Drazí čtenáři, vítejte u nového vydání týdeníku z kryptoměnového světa. Jako vždy pro vás máme mnoho novinek a událostí, o kterých stojí za to vědět. V tuto chvíli se začíná pěkně žhavit případ kryptoměny Ripple, která je již řadu let ve sporu s Komisí pro kontrolu cenných papírů v USA. Teď se zdá, že se začíná vše chýlit ke konci.

Pojďme na to.

Ztrácí SEC půdu pod nohama? Je možné, že Ripple nakonec bitvu vyhraje?

Ripple je kryptoměna, která se soustředí především na podnikové prostředí a finanční instituce. V roce 2020 se ale dostala do sporu s Komisí pro kontrolu cenných papírů v USA. SEC tvrdí, že je Ripple cenný papír. Z toho by pak vyplývalo, že se vývojářský tým dopustil neohlášeného a neregistrovaného vydávání cenných papírů, což samozřejmě není povoleno. Argument Ripplu je naopak ten, že je kryptoměna spíše komodita (podobně jako zlato) a tato pravidla se na ni tím pádem nevztahují.

Výsledek soudního sporu bude mít pravděpodobně velký dopad i na zbytek kryptoměnového trhu. Pokud by zvítězil SEC, pak by se vytvořil precedent, který lze naroubovat na mnoho kryptoměn, a to jak velkých tak malých. V opačném případě by to otevřelo velké dveře pokroku.

Teď se zdá, že se celý spor blíží ke konci.

V minulém týdnu vydal Nejvyšší soud USA tweet, ve kterém se dotkl případu Ripple vs. SEC. Zmínil, že se i v moderních věcech musí brát ohled na dříve vyřešené spory. Tento názor jde ruku v ruce s argumentem Ripplu, který tvrdí, že podle tzv. Howeyho testu se XRP do cenných papírů neřadí.

Více na Finbold.

Odtajnění dokumentů z minulosti

Do hry se také dostávají dokumenty, ve kterých by měl být jednoznačný názor SECu z minulosti na to, co je a co není cenný papír. Jedna z vrchních postav SECu, William Hinman, v roce 2018 udělal proslov, ve kterém prohlásil, že podle komise není bitcoin ani ether cenný papír.

SEC požádal o utajení dokumentů, které s tím souvisí, avšak soudkyně Analisa Torres tuto žádost odmítla. Vše by se mělo dostat na světlo na začátku června.

Více na stránkách Finbold.

Prezident Biden nesouhlasí s navýšení dluhového stropu kvůli kryptoobchodníkům

USA se začíná dostávat do situace, kdy narazí na dluhový strop. To je množství dluhu, při kterém si již vláda nemůže půjčovat další prostředky. Strop byl nastaven již na počátku 20. století. Byl již několikrát zvýšen a teď se mluví o dalším posunu.

Biden se postavil proti tomuto kroku s tím, že nehodlá podpořit něco, co bude benefitovat “bohaté daňové podvodníky a kryptoměnové tradery”.

Pokud se nepovede dluhový strop zvýšit, mohlo by USA narazit na tuto brzdu již prvního června.

Více na Cointelegraph.

Může peněženka Ledger ukradnout váš seed?

Zaznamenali jste nedávnou kontroverzi ohledně hardwarových peněženek Ledger? 16. května společnost vydala tweet, ve kterém zveřejnila novou službu, která údajně dokáže vzít privátní klíč a rozdělit ho na tři části. To by nebylo nic divného, kdyby tedy firma předtím netvrdila, že je privátní klíč nedotknutelný. 

O den později se podpora peněženky zmínila o tom, že technicky bylo vždy možné se seedem pracovat a vytáhnout ho ze šifrovaného úložiště peněženky. Do třetice všeho dobrého přišel do diskuze ředitel technologické divize, který to potvrdil a objasnil, že k něčemu takovému je vždy potřeba souhlas vlastníka peněženky.

Ledger v zásadě lhal o možnostech peněženky, a i když situace vypadá dobře, nejeden uživatel se začal ptát na to, jestli je firma stále důvěryhodná.

Více na Cointelegraph.

Strike se přesouvá do El Salvadoru

Regulatorní prostředí v USA je momentálně pro kryptoměny stále méně příznivé. To samozřejmě dopadá i na podniky, které v tomto odvětví pracují.

businessewire.com

Znáte aplikaci Strike? Jedná se o platební službu, která zvládne převádět platby v zásadě po celém světě do pár sekund. K tomu všemu využívá druhou vrstvu Bitcoinu zvanou Lightning Network.

Jack Mallers na bitcoinové konferenci v Miami prohlásil, že se bude Strike stěhovat do El Salvadoru, což je první země na světě která bitcoin přijala za zákonné platidlo. Pro aplikaci to bude pravděpodobně velice pozitivní, neboť by byla škoda, kdyby nějaký z amerických politiků překazil plán na expanzi do 65 zemí, ve kterých podle firmy čekají až 3 miliardy potenciálních zákazníků.

Více na Beincrypto.

Cardano zvedá důležité metriky

O Cardanu se mluví ve všech směrech. Kryptoměna se přesunula do nového updatu, spustila smart kontrakty a rozběhla tak ekosystém decentralizovaných aplikací. Jak je ale na tom z pohledů tvrdých čísel?

V tuto chvíli je v protokolech na Cardanu uzamčeno zhruba 150 milionů dolarů. To není zas tak hodně oproti jiným DeFi systémům. Z tohoto pohledu je Cardano až na 20 místě. Podle růstu je to ale o 200 % více než na začátku roku. Vývojářská aktivita jde kupředu a dá se tak očekávat, že se bude toto číslo zvedat. Za stejné období Cardano přidalo také přes 1 000 smart kontraktů.

Více na Finbold.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage