Drazí čtenáři, vítejte u dalšího vydání našeho tradičního týdeníku, ve kterém vám představíme všechny důležité novinky z minulého týdne. V tomto měsíci padají bankovní instituce jako mouchy. Objevují se problémy v celém odvětví a nikdo neví, kam až tato krize dojde. Fed (centrální banka USA) se začíná potit a tahá topící se banky s pomocí nově vytvořené likvidity. Někdo by to nazval jako bailout 2.0. Nebo možná 3.0? Či 4.0? Kdo to má pořád počítat.

Bitcoinové novinky

Bitcoin dělá poslední týden skutečně psí kusy. Hlavní pozornost se samozřejmě upírá na cenu. Ta se minulý týden vyšplhala z 20 000 dolarů na 26 000, následně přišel pokles na zhruba 24 tisíc. Toto ochlazení navádělo spoustu analytiků na formaci Head and Shoulders. Bitcoin všem vytřel zrak, když prorazil hranici 28 000 dolarů.Nad tou se momentálně drží.

Pokud centrální banka nechce, aby se kolotoč krachů, bank runů a podobných chuťovek rozběhl naplno, musí bankám pomáhat. To se dělá především pomocí nové likvidity. To se dá také přeložit jako prohraný boj s inflací, stagnace úrokových sazeb a hle – nový bullrun je na světě.

Více na webu Cointelegraph.

Odtok bitcoinů z burz

Ve světle nových událostí se dalo očekávat, že investoři začnou stahovat svůj majetek na osobní peněženky. Podle nových informací se od pádu SVB přesunulo přes 70 000 jednotek bitcoinu do soukromých peněženek, kde jsou v mnohem větším bezpečí než u jakékoliv komerční instituce.

Více na Cryptostate.

Bitcoin běží 10 let bez pádu

Bitcoin se už rozhodně jako leader kryptoměnového světa cítit může. Pod to se podepisuje i nedávné výročí.

Bitcoinový blockchain běží bez pádu již posledních 10 let. Ohromný milník, kterým se může pyšnit máloco. Kdyby se vám někdo snažil namluvit, že je Bitcoin nespolehlivý, odkažte ho na tuto statistiku a pak se ho zeptejte, jak často je mimo provoz jeho online bankovnictví.

Hodiny si můžete prohlédnout na stránkách Bitcoin Uptime.

Bankovní sektor USA v plamenech

Teď oblohu trochu zatáhneme. V minulých týdenících jsme informovali o několika bankách, které se dostaly do problémů. Konkrétně máme na mysli Silvergate a Silcon Valley Bank. Další v řadě se stala Signature Bank, která také zkolabovala.

Centrální banka USA musela přistoupit k záchrannému kruhu, který teď hází po shořelých institucích. Fed tím nafoukl svou rozvahu o nových 300 miliard dolarů, kterých se poslední rok velice pracně zbavoval.

https://www.federalreserve.gov/

Vše bylo zprostředkováno přes FDIC, což je vládní instituce zajišťující pomoc bankovnímu sektoru v nouzi.

UBS bude kupovat Credit Suisse

Credit Suisse je protentokrát banka ze Švýcarska. Jde pravděpodobně o další oběť bankovní krize, která se, jak se zdá, začíná šířit celým světem. Problémy s bankou začaly v moment, kdy největší akcionář odmítl další investici a banka tak přišla o potřebný kapitál.

Credit Suisse se dostala do stavu, kdy bylo lepší celou instituci prodat. Nakonec se tohoto kroku chopila banka UBS, která je největší švýcarskou bankou. Kauza zaryla své drápy dokonce i do zákonodárců, kteří se chystají změnit legislativu tak, aby se transakce nemohla dokončit.

Více se můžete dočíst zde.

FDIC poskytne pojištění pouze pro banky, které se vzdají kryptoměn

Jak jsme si již řekli – FDIC má za úkol tahat banky z kaše. Signature bank momentálně čeká na svého kupce, avšak konečné rozhodnutí má FDIC. Jedna z podmínek, kterou FDIC nastolil, je ta, že se kupující instituce vzdá služeb týkajících se kryptoměnového sektoru.

Více na webu CoinDesk.

V ohrožení je více než 186 amerických bank

Jak se zdá, SVB, Silvergate a Credit Suisse nejsou jediná nahnilá jablíčka. Podle studie z 13. března 2023 je ve stejném (nebo podobném) stavu dalších 186 bankovních institucí z USA.

Zprávu si můžete přečíst zde.

Fidelity spouští nákupy bitcoinu pro retailovou klientelu

Fidelity je společnost soustředící se především na investiční bankovnictví. V tuto chvíli spravuje zhruba 4,5 bilionů dolarů. V listopadu minulého roku spustila možnost nakupovat bitcoin pro vybrané klienty. Tehdy se jednalo o omezenou skupinu zákazníků, kteří měli sloužit pouze jako test. 

V minulém týdnu Fidelity rozjela celý program na plné obrátky. Nově může každý zákazník nakupovat bitcoin skrze jejich službu.

Více o novince na webu The Block.

Uniswap přidává BNB Chain

Uniswap je jedna z největších decentralizovaných směnáren v provozu. Doposud se soustředila hlavně na ethereový blockchain a tokeny se standardem ERC20. Na platformu se teď oficiálně dostává i BNB Smart Chain z dílen Binance.

Více na The Block.

Čestné zmínky

Všechno se nám bohužel do týdeníku nevešlo, ale některé novinky si i přesto zaslouží zmínit.

Inflace v Argentině přesáhla 100 % ročně.

Microsoft vytváří kryptoměnovou peněženku v prohlížeči Edge.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage