Drazí čtenáři, vítejte u dalšího již tradičního vydání kryptoměnového týdeníku. Za minulý týden je mnoho novinek, které vám chceme představit. Tou hlavní je především přiblížení dalšího posunu v případu SEC vs. Binance. Kromě toho se ale podíváme i na jiné firmy, a dokonce zamíříme i mimo USA. Pojďme se na to společně podívat.

SEC chce zmrazit prostředky Binance

V minulém týdeníku jsme si ukázali sílu, proti jaké stojí kryptoměnový svět. Komise pro kontrolu cenných papírů v USA (SEC) je jedna z “nejváženějších” finančních institucí na světě. Již dlouhou dobu hrozila s válkou proti kryptoměnám a zdá se, že se do souboje pustila naplno.

SEC zažaloval Binance za nedodržování zákonů a za nedostatečné informování investorů o rizicích. V minulém týdnu dokonce komise přistoupila k tomu, že zažádala o zmrazení prostředků této světové burzy.

Binance se proti tomuto rozhodnutí ohradila s tím, že by to efektivně znamenalo nutnost ukončit podnikání. Omezení by se samozřejmě týkalo pouze prostoru USA, na kterém má SEC pravomoc.

Více na stránkách Cointelegraph.

Binance bude mazat měnové páry

V žalobě bylo kromě jiného poukázáno na to, že přes 60 kryptoměn je podle SECu považováno za cenné papíry. V návaznosti na to se Binance nejspíše rozhodla ke snížení počtu obchodovaných měnových párů.

Konkrétně bychom měli přijít o možnost obchodovat například KLAY/BNB, DASH/BNB, ONE/ETH a mnoho dalších. V tuto chvíli je otázkou, kam až tato čistka zajde.

Více na portálu Binance.

Moody’s snižuje rating Coinbase v návaznosti na žalobu

Jednou z dalších společností, která se dostala pod obrovský tlak ze strany SECu, je Coinbase. Tato světoznámá burza trpí úplně stejně jako Binance. Nejen že má žaloba dopad na podnikání společnosti jako takové, ale přirozeně se dotýká i samotných akcií a jejich ceny.

reuters.com

Novinkou je, že se k celé situace vyjádřila i ratingová agentura Moody’s. Ta označila akcie Coinbase za “uninvestable”. Navzdory tomuto negativnímu názoru se ale ve zprávě objevilo i něco pozitivního. Coinbase má relativně velké zásoby v krátkodobé likviditě. Kraluje tomu 5 miliard dolarů v peněžních prostředcích, které dokáží pokrýt všechny dlouhodobé závazky ve výši 3,4 miliardy dolarů.

Podobně pesimistický posun přišel i ze strany ostatních ratingových agentur.

Více se můžete dozvědět na stránkách Cointelegraph.

Půjde Coinbase do Číny?

Každý dobrý investor vám řekne, že krize je především příležitost. V tomto duchu se objevila nabídka, kterou by společnost Coinbase mohla přijmout.

Firma dostala přímý návrh od Hong Kongu k přesunu sídla do tohoto finančního centra Asie. Hong Kong je jednoznačně fintechovým centrem světa a rozhodně by uvítal, kdyby mohl do svých řad přijmout jednu z největších kryptoměnových burz na světě. Po žalobě a zbytku regulatorních problémů by nebylo žádným překvapením, kdyby na nabídku firma přistoupila.

Více na stránkách Blockworks.

Přes 50 % bitcoinu na burzách odteklo z USA

Myslíte si, že USA bude do budoucna kryptoměnovým centrem? Možná se budete divit. Z posledních výzkumů vyplývá, že se rapidně stahují jednotky z kryptoměnových burz umístěných v USA. Tento odchod kapitálu bude znamenat i méně podnikatelských příležitostí, které naopak rozkvetou v ostatních státech.

Celkově se objem bitcoinu na amerických burzách dostal na hodnoty z roku 2017, tedy skoro o 6 let zpět.

Důvodem jsou samozřejmě regulace, které škrtí kryptoměnové prostředí, a nejasnosti týkající se toho, jak bude v blízké budoucnosti vypadat podnikové prostředí a zákony. Klidně se totiž může stát, že americkým zákonodárcům “rupne v bedně” a kryptoměny se začnou na amerických burzách pozastavovat a účty mrznout. Samozřejmě to vše v zájmu svobody a dobra (mrk mrk).

Více na stránkách Cryptopotato.

Sberbank spustí obchodování s kryptoměnami

Rusko se v posledních měsících skloňuje především kvůli válečnému aktu proti Ukrajině. I přes tuto odsouzeníhodnou událost ale v pozadí stále funguje nějaká ekonomika a technologický posun.

reuters.com

Sberbank je největší ruskou bankou z pohledu zákaznických vkladů. V blízké době by měla pro svou klientelu otevřít obchodování digitálních aktiv, mezi kterými bude například bitcoin. Podle minulé činnosti banky je dokonce možné, že instituce vydá svůj vlastní stablecoin.

Více na stránkách Bitcoinist.

Bank of China vydala první cenný papír na blockchainu Ethereum

V Číně usilovně pracují na tom, jak předběhnout západ. Kromě rozvolňování trhu se zde odehrává i velké množství pokroku, který se týká kryptoměn.

Největší čínská banka Bank of China vydala v minulém týdnu svůj první oficiální cenný papír na decentralizované databázi Ethereum. Celkový objem vydaných cenných papírů dosáhl v přepočtu na 28 milionů dolarů. I když jde o relativně malou částku, může to otevřít dveře, za kterými je ohromný potenciál pro tokenizování akcií, dluhopisů a podobných aktiv.

Voce na The Block.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage