Naši drazí čtenáři, vítáme vás u dalšího vydání kryptoměnového týdeníku. Důležitých a zajímavých událostí se za minulý týden stalo v oblasti bitcoinu požehnaně. Především se budeme soustředit na problémy v bankovním sektoru, který dělá ve Spojených státech amerických vrásky na čele nejednomu člověku. Vezměte si do ruky šálek čaje a pohodlně se usaďte. Tentokrát bude týdeník o něco málo delší, protože novinek je opravdu hodně. Pojďme se do toho pustit.

Silvergate se zbavuje bankovní divize

O společnosti Silvergate jsme si povídali v minulém krypto týdeníku. Bankovní instituce byla jednou z nejprominentnějších firem v kryptoměnovém sektoru. Poskytovala bankovní služby pro mnoho projektů (uložení prostředků, převody peněz apod.)

Zdroj: fintechnexus.com.

Vývoj událostí vyeskaloval v minulém týdnu, kdy společnost vydala oficiální prohlášení o zrušení své bankovní divize. Neuběhl tak ani týden od toho, kdy mluvčí společnosti vznesl obavy o životaschopnosti podnikání. 

Ve vyjádření pro Komisi pro kontrolu cenných papírů USA společnost uvedla, že je to v dnešním prostředí ten nejlepší možný postup. Nejedná se ale o bankrot. Lepší popis je řízený pád. Provoz bude ukončen v míru a všechna klientská depozita budou navrácena.

Nastává samozřejmě otázka, která bude trápit spoustu firem v oboru – kdo nastoupí místo Silvergate a zajistí potřebné pochody?

Více na stránkách The Block a Crypto Briefing.

Kolaps banky Silicon Valley Bank – Velký moment pro kryptoměny

Hřeb dnešního večera (nebo rána, odpoledne atd.). 18. největší banka ve Spojených státech Silicon Valley Bank zkrachovala. Pravděpodobně za to může velice agresivní monetární politika centrální banky USA, která se již po několikáté v řadě rozhodla pro zvýšení sazeb v boji s inflací.

Začátek celého problému se objevil u dluhopisů. Zvyšování úrokových sazeb má negativní vliv na jejich cenu. SVB již týden před svým kolapsem prodala velkou část svých dluhopisových aktiv se ztrátou. Z důvodu obav o solventnost banky následoval kompletní bank run, který přirozeně rozložil již zraněnou instituci. Systém frakčního bankovnictví je v tomto ohledu pouze domeček z karet. Rapidní výběry prostředků pak slouží jako mocný nádech vlka, který následně vše sfoukne a prasátka sežere.

Po kolapsu instituce se do hry vložila centrální banka a převzala kontrolu nad společností. Ovlivněno bylo i mnoho kryptoměnových firem, jmenovitě například server CoinDesk, ale je zde spojitost i s BlockFi, Ripple a dalšími.

Vše zlé je ale pro něco dobré. Situace znovu ukazuje, že kryptoměny mohou být tím skutečně bezpečným přístavem. Tedy pokud člověk vlastní privátní klíče a o vše se dobře stará. 

Více na stránkách CoinDesk.

Stablecoinu USDC se zbortil peg na dolar

Nákaza ze SVB se rozšířila i do zbytku kryptoměnového sektoru. Jedním z přímo postižených byl stablecoin USDC. Firma, která za tímto tokenem stojí, měla značnou část peněžních prostředků uložených právě v SVB.

Obavy o případnou neschopnost udržet peg způsobily, že se stablecoin dostal na cenu pod 0,9 USD. V tuto chvíli už je ale vše v normě a stablecoin operuje standardním způsobem.

Více na CoinDesk.

Binance ztrácí poskytovatele platebního systému ve Velké Británii

Největší kryptoměnová směnárna Binance čelí v poslední době jednomu problému za druhým. Nedávno byla Binance dokonce označena za stejného podvodníka jako burza FTX.

Další z řady kopanců se stal ve Velké Británii. Burza zde spolupracovala se společností Skrill Limited, která poskytovala platební rampy pro libru. To už nebude nadále možné, neboť partnerství bude ukončeno. Skrill se pro to rozhodl z vlastních důvodů. Binance má v tuto chvíli zhruba 9 týdnů na nalezení alternativy.

Zdroj: Twitter

Nejde samozřejmě o fatální katastrofu. Situace ovlivní zhruba jedno procento zákazníků. Znáte to ale – smrt tisíci řezy je pomalá a Binance už krvácela na mnoha frontách.

Více na stránkách Cointelegraph.

Kryptoměnová burza Kraken plánuje založit svou vlastní banku

Spasitelem celé situace by se mohl v budoucnu ukázat Kraken. Jedna z největších kryptoměnových burz uvedla, že pracuje na spuštění nové bankovní instituce, která by se soustředila především na kryptoměnový sektor.

Více na Cryptonews.

Na Binance bude možné nakupovat NFT tokeny z Polygonu

Není žádným tajemstvím, že Binance své služby rozvíjí do všech směrů skutečně rapidním tempem. Má dokonce i vlastní NFT tržiště. Novinkou je, že zákazníci budou mít do budoucna možnost nakupovat a prodávat NFT kolekce z blockchainu Polygon. V tuto chvíli je tržiště napojené pouze na Ethereum a Binance Smart Chain.

Více na Cryptopotato.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage