Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa kryptoměn. Jako vždy jsme si pro vás připravili mnoho novinek, které podle nás stojí za pozornost, stejně jako minulý týden. Hlavním tématem dnešního článku bude chyba v kryptoměnové hardwarové peněžence Ledger, která je jedním z leaderů tohoto odvětví. Dále se podíváme například na úspěch nových víz v El Salvadoru, statistiky kryptoměnových úvěrů za rok 2023 a třeba na ohrožení bezpečnosti ze strany bitcoinových inscriptions.

Bezpečnostní chyba v peněžence Ledger ohrozila celé kryptoměnové odvětví

Jestli je v kryptoměnovém světě alespoň jedna věc, se kterou by si měl být uživatel stoprocentně jistý, pak to jsou hardwarové peněženky. Tyto nástroje jsou tím nejbezpečnějším způsobem uložení pro kryptoměny, který v tuto chvíli existuje. I tak se ale někdy objeví situace, která tento standard tak trochu rozbije. Dnes má v tomto směru plnou pozornost Ledger, jehož jediná chyba mohla způsobit velké problémy v celém odvětví.

Ledger má svůj vlastní plugin s názvem Ledger Connect, s pomocí kterého se mohou uživatelé napojit z peněženky přímo na decentralizovanou aplikaci. Uživatel samozřejmě musí interagovat s nějakým front endovým řešením. Právě do tohoto místa zacílil hacker, který sem vložil token drainer. Ten po spuštění odeslal coiny na adresu útočníka, zatímco si uživatel myslel, že šla transakce na zamyšlení místo.

Spousta aplikací vydala upozornění na to, aby uživatelé žádné dApps nepoužívali. Samotný Ledger se k incidentu vyjádřil vcelku upřímně s tím, ž jeden ze zaměstnanců podlehl phishingovému útoků, což umožnilo vložení kódu do této části kódu. Chyba je podle všeho již opravena.

Více na stránkách Cointelegraph.

El Salvador pravděpodobně vyprodá Freedom Visa do konce roku

V minulém týdeníku jsme vám ukázali občanství, které lze zakoupit v El Salvadoru. Takzvaná Freedom Visa stála milion dolarů v bitcoinu, přičemž jich bylo dostupných zhruba 1000. El Salvador očividně narazil na zlatou žílu, protože se zdá, že se všechna vykoupí ještě do konce tohoto roku.

Více na stránkách Cointelegraph.

Privátní úvěry na blockchainu vzrostly za rok 2023 o 100 %

Úvěry na blockchainu nejsou nic nového, ba naopak se s nimi pojí již pěkný škraloup u aplikací, které po svém pádů stály věřitele poměrně dost peněz. I přes tyto události se však zdá, že jsou lidé do těchto úvěrů poměrně zapálení.

Celková částka těchto úvěrů se za rok 2023 vyšplhala na 582 milionů dolarů, což je oproti minulému roku více než dvojnásobek. Zajímavý je také průměrný úrok. Zatímco blockchainový úvěr tohoto typu stojí 9,65 %, standardní úvěr v reálné bance dosahuje na 11,5 %.

Více na stránkách Cointelegraph.

Bitcoin Inscriptions přidány na list bezpečnostních hrozeb

Inscriptions na Bitcoinu je funkce, která umožňuje přidání dodatečných dat k určitému satoshi. Tato funkce existuje již poměrně dlouho, avšak jedním z nejnovějších využití jsou NFT tokeny na zvané Ordinals. US National Vulnerability Database označuje jejich existenci za chybu v protokolu. Tato agentura vidí hlavní problém především v zaspamování jednotlivých bloků daty, která nijak nesouvisí se samotnou transakcí.

Do určité míry jednoznačně pravdu mají, protože Ordinals nejednou zasekly celý blockchain a společně s tím ohromně zvýšily cenu za transakci. Pokud by se měla tato “bezpečnostní hrozba” vyřešit, znamenalo by to pro Ordinals konec.

Více na stránkách Cointelegraph.

Telefon od Solany jde na dračku, může za to BONK

Víte o tom, že má blockchain Solana svůj vlastní smartphone? Nemusíte se nějak zásadně vzrušovat, prakticky nejde o nic speciální – v podstatě jediným rozdílem byla automatická kompatibilita a provázanost peněženky s dApps. Proč to tedy zmiňujeme?

decrypt.co

Inu v kryptoměnovém světě existují airdropy, ve kterých se podle určitých podmínek rozhodí tokeny zdarma mezi uživatele. Tímto stylem byl minulý týden distribuován token BONK pro vlastníky telefonu. Cena tokenu za posledních třicet dní poskočila o 1100 %. Celková hodnota airdropu se vyšplhala na 30 milionů dolarů. Následoval poprask, a to především kvůli tomu, že na jeden telefon připadá BONK v hodnotě přes 800 dolarů, což je o 200 dolarů více než cena telefonu.

Divize Solany zabývající se vývojem smartphonu může slavit, neboť prodeje se v průběhu této události zdesetinásobily. Co-founder dokonce nabádal k tomu, aby společnost znovu zvýšila cenu na 999 dolarů za kus.

Více na stránkách Cointelegraph.

Worldcoin bude mít integraci s Redditem, Shopify, Minecraftem a dalšími

Projekt Worldcoin vydal na trh novou verzi World ID. Plugin bude integrován do dalších velkých platforem jako Reddit, Shopify, Minecraft, Telegram a další. Jeho funkcí je ověřování lidskosti uživatelů, přičemž druhá verze umožní nastavení různých úrovní této autentizace

Více na stránkách Cointelegraph.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage