Satoshi Nakamoto je jméno osoby nebo skupiny osob, které vytvořily bitcoin.

Satoshi Nakamoto je pseudonym člověka, který se podílel na vývoji prvního softwaru bitcoinu a v roce 2008 v článku představil světu koncept kryptoměny. Satoshi Nakamoto se aktivně podílel na vývoji bitcoinu a blockchainu přibližně do roku 2010, ale od té doby o něm nejsou žádné zprávy.

První Bitcoin (BTC) byl vytěžen 3. ledna 2009 mužem jménem „Satoshi Nakamoto“. Dnes je Satoshi Nakamoto uznáván jako pseudonym pro osobu nebo skupinu, která vytvořila Bitcoin – neviditelné postavy, jejichž technologie vytvořila dopad na svět.

Blokový řetězec Bitcoin, který vymyslel Satoshi Nakamoto, byl uveden do provozu v roce 2009. Dodnes nepanuje shoda na tom, kdo je skutečný Satoshi Nakamoto. Ačkoli ve svém internetovém profilu tvrdí, že je Japonec, mnozí se domnívají, že „Satoshi Nakamoto“ je pseudonym – nikoli skutečné jméno vynálezce Bitcoinu. Někteří považují Satoshiho za dílo osamělého génia, jiní za ním vidí skupinu inteligentních a záhadných lidí. Satoshi Nakamoto se v roce 2011 v podstatě přestal podílet na diskusi a vývoji Bitcoinu. Dozvíme se, kdo je Satoshi Nakamoto?

Kdo by mohl být Satoshi Nakamoto?

satoshi nakamoto - bitcoin

Zdroj: Cointelegraph

Co to vlastně Satoshi Nakamoto stvořil? Bitcoin je digitální aktivum a platební systém založený na kryptografii.

Bitcoin je digitální měna – známá také jako kryptoměna, kterou lze vyměnit za zboží nebo služby u prodejců, kteří bitcoin jako platební prostředek přijímají. Bitcoin umožňuje držitelům nakupovat, prodávat a vyměňovat zboží nebo služby, aniž by centrální orgán nebo banka působily jako prostředník.

Čistě peer-to-peer verze elektronických peněz by umožnila přímé provádění online plateb mezi dvěma stranami, a to bez zprostředkování finanční institucí. Částečným řešením jsou digitální podpisy, ale jejich výhody jsou
ztraceny, pokud je stále potřeba důvěryhodné třetí strany k zamezení dvojí útraty.

Bitcoin je důvěryhodný systém elektronického převodu peněz peer-to-peer, který využívá proof-of-work k zaznamenávání veřejné historie transakcí, takže je velmi bezpečný proti útokům, pokud poctivé uzly kontrolují většinu výpočetního výkonu. Síť se skládá z uzlů, které téměř nevyžadují koordinaci, mohou se připojovat a opouštět podle libosti a přijímají pouze platné bloky a odmítají neplatné bloky na základě konsenzuálního mechanismu.

Transakce mezi bitcoiny se provádějí digitální výměnou anonymních, vysoce šifrovaných hashovacích kódů v síti P2P (peer-to-peer). Síť P2P monitoruje a ověřuje převody bitcoinů mezi uživateli. Bitcoiny každého uživatele jsou uloženy v programu zvaném digitální peněženka, který obsahuje také všechny adresy, na které uživatel odesílá a přijímá bitcoiny, a soukromý klíč známý pouze uživateli.

Bitcoin Whitepaper

Klíčový text, který stál u zrodu celého Bitcoinu v roce 2008, whitepaper Satoshiho Nakamota v českém překladu.

V rámci lokální iniciativy Braiins Publishing (Velké díky!!), ve které českým a slovenským čtenářům přináší překlady kvalitních zahraničních knih o Bitcoinu i domácí autory, představuje další publikaci Bitcoin Whitepaper.

Tento slavný text podepsaný pseudonymem Satoshiho Nakamota položil v roce 2008, kdy byl vydán, základy celé budoucí bitcoinové sítě a měl by patřit mezi povinnou četbu všech příznivců těchto revolučních peněz.

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!