Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku z kryptoměnového světa. Jako vždy pro vás máme připravenou řadu novinek, která podle nás stojí za pozornost. Dnes se podíváme na mnoho rozdílných témat, mezi kterými bude politická situace v El Salvadoru, tedy první zemi na světě která přijala bitcoin za zákonné platidlo. Dále si ukážeme nějaké statistiky a doplníme příběh o gigantické bitcoinové transakci s poplatkem 83 bitcoinů. Přejeme vám příjemné čtení.

Nayib Bukele odstoupil ze svého postu prezidenta El Salvadoru

Pamatujete si ještě ten poprask, který ve světě udělala před několika lety taková malá zemička z Latinské Ameriky El Salvador? Tehdy probíhal doposud největší býčí trh, a zatímco ceny rostly, El Salvador si uzákonil Bitcoin jako své oficiální platidlo. Byla to pro kryptoměny historická chvíle. Ten den dostaly své první oficiální posvěcení od nějakého státního aparátu, a přestože se jednalo o poměrně nevýznamnou zemi, získaly tím velký kus své zasloužené důstojnosti a pozornosti.

V čele tohoto kroku stál prezident Nayib Bukele. Relativně pokroková postava uzákonila Bitcoin, vytvořila velké rezervy této kryptoměny ve státní kase a započala výstavbu těžařské stanice na geotermální energii. Pod jeho velením vznikly také bitcoinové dluhopisy. I když by se na jeho resumé jistě našlo spoustu škraloupů, pro kryptoměnový svět toho udělal mnoho.

V tuto chvíli je Nayib Bukele mimo kancelář, neboť ze svého postu odstoupil. Důvodem jsou blížící se volby v roce 2024, na které se chce co nejlépe připravit. Místo něj se do křesla posadila zastupující prezidentka Claudia Rodríguez de Guevara.

Více na stránkách Cointelegraph.

Hackeři ze Severní Koreji ukradli za rok 2022 desetinásobek tamního exportu z roku 2021

Když se rozebírá nějaký hack burzy, kryptoměny nebo samotných chytrých kontraktů, velice často se v souvislosti zmiňují i hackerské skupiny ze Severní Koreji. Oproti své matičce jsou tito lidé skutečně úspěšní, neboť podle všeho dokázali za rok 2022 ukrást přes 1,7 miliardy dolarů, což je skoro desetinásobek tamního exportu z roku 2021. Jejich celková zručnost jim pak za posledních pět let vynesla zhruba 3 miliardy dolarů. Podle trendu se dá předpokládat, že se bude průměrná roční částka zvyšovat, čemuž jistě napomáhají i rostoucí ceny.

Více na stránkách Cointelegraph.

Michael Saylor je nezastavitelný, MicroStrategy kupuje bitcoin za dalších 600 milionů dolarů

Jestli je na světě alespoň jedna firma, která bitcoinem žije, pak je to jednoznačně MicroStrategy. V čele této společnosti stojí Michael Saylor, který je jedním z největších proponentů této technologie. MicroStrategy do bitcoinu investuje již od minulého býčího trhu, kdy se ukázala jako jedna z prvních právnických osob, které se do těchto vod vrhli. V tuto chvíli drží ve svých rezervách již 174 530 jednotek, jejichž celková cena je zhruba 7,5 miliardy dolarů. Na tuto hodnotu se dostali po posledních nákupech v hodnotě zhruba 600 milionů.

Více na stránkách Cointelegraph.

AntPool vrátí 83 bitcoinů, které uživatel zaplatil na transakčním poplatku

Navážeme teď na zprávu z minulého týdeníku. V tom jsme vám představili investora, který za jednu jedinou transakci na bitcoinovém blockchainu utratit celých 83 bitcoinů, a to kvůli své vlastní hlouposti. Naštěstí má příběh dobrý konec, neboť těžařský pool, který daný blok vytěžil a získal tak odměnu za tuto konkrétní transakci, se rozhodl částku vrátit původnímu majiteli.

Více na stránkách Cointelegraph.

Za posledních 5 let skončilo přes 75 % Web3 her

Web3 aplikace jsou velké téma, do kterého dnes vstupuje spousta vývojářských skupin. V nové studii od firmy CoinGecko se však ukázalo, že jejich úspěšnost je velice malá, protože zhruba tři ze čtyř aplikací do pěti let od vydání končí.

Podle studie je také krásně vidět, jak množství vydaných her koreluje s rytmem bullrunů. Na začátku růstu ceny se vyrojí spousta aplikací, které následně padají jak mouchy.

Více na stránkách Cointelegraph.

Binance staví aplikaci pro custodiánské bankovní služby

I přes nepřející regulatorní prostředí se firmy stále rozvíjejí. Zářným příkladem je i společnost Binance, ze které dokonce nedávno odešel i hlavní představitel Changpeng Zhao. Novinkou, kterou firma ukázala, je tradingová platforma pro institucionální investory, která dovolí obchodovat s kapitálem uloženým mimo obchodní účet. Prakticky to funguje tak, že banka uloží kolaterál do jiné společnosti, která funguje jako jakýsi správce majetku. Výsledkem by mělo být větší bezpečí a omezení rizika v podobě nesprávného nakládání s prostředky ze strany Binance.

Více na stránkách Cointelegraph.

Nákupy bitcoinu se za poslední rok vyšplhaly na 1,5 miliardy dolarů

Zdá se, že se Bitcoin stává opět populárním aktivem, protože přítok kapitálu do této kryptoměny vzrostl již devátý týden v řadě. Jen za poslední listopadový týden se zainvestovalo přes 300 milionů dolarů, což přehoupnulo celkovou částku přes 1,5 miliardy dolarů za poslední rok.

Více na stránkách Cointelegraph.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage