Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku z kryptoměnového světa. Jako vždy pro vás máme připravenou celou nálož novinek, které podle nás stojí za přečtení. Jelikož je v tuto chvíli celá komunita ponořená do rostoucí ceny a kryptoměnových ETF, řekneme si k nim pár slov. Podíváme se ale také na službu Celsius, na update v aplikaci Ledger a třeba na studii hovořící o nebezpečí 51% útoku na kryptoměnové sítě. Přejeme vám příjemné čtení.

75 % nových kryptoměnových investic jde do ETF fondů

Už máte nakoupené nějaké ETFko na spotový bitcoin? Podle všeho totiž většina kapitálu, který dnes do této kryptoměny teče, jde právě do produktů tohoto typu. 

Firma CryptoQuant přišla s poměrně zajímavým odhadem. V jejich novém reportu z pátku 14. společnost uvedla, že zhruba 75 % ze všech nových investic do bitcoinu je provedeno skrze nově schválené burzovně obchodované fondy, kterých je v tuto chvíli deset. Jen za jeden měsíc jejich existence se zvýšil celkový investovaný kapitál od startu bitcoinu o 2 %.

Více na stránkách Cointelegraph.

ETF od BlackRocku drží již přes 100 tisíc bitcoinů

ETF fondy jsou jako takové černé díry na bitcoiny. S ohromnou rychlostí žerou skoro vše, co se na trhu najde, o čemž svědčí i celková hodnota jejich bitcoinové pokladnice. Samotné ETFko od firmy BlackRock totiž drží již více než 100 000 jednotek bitcoinu, přičemž této hodnoty fond dosáhl za pouhých 22 dní své existence.

BlackRock samozřejmě není jediný poskytovatel těchto fondů. Například produkt Fidelity Wide Origin Bitcoin Fund jich má přes 83 000, čímž se k té stovce velice rychle blíží.

Více na stránkách Cointelegraph.

ETFka kupují 10x více bitcoinu než se denně vytěží

Jestli si snad myslíte, že je na trhu bitcoinů dost a nepřijde tak žádný poptávkový šok, možná by stálo za to přehodnotit své přemýšlení. Čistě z čísel totiž vyplývá, že ETF fondy nakupují každý den zhruba 10krát více jednotek než kolik se jich denně vytěží.

Započtěte s k tomu ještě nabídkový šok přicházející chvíli po půlení bitcoinu a možná zde máme recept na nové ATH.

Více na stránkách Cointelegraph.

Celsius vyplácí ztracené peníze, vráceno již přes 2 miliardy dolarů

Pamatujete si ještě na službu Celsius? Šlo o lendingovou platformu, jejíž hlavní službou byly půjčky v kryptoměnách. Její pád začal zhruba půl roku před tím, než se do problémů dostala burza FTX, která následně spustila totální výprodeje a pěkně tvrdý medvědí trh.

Jestliže jste snad měli na této platformě nějaké peníze a přišli jste o ně, možná by stálo za to zbystřit. Celsius totiž mezi poškozené věřitele vyslal zhruba 2 miliardy dolarů ve ztracených kryptoměnách. Konkrétně bylo rozesláno 20 500 bitcoinů a 301 000 etherů.

Více na stránkách Cointelegraph.

Kryptoměny již bude možné prodávat i skrze kryptoměnovou peněženku Ledger

Ledger je hardwarová kryptoměnová peněženka, která je jedním z vedoucích produktů na tomto trhu. I když měla tato francouzská firma své problémy a kauzy v podobě úniků dat, jde stále dopředu a své systémy vylepšuje. 

Nově bude možné kryptoměny v jejich aplikaci přímo prodávat. Tato funkce je dostupná díky spolupráci se směnárnou Coinbase, která je mezi top obchodními zprostředkovateli na světě.

Více na stránkách Cointelegraph.

Podle nového výzkumu je Bitcoin a Ethereum oficiálně mimo nebezpečí 51% útoku

Každý investor by měl v ideálním případě naprosto přesně znát vehikl, do kterého dává své těžce vydřené peníze. Měl by si tak být vědom i rizik. U kryptoměn je jedno takové, kterému se říká 51% attack. V praxi jde o to, že útočník získá nadpoloviční výkon celé sítě, čímž ji dokáže prakticky celou ovládnout.

Podle několika analytiků, kteří vycházejí z dat Coin Metrics, se tato možnost již v podstatě vytratila. Jejich argumenty vycházejí z ukazatele Total Cost to Attack. Z jednoho úhlu pohledu by bylo třeba nakoupit 7 milionů ASIC minerů, což dnes není absolutně možné kvůli jejich nedostatku. Investice by se také vyšplhala na 40 miliard dolarů, zatímco finanční výnos by byl kolem 2,5 procenta, čímž odpadá i finanční incentiva.

Reálně se tak dá říct, že z tohoto vektoru již nemůže v tuto chvíli zaútočit ani státní sektor.

Více na stránkách Cointelegraph.

Halving by mohl snížit hashrate až o 20 %

Firma Galaxy Mining uvádí, že se po půlení sníží hashrate o 20 procent. Způsobit by to měla zejména nedostatečná efektivita starších těžařských stanic, které se jednoduše stanou nevýnosné. 

Samozřejmě ale záleží i na ceně bitcoinu. Pokud by se do té doby dostala na vysoké hodnoty, je pravděpodobné, že by se výpočetní výkon udržel.

Více na stránkách Cointelegraph.

Kryptoměnový Fear & Greed index na nejvyšších hodnotách od minulých maxim

Fear & Greed index je takovým základním ukazatelem přepálenosti kryptoměnového trhu. Snaží se o měření sentimentu trhu, tedy o to, zda jsou investoři ve stavu chamtivosti, nebo přílišného strachu. Ukazatel se teď dostal na hodnotu 79, kterou jsme naposled viděli v průběhu bull runu roku 2021. 

Každý si musí udělat obrázek sám, ale ukazatel zde mluví poměrně jasně – trhy jsou dnes více než horké.

Více na stránkách Cointelegraph.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage