Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku z kryptoměnového světa, která pro vás pravidelně píšeme. Jako vždy bude článek plný novinek, které považujeme za důležité. Tentokrát se budou týkat především decentralizovaných financí (DeFi). Podíváme se na některé konkrétní aplikace, které rozšiřují své služby, ale také na celkovou analýzu aktivity tohoto odvětví. Přejeme vám příjemné čtení.

Na PancakeSwapu nakoupíte za hotové s novou službou Transak

Jedním z hlavních problémů decentralizovaných financí (DeFi) je především převod mezi fiat světem (koruny, eura, dolary atd.) a kryptoměnami. Pokud chce uživatel například obchodovat na decentralizovaných směnárnách a burzách, musí již nějaké kryptoměny vlastnit. I když tedy směnárny decentralizované jsou, realita je prostě taková, že někde svou digitální stopu nákupu kryptoměn nechat musíte, případně jste nuceni vstoupit do náročného P2P obchodu. To může být pro spoustu lidí právě ta překážka, která je od oboru odradí. 

PancakeSwap je decentralizovaná směnárna, která se původně soustředila především na blockchain Binance Smart Chain a tokeny na něm postavené. Dnes už zde ale nakoupíte i na Ethereu a dalších sítích. 

Vývojáři směnárny samozřejmě o výše zmíněnému problému DeFi vědí a řeší ho. I když to není z pohledu filozofie kryptoměn dokonalé, můžete již na PancakeSwapu nakoupit kryptoměny s využitím třetích stran. Jednou z nich je právě služba Transak, která by měla v plném režimu umožňovat nákup skrze 20 platebních procesorů jako Apple Pay, Google Pay, bankovní převod, platební karty a další. Transak bude podporovat celkem 9 kryptoměn na 7 blockchainech, což by mělo být více než dostatečné.

Více na stránce Cointelegraph.

Uniswap spouští decentralizovanou akademii

Uniswap se ve spolupráci s DoDAO pustil do tvorby decentralizované vzdělávací akademie podobné těm, které můžete najít na Binance, Bybit apod. Návštěvníci zde budou získávat znalosti o celém oboru decentralizovaných financí s důrazem na samotné směnárny a burzy.

Nebude to ale pouze nudná teorie, nýbrž zde najdete i praktické nástroje. Program bude například obsahovat aplikaci, ve které si účastníci vyzkouší simulace přidávání a ubírání likvidity a dopady tohoto chování, backtestování strategií a spravování pozic. Půjde tak o skvělý učební nástroj pro začátečníky, kteří na platformách neumí pořádně chodit, což z nich dělá tu nejrizikovější skupinu ze všech.

Více na stránkách Cointelegraph.

DeFi aktivita za září klesla o 15 procent

Investiční společnost VanEck vydala minulý týden report, ve kterém se zabývala oborem DeFi. Nečekejte žádné veselé zprávy, směřujeme dolů.

Jednou z důležitých zpráv reportu je celková aktivita na burzách týkající se tokenů a DeFi. Podle společnosti se měsíční objem obchodů za září sesunul o celých 15 procent na hodnotu 51 miliard dolarů. Dokument uvádí, že jedním z důvodů je třeba pád UNI tokenu o více než 30 %.

I přesto, že šel celkový trh dolů, mnoho z velkých hráčů zažilo světlé chvilky. V tomto smyslu byla například zamítnuta hromadná žaloba proti Uniswapu za ukradené tokeny.

Report si můžete přečíst na stránkách Vaneck.

Bybit odchází z Velké Británie

Další týden, další poražený. Regulátor ve Velké Británii má novou oběť, kterou je Bybit. Země vyštvala tuto společnost svými novými nařízeními, která se týkají marketingu a komunikace se zákazníky. Podobně se burza zachovala i v případě Kanady, odkud odešla ze stejných důvodů.

Bybit je podle žebříčku Coinmarketcap osmou největší kryptoměnovou burzou z pohledu objemu obchodů, zatímco hodnocením je na čtvrtém místě. Jde tak o poměrně významného hráče.

Více na stránkách Cointelegraph.

Google Cloud BigQuery přidává do databáze dalších 11 blockchainů

Když spojíte tabulkový procesor s přístupem k webu, dostanete mocný nástroj, ve kterém jde zobrazit první poslední. Jestli jste si někdy potykali s Google Sheet a složitějšími funkcemi, jistě o tom víte své. Google do databází nově zařadil dalších jedenáct blockchainů, ze kterých bude možné čerpat údaje. Jedná se například o protokol Avalanche, Arbitrum, Cronos, Polkadot, Polygon, Tron a další.

Pro nás to znamená, že se skrze služby Google dostaneme třeba k datům o NFT tokenech, transakcích apod.

Více na The Block.

eToro získalo licenci na Kypru

eToro je jedním z nízkonákladových brokerů, kteří se v posledních letech rozrostly jako houby po dešti. I když společnost začínala na akciích, své sítě rozhodila i do kryptoměnového sektoru. 

Doposud mohlo eToro v regionu Evropské Unie nabízet pouze služby týkající se akcií. Firma ale zaznamenala velký úspěch, když v minulém týdnu oznámila získání kyperské licence na kryptoměnové služby. Díky tomu se otevřely dveře do zbytku EU.

Více na Cointelegraph.

Na Coinbase je uloženo 5 % všech bitcoinů v oběhu

Analytická společnost Arkham zjistila, že na Coinbase je uložen bitcoin v hodnotě 25 miliard dolarů, tedy zhruba 1 milion jednotek této kryptoměny. Vzhledem k tomu, že dnešní množství vydaných coinů je lehce pod 20 milionů, drží služba v zásadě 5 % celého objemu.

Více na Cointelegraph.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage