Drazí čtenáři, vítejte u dalšího vydání našeho pravidelného týdeníku, ve kterém se společně podíváme na mnoho novinek z kryptoměnového světa. Kryptoměnová komunita oslavila minulý týden jeden největších “svátku” – Pizza Day, v USA se prezident Biden domluvil se šéfem Sněmovny reprezentantů na navýšení dluhového stropu a mnoho dalšího. Pojďme se na to všechno společně podívat.

Bitcoin Pizza Day – První zdokumentovaný obchod s bitcoinem

Bitcoin byl na začátku svého života technologií, kterou po hodně dlouhou dobu používal jenom Satoshi Nakamoto (ať už to byl kdokoliv). Postupně se síť rozšířila mezi další nadšence, ale stále se jednalo o pouhé přesouvání jednotek mezi adresami. Trvalo více než rok, než se bitcoin použil k nějaké reálné transakci.

cointelegraph.com

22.5.2010 byl den, který se zapsal do bitcoinové historie. Laszlo Hanyecz udělal vůbec první zaznamenaný obchod s bitcoinem. Vyměnil 10 000 jednotek bitcoinu za dvě pizzy v celkové hodnotě 41 dolarů. Od té doby slaví bitcoinová komunita každoroční Pizza Day, který se koná na počest této události.

Více na Cointelegraph.

Prezident Biden se dohodl na návrhu navýšení dluhového stropu USA

Spojené státy americké mají momentálně problém – až nebezpečně rychle se blíží k dluhovému stropu. Tato metrika říká, že při určitém zadlužení už vláda USA nemůže brát další půjčky a musí tak vše platit pouze z vybraných daní. Mohlo by se zdát, že je tato brzda stabilní a pevná, ale realita je taková, že se dluhový strop od jeho vytvoření zvedá v podstatě bez přestávky.

bbc.com

Joe Biden byl ještě před několika dny proti. Argumentoval tím, že by zvýšení pomohlo akorát “akciovým a kryptoměnovým traderům, kteří jen krátí daně”. V minulém týdnu ale otočil a domluvil se s Kevinem McCarthym, šéfem Sněmovny reprezentantů, na navýšení dluhového stropu. Dohodu ještě musí schválit parlament. Obě strany si samozřejmě vynutily nějaké podmínky, mezi kterými je například snížení výdajů mimo armádu, znovuobnovení splátek studentských dluhů a mnoho dalšího.

Více na Cointelegraph a CNN.

Ledger zveřejní kód na extrakci privátního klíče

Francouzský Ledger je dnes jeden z nejznámějších výrobců kryptoměnových peněženek. Hardwarové peněženky jsou specifické především tím, že veškeré citlivé procesy a údaje vynášejí mimo počítat, čímž podporují jejich zabezpečení. Nedávno však Ledger odhalil nástroj, který je schopný privátní klíče ze zařízení vydolovat. Komunita na to přirozeně zareagovala ohromným odporem, neboť Ledger vždy sebevědomě tvrdil, že jsou klíče v podstatě nedobytné a že něco takového rozhodně možné není.

newegg.com

Společnost momentálně uklidňuje rozčeřené vody a snaží se o napravení reputace. Cílem je vypuštění kódu nástroje. Jestliže bude tato fičura open-source, bude ji možné prohlédnout a veřejně zhodnotit.

Více na Cointelegraph.

Případ Ripple vs. SEC – Nové emaily

Případ Ripple vs. Komise pro kontrolu cenných papírů USA se táhne již několik let. Teď už se zdá, že by se mohl konečně chýlit ke konci. V minulém týdeníku jsme psali o budoucím odhalení dokumentů, ve kterých by měl být přímo zmíněný názor SECu na Ethereum a Bitcoin.

Nově se na Twitteru objevila další zpráva. Jeden z advokátu Ripplu přišel minulý týden s interní emailovou komunikací SECu. V té je zmíněno, že Ripple nesplňuje všechna kritéria Howeyova testu, podle kterého se určuje, zda je daná věc cenný papír či nikoliv.

Více na Bitcoinist.

Středoafrická republika dostala od IMF pozitivní výhled, a to i přes adopci bitcoinu

Z pohledu adopce se každý zajímá především o El Salvador, který byl první zemí na světě adoptující Bitcoin jako zákonné platidlo. Podstatně méně lidí víc, že to stejné udělala i Středoafrická republika.

Zatímco IMF snahy El Salvador potopil a odsoudil, o Středoafrické republice se organizace vyjádřila pozitivně a předpokládá růst.

Více na Cointelegraph.

Jižní Korea bude po členech vlády požadovat zveřejnění kryptoměnového majetku

Jižní Korea bude po členech vlády požadovat odtajnění jejich kryptoměnových pozic. Tyto zákony přicházejí poté, co bylo odhaleno, že někteří státníci přesouvali velké sumy majetku právě s pomocí kryptoměn. To vše samozřejmě vyvolalo obavy o potenciální praní špinavých peněz.

Více na Cointelegraph.

Neuralink získal od FDA povolení na lidské testy

Neuralink je jeden ze start-upů pod křídly Elona Muska. Jeho hlavním cílem je vytvořit most mezi lidským mozkem a elektronikou. To by mohlo uživatelům umožnit ovládat stroje pouze pomocí myšlenek, ale také třeba sledování epileptických stavů apod.

Doposud se testy prováděly pouze na zvířatech. FDA měla nějaké námitky k bezpečnosti zařízení, které již očividně Neuralink vyřešil.

Více na stránkách Cointelegraph.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage