále ještě nepřišla dostatečně silná vlna kapitálu na to, aby se trh zvedl. Většina lidí a investorů prostě prodává se ztrátou. Je také důležité všimnout si doby, po jakou tato období trvala a nakonec i faktu, že začínající býčí trh s sebou přinesl vždy velice strmý růst tohoto ukazatele.

Avatar Autor
Redakce

Autorem je redakce fintech magazínu Fintree.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!