Drazí čtenáři, zdravíme vás u pravidelného vydání týdeníku z krypto světa. Novinky budou zase velice rozmanité a u každé naleznete odkaz na podrobnější článek pro ty, kteří by se chtěli dozvědět více.

Kryptoměnová úvěrová společnost BlockFi krachuje

Kryptoměnová zima v podobě výprodejů a nedávné problémy burzy FTX si našly další oběť. Tentokrát nátlak neustálá kryptoměnová úvěrová společnost BlockFi. 

Podnikání BlockFi bylo založené na půjčkách krytých kryptoměnami. Zákazníkům dálé nabízeli možnost dalších investic pomocí uložení svých kryptoměn atd. Ačkoliv finální hřebíček do rakve zasadilo posledních několik týdnů, firma se začala dostávat do turbulencí již od pádu stablecoinu Terra. Na pomoc následně přišla burza FTX, která hodila záchranný kruh v podobě půjčky v hodnotě 400 milionů dolarů a další možnost vypůjčení 240 milionů dolarů v případě potřeby.

BlockFi se v podstatě drží cesty, kterou si jako první prošla služba Celsius. V tuto chvíli je u BlockFi přes 100 000 aktivních investorů. Firma by měla mít na svém účtě závazky od 1 do 10 miliard dolarů.
Více o problémech BlockFi na serveru Reuters.

Brazilský regulátor uznal použití bitcoinu za oficiální způsob platby

Ačkoliv se to tak nemusí zdát, adopce probíhá nejrychleji ve státech, které jsou spíše v chudších regionech světa. Jedním z nich je právě Brazílie. Ta udělala nedávno velký krok kupředu ve věci adopce, když tamní regulátor uznal Bitcoin jako oficiální způsob platby za zboží a služby. Neznamená to ale, že by byl snad Bitcoin oficiálním platidlem tak, jako je tomu například v El Salvadoru.

V tomto smyslu bude uznaný pouze Bitcoin samotný. Všechny ostatní kryptoměny budou nadále považovány za digitální aktiva a investice. Celou záležitost s platebním prostředkem bude spravovat centrální banka Brazílie, zatímco investiční stránka věci spadne pod regulátora cenných papírů.

V zákoně bude zakomponovaná i podmínka, která bude všem burzám a správcům těchto digitálních aktiv nařizovat, aby byly prostředky zákazníků čistě odděleny od prostředků společnosti.

Vice na stránkách Cointelegraph.

Největší ruská banka bude mít blockchain kompatibilní s Ethereem a peněženkou Metamask

U adopce ještě chvilku zůstaneme. Sber, největší banka v Rusku, ve svém tiskovém prohlášení řekla, že jejich vlastní projekt blockchainu bude kompatibilní s dnes nejrozšířenější platformou pro decentralizované finance – Ethereem. Výsledkem by měla být možnost přenosu smart kontraktů mezi jednotlivými blockchainy a společně s tím i možnost pro vznik nových projektů. Banka také uvedla, že toto spojení kryptoměn s jejich systémem by mělo umožňovat placení za smart kontrakty v rublech.

Blockchain bude kompatibilní i s peněženkou Metamask. O té jsme psali i v minulém týdeníku ve spojitosti se sbíráním IP adres uživatelů.

Sber je z většiny vlastněná státem, který drží 50 % a 1 akcii společnosti. Banka je také relativně velkým průkopníkem kryptoměn v Rusku, protože minulý rok pustila na trh svůj vlastní stablecoin Sbercoin.
Více informací o Sber bance na stránkách Bitcoinist.

Čína označila NFT tokeny za virtuální majetek chráněný zákonem

NFT tokeny jsou v Číně dlouhou dobu v šedé zóně. Nejedná se o kryptoměny jako takové, ale zároveň jsou s touto technologií neoddělitelně propojené. Nebylo tak jasné, jak se vlastně legislativa v Číně k těmto projektům postaví. Velká neznámá to byla především v kontrastu s úsilím, jaké vynaložil tamní režim pro potlačení přístupu ke kryptoměnám a k možnostem jejich těžby.

Teď se ale zdá, že alespoň NFT projekty budou z obliga. NFT tokeny mají podle regulátora typické charakteristiky spadající pod vlastnická práva, jakými jsou například hodnota, kontrolovatelnost a obchodovatelnost. Soud prohlásil, že mají NFT tokeny hodnotu úplně stejně, jako jakýkoliv jiný digitální majetek, a podle toho se bude také vše řídit. Celá záležitost by měla být regulována zákonem o e-commerce.

Více o události můžete najít na stránkách Cointelegraph.

Avatar Autor
Redakce

Autorem je redakce fintech magazínu Fintree.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!