Drazí čtenáři, vítejte u dalšího vydání týdeníku z kryptoměnového světa. Novinek je jako vždy požehnaně. V minulém týdnu byl hlavní především upgrade Etherea, druhé největší kryptoměny na světě. Ve vývoji této kryptoměny jde o zásadní krok, který posouvá ekosystém zase o velký kus dopředu. Pojďme se na to společně podívat.

Ethereum Shanghai Hard fork – Velký skok pro Ethereum

Dlouho očekávané vylepšení etherového blockchainu “Shapella” (či “Shanghai upgrade”) se do živého provozu dostalo minulý týden ve středu. Přináší naprosto zásadní úpravu ověřovacího algoritmu, která po dlouhé době zakončuje celý zdlouhavý přechod na systém Proof-of-Stake.

Validační algoritmy mají u blockchainů zajistit zabezpečení decentralizované databáze před změnami historie. U Bitcoinu existují těžaři, kteří musí natvrdo utrácet drahocenné zdroje v reálném světě, přičemž výměnou za to dostávají nově vytěžené jednotky. U Proof-of-Stake jsou namísto těžařů tzv. validátoři. Ti do systému zamykají své jednotky a získávají tak možnost uzavřít blok.

Ethereum už se snaží na PoS algoritmus přejít pěknou řádků měsíců. V zásadě už se tam skoro dostalo, nicméně chyběla jedna podstatná věc. Validátoři mohli jednotky do systému uzavřít, nicméně je již nemohli vybrat zpět. Právě to Shapella mění

Coinmarketcap

Upgrade přináší dvě možnosti výběru – částečný a plný. Při částečném výběru ponechá validátor alespoň 32 etherů v systému tak, aby si zachoval svůj status a mohl i se i nadále podílet na stakingu. Zbytek si může vybrat. Celkový výběrem se pak navrátí všechny jednotky, ale přirozeně přijde držitel o svůj status validátora.

Více na The Block.

Unstaking etheru na Krakenu dosahuje na jednu miliardu dolarů

V minulém týdeníku jsme si něco pověděli o tlaku, který legislativa v USA vyvíjí na kryptoměnové společnosti. Jedna z nejlepších kryptoměnových burz Kraken byla donucena uzavřít všechny možnosti stakingu pro své zákazníky. Důvod se týkal neoprávněného vydávání cenných papírů a nedostatečné informovanosti zákazníků. No prostě fraška. Jedinou výjimkou byl právě ether, který nemohl být v té době “unstakován”.

Nový upgrade ale tento úkon umožňuje. Kvůli regulacím byl Kraken nucen uzavřít všechen staking automaticky. Celková částka vyplaceného etheru přesáhla 551 000 jednotek etheru, tedy přes 1 miliardu dolarů.

Více na The Block.

Solana Saga – Kryptoměnový smartphone

Blockchain Solana měl v poslední době vrásky na čele, neboť jeho hlavní finanční podpora přicházela z burzy FTX, která po odhalení nekalostí padla. I přesto se ale projekt posouvá dál. Již nějakou dobu kolovaly v komunitě zvěsti o tom, že Solana vydá svůj vlastní smartphone. Ta chvíle konečně přišla.

Solana Saga je androidí telefon s 6,67’ AMOLED displejem s obnovovací frekvencí 120 Hz. Má 512 GB vnitřního úložiště a Snapdragon 8+ Gen1, který by měl telefonu zajistit solidní výkon.

decrypt.co

Důležitější by ale mělo být zaměření na tzv. Web3, tedy kryptoměny, dApps atd. Telefon nabízí integrovanou peněženku a nativní dApps obchod. Podle recenzí to vypadá spíše na zařízení, které představuje něco jako beta test a obrázek světa, který by mohl zanedlouho přijít.

Více na Decrypt.

Obchodování kryptoměn a akcií pomocí Twitteru

Elon Musk dělá s Twitterem pořádný rozruch. Nedávno se hlavní logo změnilo z modrého ptáčka na hlavu psa Shiba Inu, který je maskotem memecoinu Dogecoin. Nově Musk oznámil, že bude v budoucnu možné obchodovat skrze Twitter akcie a kryptoměny.

Celý ekosystém pro obchodování by měla zajišťovat společnost eToro. Tato low-cost investiční platforma má uživatelskou základnu přes 20 milionů lidí. Rozhodně se tak nejedná o nějakého zelenáče. Twitter již umožňuje prohlížení cen jednotlivých aktiv. Nové partnerství by mělo umožnit i jejich nákup.

Více na Beincrypto.

Oblíbená peněženka MetaMask umožní přímý nákup kryptoměn

Kryptoměná peněženka MetaMask je historicky jedna z nejstahovanějších aplikací pro uložení kryptoměn. To dokazuje především 21 milionů aktivních uživatelů za měsíc. MetaMask se zaměřuje zejména na svět decentralizovaných aplikací, s čímž souvisí především blockchainy Ethereum, Binance Smart Chain apod. Teď bude dokonce možné nakupovat kryptoměny přímo přes peněženku. 

Funkce by měla být uvedena v Dapp Portfoliu. Dostupná je ve 189 zemích a umožní nákup zhruba 90 kryptoměn. Příjemný je také počet cest, jak za kryptoměny zaplatit. Najdete zde bankovní převod, debetní karty, kreditní karty a další.

Více na Cryptoslate.

Těžaři bitcoinu snad budou v Arkansasu pod ochranou zákona

Tsunami regulací stále nabírá na síle, avšak na některých místech ve světě se již zvedají blokády. V americkém státě Arkansas je teď na senátorském stole zákon, který dá těžařům stejná práva jako datovým centrům, čímž by se mělo zabránit jejich diskriminaci.

Více na Bitcoinist.

Partnerem týdeníku je Coinwage

„Děláme spoření do bitcoinu jednodušší“

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage