Drazí čtenáři, vítejte u našeho pravidelného vydání Fintree krypto týdeníku, ve kterém si představíme všechny důležité události posledních několika dní. Ty se točí především kolem USA. Tento stát je bezesporu na vrcholu technologického potravního řetězce. Momentálně ale prochází zásadní bankovní krizí. Instituce a politici kopou všude kolem, přičemž jedním z nepřátel jsou jednoznačně kryptoměny.

Škoda jen, že při tom ze sebe dělají naprosté šašky před celým světem.

Ekonomický report prezidenta USA, aneb jak ze sebe udělat klauna

Kryptoměny musí někomu ležet opravdu hluboko v krku. Ekonomický report prezidenta USA je rozsáhlý dokument popisující celou ekonomiku země. Celou jednu kapitolu tohoto dokumentu zabírají kryptoměny. Držte se, teď to přijde. Citováno z reportu:

  • Ethereum přepnulo na Proof-of-Stake v září 2022… Bitcoin prozatím, i navzdory krokům Etherea, neoznámil přechod na Proof-of-Stake
  • Kryptoaktiva nemají žádnou fundamentální hodnotu
  • Kryptoaktiva podléhají rizikům podobným bank runům
  • Hlavní důvod, proč mají fiat měny hodnotu je ten, že je vydávají důvěryhodné instituce

Takže si to shrňme. Americká vláda se pravděpodobně plánuje soudit se Satoshi Nakamotem ohledně toho, že ještě nezapnul Proof-of-Stake na Bitcoinu. Kryptoaktiva nemají žádnou fundamentální hodnotu, zatímco dolary jsou v podstatě tělo Ježíšovo. K tomu všemu si přidejte, že některé kryptoměny obsahují riziko “bank runů” (jako kdyby v USA dnes nepadala banka alespoň jednou za 2 týdny).

Cointelegraph.vom

Komedie v Ultra HD.

Více na Cointelgraph a The Daily Hodl.

Nepokoje ve vlastních řadách

Amerika je rozlehlá a každý stát má své vlastní zákony a tendence. Když už ale chtějí hlásat proti kryptoměnám, možná by si měli udělat nejprve čisto u sebe na písečku.

Člen sněmovny reprezentantů, Cody Harris, navrhuje legislativu, která by podporovala a chránila Bitcoin a jeho těžbu ve státě Texas.

O kousek dál na Floridě se dějí ještě větší věci. Ron DeSantis, guvernér Floridy a pravděpodobný kandidát na prezidenta Spojených státu na rok 2024, žádá zákaz státem řízených kryptoměn (CBDC), které podle něj mají sloužit pouze jako nástroj pro sledování občanů. Ať už to zní jakkoliv konspiračně, tak v tomhle se rozhodně neplete.

Více o událostech v tomto článku.

SEC útočí na Coinbase

A teď to jedno zmíněné kopnutí. Komise pro kontrolu cenných papírů USA upozornila kryptoměnovou směnárnu Coinbase na možnost soudního řízení. To by se mělo týkat stakingových programů.

Více na stránkách Forkast.

Coinbase rozšiřuje služby do Brazílie

I přes nepřízeň státních institucí Coinbase nezastavuje a rozvíjí své služby. Tentokrát se dostalo na Brazílie. Pro tamní obyvatelstvo bylo doposud možné nakupovat kryptoměny jen pomocí platebních karet. Dnes už má Coinbase integrovaný tamní platební systém, který umožňuje vklady a výběry brazilských realů.

Že je to jen další “nepodstatná” země z Jižní Ameriky? Odhaduje se, že zde používa kryptoměny kolem 7,8 % lidí, což by v absolutním množství znamenalo zhruba 16,5 milionu uživatelů a zákazníků.

Více na CoinDesk.

Prezident El Salvadoru plánuje zrušit daně na umělou inteligenci a technologie

Ačkoliv už je to nějakou dobu, co El Salvador přijal Bitcoin za oficiální platidlo, stále je co sledovat. 

Nayib Bukele, prezident této malé země, staví technologický pokrok na první místo. To dokazuje i poslední prohlášení. Tento týden chce odeslat kongresu návrh na zrušení daní pro technologické společnosti zabývající se softwarem, umělou inteligencí, hardwarem a dalšími obory.

Víte, jak se na to musí tvářit USA a Mezinárodní měnový fond, který předpokládat, že El Salvador po přijetí Bitcoinu okamžitě padne?

Více na Finbold.

Burza Nasdaq spustí kryptoměnové custodiánské služby

Burza Nasdaq je dnes jednou z největších na světě. Obchodují se zde americké společnosti, jejichž podnikání je zaměřené především na technologie. Podle reportu vydaného firmou Bloomberg se Nasdaq připravuje na spuštění kryptoměnových custodiánských služeb, které by měly dát zákazníkům možnost úschovy a správy jejich kryptoměn. 

Hezké, ale vzhledem k tomu, co se v USA poslední dobou děje, bychom se takové služby nedotkli ani tyčí. Zavání to rizikem zákazu a konfiskace.

Více na CryptoSlate.

Telegram umožňuje odesílání Tetheru v chatech

Telegram je mobilní aplikace zaměřená na šifrovanou komunikaci. Našla si místo u zhruba 700 milionů lidí v roce 2022, kteří ji využívají dodnes. Na Telegram se nedávno dostala žhavá novinka, která nově umožní i odesílání a přijímání stablecoinu Tether skrze chat.

Více na webu CoinDesk.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage