Drazí čtenáři, vítáme Vás u dalšího vydání krypto týdeníku Fintree. Jistě si všimnete, že jsme změnili formát článku – novinky budou podstatně kratší a půjdou přímo k věci. U všech novinek bude dostupný odkaz na zahraniční článek popisující událost detailně.

Dnes se podíváme na celkem rozmanitou skupinu zpráv z kryptoměnového světa. Zavítáme k belgickému regulátorovi, do Ruské federace a představíme si i nepříjemný fakt týkající se velice oblíbené kryptoměnové peněženky MetaMask.

Belgický regulátor rozhodl, že bitcoin a ether nejsou cenné papíry

Belgická legislativa usoudila, že kryptoměny bez vydavatele nejsou cenné papíry. Jako příklad byl uvedený Bitcoin a Ethereum. Důvodem je fakt, že za těmito aktivy nestojí žádná firma a nemají tak všechny potřebné náležitosti. Je otázkou, jak se budou zákony koukat například na stablecoiny, či Proof-of-Stake kryptoměny.

Další věcí ale je, že tato aktiva se dají použít pro platby. V takovém případě se na ně budou vztahovat pravidla pro poskytovatele služeb ve věci virtuálních aktiv. Do budoucna se taky počítá se zakomponováním vznikajících celoevropských zákonů pro digitální aktiva.
Více na stránkách theblock.co.

Peněženka MetaMask začne sbírat IP Adresy

Peněženka MetaMask je jednou z nejoblíbenějších ethereových peněženek, které jsou momentálně k dispozici. V tuto chvíli má přes 21 milionů uživatelů po celém světě.

Společnost stojící za peněženkou MetaMask nedávno vydala nové podmínky užití. V nich se uvádí, že bude peněženka ukládat všechny IP adresy týkající se bitcoinových a ethereových transakcí. Tato data budou sbíráná od všech uživatelů, kteří při platbách využívají defaultní procesor pro transakce podkládající peněženku MetaMask.

Rozhodnutí ke sbírání IP adres je údajně kvůli spolupráci se zákony proti praní špinavých peněz a financování terorismu.

Samozřejmě snad není nutné zmiňovat, že úprava podmínek vyvolala velmi negativní reakci zákazníků.

Více na stránkách cointelegraph.com.

Binance drží slovo a investuje do rezervního fondu

Situace s rozpadem burzy FTX srazila celý kryptoměnový trh na kolena. Spousta projektů utrpěla těžké ztráty, a to včetně těch, které neměly s FTX nic společného. Kolem celé kauzy se také točí největší kryptoměnová burza na světě Binance.

Zdroj: CNN

Již v minulých vydáních týdeníku jsme řešili roli této burzy v celé kauze. Burza se zavázala, že vytvoří rezervní fond pro kryptoměnové podnikatelské prostředí. Podpora by se měla dostat všem menším společnostem a projektům, které se z nějakých důvodů dostanou do problémů a bude ohrožena jejich existence. Binance již předem uvedla, že peníze uvolní jen pro skutečné projekty s reálným přínosem. 

Jak Changpeng Zhao řekl, tak udělal. V rezervním fondu jsou teď 2 miliardy dolarů, které čekají na své cílové místo.

Více na stránkách forbes.com.

Rusko kope kolem sebe – Chce založit státní kryptoměnovou burzu

Kdyby vám někdo sebral peněženku, asi by vás to také nepotěšilo. Vladimír Putin je na tom teď velmi podobně. 

Nedávno do světa uvolnil zprávu o tom, že by měl být mezinárodní platební systém nezávislý a založený na blockchainu. Samozřejmě se odvolal na to, že je ten dnešní ovládaný jen malou skupinou účastníků. Kromě toho uvedl i fakt, že je stabilita tohoto systému v nebezpečí kvůli konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou.

Více na stránkách cointelegraph.com.

Kromě výše zmíněného je ale ve hře ještě další informace. Státní instituce DUMA plánuje vytvořit legislativu, která umožní tvorbu státem řízené kryptoměnové směnárny. Velká část kryptoměnového trhu v Rusku by se tímto krokem dostala pod státní dohled a kontrolu.

Více na stránkách finbold.com.

Tyto novinky jsou další ze série uzákoněných změn ohledně kryptoměn, které se v Rusku odehrávají. Jednou z posledních bylo například povolení těžby kryptoměn a jejich následný prodej.

Není pochyb o tom, že všechny tyto úpravy zákonů mají v první řadě za cíl kontrolovat trh a vybírat daně. 

Avatar Autor
Redakce

Autorem je redakce fintech magazínu Fintree.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!