Drazí čtenáři, zdravíme vás u dalšího dílu našeho kryptoměnového týdeníku. Minulý týden se přirozeně stále táhl ve stínu nedávných problémů společnosti FTX a jejich vrchního velitele Sama Bankman-Frieda. Zkusíme protentokrát kauzu alespoň částečně opustit a podíváme se i do Latinské Ameriky.

Provozovatel bitcoinového fondu Greyscale odmítá audit

Minulý rok byla žhavým tématem institucionalizace Bitcoinu. Objevovalo se spousta firem, které do kryptoměn vložili peníze. Zároveň s tím ale přišla myšlenka ETF krypto měnových fondů, do kterých by mohlo investovat i běžné obyvatelstvo. Už roky předtím ale v tomto prostoru stála entita, která většinu z nich předběhla.


Greyscale je společnost zaměřená na správu kryptoměn. Je vlastněná firmou Digital Currency Group, která kromě jiného stojí i za informačním portálem Coindesk. Greyscale má několik fondů zaměřených na různé kryptoměny. V čele je samozřejmě ten bitcoinový, ale najdeme v jejich repertoáru i ether, XRP, litecoin a podobně. Celková Net Asset Value (čistá hodnota aktiv) je dnes 10,5 miliardy dolarů.

V čem je dnes problém?

Ačkoliv jsme se chtěli od FTX trochu oklepat, u této zprávy to tak úplně nejde. Vzhledem ke kauze je kryptoměnové prostředí plné nejistoty. V návaznosti na to se velká část burz uchýlila k úplnému přiznání svých krypto měnových rezerv a závazků. Cílem bylo ujistit zákazníky o tom, že jejich prostředky uložené na účtech skutečně existují a v případě problémů by je byli schopni vybrat. Jak si burzy v tomto “testu rezerv” stojí si můžete prohlédnout zde.

Do hledáčku dalších firem, které by si zasloužily tento test, se teď dostal právě fond Greyscale. Objevil se ale zádrhel – firma nechce na tento audit přistoupit. Důvodem je údajně bezpečnostní riziko pro klienty.

Celé vlákno na Twitteru si můžete prohlédnout zde.

Společnost Greyscale se k situaci vyjádřila takto: “Firma Coinbase pravidelně provádí on-chain validaci našich jednotek. Kvůli bezpečnostním rizikům ale nechceme přidružené informace vypustit do veřejného prostoru. Stejně tak nezveřejňujeme ani jiné kryptografické účetní postupy. Chápeme, že toto prohlášení bude pro spoustu lidí negativní, ale nemyslíme si, že zrovna panika je dobrým precedentem pro narušování postupů zabezpečení, které zajišťovaly aktiva našich klientů po celé roky.

Bitcoinový fond Greyscale by měl držet zhruba 635 tisíc jednotek bitcoinu, tedy zhruba 3 % celkového množství coinů. To by mělo být lehce přes 0,000915 BTC na podílový list fondu. Potenciálně je tu na stole opravdu velký problém.

Firma samozřejmě tvrdí, že je vše v pořádku a účty sedí. V tuto chvíli je toto tvrzení ale skutečně pouze domněnkou. 

Latinská Amerika v čele adopce

Je pravděpodobně, že kryptoměny do reálné ekonomiky prostoupí v první řadě u států, které nejsou tak úplně rozvinuté.

Socioekonomické problémy nutí obyvatelstvo k hledání jiných cest, jak nakládat s penězi, jak je zabezpečit, odesílat apod. K tomu jsou kryptoměny ideální. Koneckonců, ve studiích, které se zabývají adopcí kryptoměn, jsou na prvních příčkách vždy země Afriky a Jižní Ameriky.

Ukažme si, že i přes černé mraky FTX existují ve světě i dobré zprávy.

Největší banka v Brazílii bude nabízet služby správy kryptoměn

Itaú je největší bankovní institucí v Brazílii, která má pod svou správou má přes 400 miliard dolarů. Společnost chce do budoucna začít nabízet kryptoměnové custodiánské služby. Nejprve se bude zaměřovat na své vlastní kryptoměny. Později pak začnou expandovat i do správy kryptoměn pro podniky a jiné instituce.

V čele vývoje této služby by měl stát Guto Antunes. Jedná se o bývalého viceprezidenta pro brazilské oddělení Crypto.com. Teď bude zastávat pozici vrchního ředitele oddělení digitálních aktiv.

Někdo pravděpodobně namítne, že ve světle nedávných událostí tato zpráva není nijak pozitivní, protože jde o další instituci. Faktem ale je, že se jedná o další postup v adopci. Aneb kryptoměny stále rostou a dostávají se více do povědomí veřejnosti.

El Salvador pokračuje s nákupy bitcoinu

U Jižní Ameriky ještě zůstaneme. Jistě vám v minulém roce neutekla zpráva o tom, že se El Salvador stává první zemí na světě, která označuje bitcoin za oficiální měnu. 

I když se to může zdát jako šílený krok, prezident Nayib Bukele si stále stojí za svým a plánuje nakupovat bitcoin i nadále. Od 17.11.2022 se zavázal k tomu, že každý den nakoupí do kryptoměnových zásob jeden bitcoin.

V den vyhlášení zprávy se v kryptoměnové pokladnici země nacházelo 2 381 jednotek bitcoinu. V tu chvíli tak stát v kryptoměně držel přes 38 milionů dolarů.

USDT a USDC na Solaně mají problémy se směnárnami

Kryptoměna Solana je projekt, který byl silně napojený na burzu FTX. Ta poskytovala financování vývoje. Byla to nesporná výhoda, která Solanu tlačila kupředu a dopřávala jí přednostní péči. S pádem FTX ale tato podpora končí.

Kdyby toho nebylo málo, poslední zprávy spojené se Solanou jsou takové, že kryptoměnové směnárny přestávají přijímat další vklady stablecoinů, které jsou na tomto blockchainu vytvořené.

První z firem, která se k tomuto kroku uchýlila, byla Binance. Ti už možnost znovu otevřeli. Burza OKX dokonce přistoupila k zamezení samotných výběrů.

Ačkoliv se zdá, že se situace postupně čistí, cena solany reagovala na tyto zprávy poklesem o dalších 7 %.

Avatar Autor
Redakce

Autorem je redakce fintech magazínu Fintree.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!