Vážení čtenáři, vítejte u dalšího vydání našeho pravidelného týdeníku z kryptoměnového světa.
Minulý týden se kryptoměnová obec soustředila především na pomalu rostoucí cenu bitcoinu. Samotný král překonal hranici 25 000 dolarů, ale posléze spadl zpět. Mimo trhy se ale také stalo mnoho zajímavého. Pojďme se na to společně podívat.
Společnost Siemens vydává první digitální dluhopisy
Kryptoměny a blockchainové technologie postupně prostupují celým podnikatelským prostředím. Asi nikdo z nás si ještě před pár lety nemyslel, že technologický gigant Siemens (v době psaní článku jde o 109. největší společnost na světě podle tržní kapitalizace) bude vydávat dluhopisy na veřejném blockchainu, konkrétně na Polygonu.
Zdroj: CNBC
Celková emise má hodnotu 64 milionů dolarů. V poměru k tržní kapitalizaci společnosti to je kapka v celém oceánu peněz. Dluhopisy se na trh dostaly 14. února. Samotná společnost uvedla, že byl proces mnohem rychlejší a jednodušší než při běžném postupu.
V Siemens už v minulosti předvedli, že se nebojí experimentovat. V roce 2019 testovali carsharingovou platformou založenou na blockchainové technologii a v roce 2020 digitální tržiště.
Více se můžete dozvědět na stránkách Cointelegraph.
Japonsko chce spustit CBDC už letos v dubnu
Dámy a pánové, je to tady. Pravděpodobně stojíme na počátku doby státem řízených a sledovaných kryptoměn. Větší oxymoron už snad v tomto odvětví udělat nejde.
Technologická velmoc Japonsko plánuje projekt digitálního jenu spustit letos v dubnu. Prozatím se bude jednat pouze o testovací verzi, která má sloužit k odhalení chyb. Testovací verze CBDC bude v provozu příštích několik let.
Více se můžete dočíst na stránkách Reuters.
Rusko spustí program CBDC v dubnu
U centrálně řízených kryptoměn ještě chvilku zůstaneme. Dalším v pořadí je totiž Rusko. Ti jsou ještě o několik kroků dále, protože použití digitálního rublu bude umožněno i běžným obyvatelům, a to za účasti 13 bankovních institucí.
Rusko na své vlastní digitální měně pracuje už od roku 2020. Původní datum spuštění mělo být v roce 2021, nicméně po námitkách bankovní komunity bylo vše odloženo.
Více na stránkách CoinDesk.
Visa a Wirex spouští kryptoměnové platební karty
Platební gigant Visa se dohodl se společností Wirex na dlouhodobém partnerství, které má službu rozšířit do více než 40 zemí celého světa.
Zdroj: Wirex
Wirex není na poli fintechu žádným nováčkem. Firma byla založena již v roce 2016. Od té doby poskytuje aplikaci, platební karty, cashback a další služby. V roce 2022 vydala ve Spojených arabských emirátech bezlimitní bitcoinovou kartu ve spolupráci s burzou FTX.
Více na stránkách Finbold.
CoinDesk vyhrává cenu George Polk Award
Tzv. George Polk Award je jedno z nejprestižnějších ocenění v žurnalistické branži. Teď už se tímto oceněním může pochlubit i světoznámý kryptoměnový magazín CoinDesk, a to díky třem článkům, které extrémně rychle a dobře pokryly celou kauzu burzy FTX.
Konkrétními členy týmu CoinDesk, kteří získali ocenění, jsou Ian Allison (seniorní reportér) a Tracy Wang (hlavní editor). Obecně je toto ocenění udělováno především za precizní analytickou práci. Dvojice si jej zaslouží v každém slova smyslu, neboť právě oni začali rozkrývat nesrovnalosti mezi společností Alameda Research, burzou FTX a Sam-Bankman Friedem.
Více se můžete dočíst na serveru CoinDesk.
NFT společnosti Starbuck už se obchodují za stovky dolarů
Starbucks Odyssey je věrnostní program, který účinkujícím umožňuje získávat NFT tokeny na Polygonu za splnění určitých úkolů. I když se jedná teprve o testovací model s pár účastníky, už teď dosahuje ohromných čísel.
Celkový objem obchodů už se dostal na skoro 150 tisíc dolarů. Především NFT “Holiday Cheer Edition 1 Stamp” vystupuje z řady, neboť právě tento token může za 80 % celého objemu obchodů, a to s cenou, která se dostala na skoro 2 000 dolarů.
Více na webu Decrypt.
Partnerem týdeníku je Coinwage
„Děláme spoření do bitcoinu jednodušší“