Společně se podíváme na recenzi aplikace Vexl, nicméně než začneme, tak musíme nahlédnout trochu do historie. Troufnu si říct, že pokud je vám více než 40 let, nejspíš už jste se s vekslováním setkali. Možná ne přímo osobně, ale v době před vznikem moderní republiky ještě vekslování fungovalo na denní bázi. Ano, mluvím o vekslování bonů v 90. letech. Jednalo se o poukázky, kterými se platilo za zahraniční luxusní zboží v tehdejších tuzexech. 

O tomto vekslování se však dnes bavit nebudeme a možná se tak ptáte, proč ho zmiňuji v souvislosti s kryptoměnami. Jednoduše protože s tehdejším způsobem výměny bonů za koruny má hodně společného i dnes. 

Co to vlastně je vekslování?

Jedná se o výměnu zboží, které je určitým způsobem nedostupné nebo regulované. Tím se tak stává vzácnější a pokud je daný produkt opravdu žádaný, vzniká naprosto unikátní trh, kde se lidé uchylují k dobám, kdy veškeré obchody probíhaly bez třetích stran, jako jsou burzy, banky a směnárny. Může se totiž vekslovat prakticky cokoliv, ať už se jedná o legální či nelegální statky, a proto se jedná o způsob obchodu jak s dobrou pověstí, tak i s tou špatnou.

K čemu je vekslování dobré?

Vekslování má spoustu pozitivních vlastností, ale najdeme zde i jistá úskalí. Teď se však zaměříme na to, proč je zajímavé o něm přemýšlet, jelikož může být velice praktické pro všechny zúčastněné.

Anonymita – interagujete v úzké skupině lidí a nikdo jiný tak nemusí vědět, co si mezi sebou směňujete. Liberálové v takových situacích určitě plesají radostí, jelikož nám tato možnost dává určitou svobodu a flexibilitu. 

Nikdo totiž po vás nevyžaduje jméno, bankovní údaje, průkazy totožnosti, nebude se vás ptát, za jakým účelem nakupujete a vlastně se tímto způsobem odkazujeme na původní záměr první funkční digitální měny – Bitcoinu. V jeho whitepaperu totiž stojí název Peer-to-peer Electronic cash system. To mluví za vše.

Komunita – tvořením malých skupin v konkrétních městech tak získáváte nové známosti, udržujete dobré vztahy a více se socializujete. Ideální způsob, jak se více seznamovat a hledat společné zájmy.

Pohodlnost – další pozitivní věcí je samozřejmě fakt, že nám stačí pouze vygenerovaná adresa (popřípadě nějaká lightning peněženka – př. BlueWallet) a přijít na místo setkání. Poplatky za nákup a prodej mohou být lepší než na burzách, ale není to pravidlem a hodně tak závisí, jaký máte s vekslákem obchodní vztah. Narazíte totiž i na takové, kteří si za svou službu nechají pořádně zaplatit. Často však záleží na situaci, která panuje na trhu. 

Obvykle tedy na ceně, která určuje nabídku a poptávku služeb. Veksláci si tak tvoří svoji klientelu a zároveň se předbíhají v tom, kdo nabídne lepší kurz pro zákazníky. Tím tak tlačí poplatky směrem dolů, jelikož zde vzniká konkurence. Jednoduché fungování tržní ekonomiky.

Vekslování má však i svou nevýhodu a tou je fakt, že poprvé nemusíte ani tušit, s kým vlastně jednáte. Pokud se tedy jedná o váš první obchod, určitě je dobré dodržovat určité zásady:

  • Nebrat si poprvé příliš velký obnos hotovosti – uskutečnit malý nákup
  • Vybrat vhodné místo setkání (nejlépe veřejné, jako je kavárna, centrum města, rozhodně ne zapadlá ulička ve večerních hodinách)
  • Přesvědčit se, že k převodu skutečně došlo 

Jedná se o seznam jednoduchých pravidel, které vám jsou nejspíše jasné, ale bohužel se může stát, že vás daný vekslák bude chtít pouze okrást. To proto, že se nejedná o veksláka, ale podvodníka. Ano i takové případy se bohužel mohou stát. Proto není od věci si předem veksláka proklepnout (pokud tedy znáte jeho identitu).

Není veksl jako Vexl

Pokud vás téma zaujalo a chtěli byste se dozvědět více z praxe, mám pro vás dobrou zprávu. Existuje appka, která nám razantně ulehčí práci! 

Vexl je nově vzniklá mobilní aplikace, která vás skrze nahrané kontakty anonymně spojuje s lidmi, kteří chtějí nakupovat nebo prodávat kryptoměny. Jednoduše si založíte účet, kdy stačí zadat přezdívku a nahrát síť kontaktů z telefonu.

Vývojáři Vexlu přitom nemají přístup k vašim kontaktům, dokonce ani ke zprávám, které si píšete s ostatními uživateli. Tím pádem tyto data nelze zneužít a aplikace vám tak nabízí ještě větší anonymitu.

Kdo stojí za aplikací Vexl?

Za Vexlem stojí český startup SatoshiLabs, který nejspíš moc dobře znáte. Konkrétní díky jde zejména za Leou Petrášovou a Pavolem Rusnakem, kteří jsou hlavními garanty produktu. Jedná se tedy o známku spolehlivosti a kvality domácího prostředí. Aplikace byla spuštěna v září 2022, a to v Ostravě na konferenci Chaincamp. Nyní je dostupná pouze českým a slovenským uživatelům, ale ambice vývojářů zde určitě nekončí. Počítáme s tím, že co nevidět budou působit na mezinárodním poli, jelikož už se po aplikaci ohlížejí i zahraniční klienti.

Zdroj: Kurzy.cz

Jak přesně Vexl funguje?

Zprvu bych chtěl zmínit, že aplikace je určena zejména pro příznivce bitcoinu, ale rozhodně to není podmínkou a klidně tak můžete obchodovat kteroukoliv kryptoměnu. Celkem intuitivně a prostě (jednoduchost nade vše) tak můžete vytvářet nabídky nákupu nebo prodeje bitcoinu, přičemž aplikace sama vás vede k tomu, jaké informace by v inzerci měly zaznít.  

V popisu nabídky je samozřejmě na vás, co chcete zmínit, ale držel bych se stručných a jasných požadavků, na základě kterých druhá strana rychle pochopí váš záměr.

Měny jsou na výběr tři, ale opět to neznamená, že daný obchod musíte uskutečnit pouze v těchto variantách. Chcete platit v librách? Není nic jednoduššího, než to zmínit v popisu.

Množství nám určuje spodní a horní hranici obchodu, přičemž nejvyšší cenu můžete dát 25 tisíc korun. (Tento bod mi přijde celkem navíc a zbytečný a jednodušší by za mě bylo tam nechat pouze kolonku, za kolik chceme nakoupit/prodat.)

Poplatek je zejména důležitý pro samotné veksláky, kteří jej do svých nabídek zahrnují. Maximální možný poplatek lze zvolit 10 %, ale pochybuji, že by se v praxi někdy objevil. Zdravá hodnota poplatků se bude pohybovat od 2 – 5 %, což je bonus pro veksláka za pohodlí a anonymitu pro vás.

Lokalitu asi není třeba příliš vysvětlovat. Zkrátka stačí vybrat město nebo okres, ve kterém se chcete spojit a druhá strana ihned pochopí, zda jste snadno dosažitelní.

Platební metoda nabízí tři možnosti, přičemž hotovost bude asi nejvíce preferovaná. Revolut je pak aplikace (dnes již banka), u které máte účet a můžete tak snadno zaplatit z účtu na účet. Samotný převod už tolik výhodný být nemusí, jelikož zde vznikne stopa, že jste odeslali či přijali platbu. Není to sice nelegální, ale v případě hotovosti se tak vyhnete případným otázkám.

Cenový spouštěč by měl fungovat (respektive nabídka by se měla aktivovat) až po dosažení vámi zvolené ceny bitcoinu. Čili pokud nastavíte třeba – pod 20 tisíc dolarů, ostatní uvidí vaši nabídku, až bitcoin klesne pod tuto hranici.

V pokročilé nabídce lze rozlišit převod kryptoměn buď na základní vrstvě Bitcoinové sítě (on-chain), nebo přes 2. vrstvu Lightning network, která je samozřejmě okamžitá, a dává nám tak lepší zpětnou vazbu, že k převodu skutečně došlo.

Poslední možnost volby je úroveň přátel, kde lze vybrat, jak moc chcete být vidět. V prvním (levém) případě se nabídka bude týkat pouze vašich kontaktů, zatímco v druhém (pravé) případě uvidí nabídku i přátelé vašich přátel. Ti vás tak nemusí ani znát, a přesto se můžete spojit a provádět směnu. Aplikace vám totiž ukáže, jaký kontakt máte s druhou stranou společný. To však nemusí znamenat nic zásadního, ale určitou nápovědu nám to dává.

Ve finále je ale důležitá koncová domluva, a proto jsou všechny tyto informace pouze orientační, nebo lépe řečeno založené na preferencích.

Nakonec vytvoříte nabídku a už jen čekáte, jestli na ni někdo zareaguje. Pokud ano, aplikace vás upozorní, a jelikož máte při každé nabídce vygenerovanou novou přezdívku, nikdo neodhalí, kdo skutečně jste. Teprve jestli se oba aktéři transakce rozhodnou odhalit identitu, ukážou se uživatelská jména (přezdívky), které jste zadali na začátku. 

Následný chat vypadá jednoduše a ani není důvod, aby se jednalo o příliš sofistikovaný způsob komunikace. Žádné smajlíky a gify tam tedy nehledejte.

Jakmile se domluvíte, dojde k samotné směně a následně pak už nejste po nějakou dobu aktivní v daném chatu přes Vexl, komunikace se jednoduše smaže a tím i vaše historická stopa.

Zdroj: Vexl

Pro koho je aplikace Vexl určená? 

Skoro bych chtěl napsat pro všechny, každopádně chápu, že ne každý je stejně naladěn a ochoten tak nakupovat bitcoiny od neznámých osob. Nicméně pokud se nad tím opravdu zamyslíte a jste zastáncem nákupu non-KYC bitcoinu, určitě tuto službu vřele uvítáte. Znovu však říkám, že není nutně špatně nakupovat bitcoiny na burze, směnárně, jelikož ověřování identity není z hlavy těchto zainteresovaných institucí. Ani si nemyslím, že by nějakým způsobem chtěly zneužívat vaše osobní údaje, jelikož jsou spíše proklientské a snaží se o větší globální adopci.

Jistotu zde však nemáme a není tak od věci se zajistit právě zmíněným vekslováním (popřípadě jinou formou bez identity). Nevíme totiž jaké regulace přesně přijdou, chystaná MiCa už je na cestě a jde o to, jakým způsobem se k tomu naše vláda postaví. 

Pokud tedy máte obavy a nevíte, jak s celou situací naložit, vekslování bude rozhodně možná varianta.

Jak přistupovat k non-KYC bitcoinu?

Diskrétně a velice opatrně, jelikož pokud chcete zanechat tu nejmenší stopu, musíte znát jednoduché postupy, jak minimalizovat riziko kompromitace.

Jednou z variant, jak být vidět a zároveň nebýt vidět, je možnost držet část bitcoinu, který je z KYC burzy/směnárny a část bitconu non-KYC. Ty však musíte od sebe nemilosrdně oddělit, jelikož pokud si na adresu, kde máte non-KYC bitcoin, pošlete KYC bitcoin, dojde ke kompromitaci vaší adresy.  Následně se tak dá dopátrat, kolik bitcoinu skutečně máte a vaše anonymita a veškeré úsilí přijde vniveč. Ideální stav je vygenerovat si pokaždé novou adresu a rozdělit si účty, kde držíte své kryptoměny (např. v Trezor Suite – přidat účet).

V případě, kdy chcete nakupovat pouze bitcoiny bez identity, je nutné, aby jste v minulosti žádnou stopu neměli. Což je obtížné a relevantní tak možná pro uživatele, kteří teprve do světa kryptoměn vstupují.

Závěr

Vekslování tedy rozhodně není pro každého. Chce to porozumění, důvěru a kolikrát i ochotu si zaplatit více za zmíněnou anonymitu. Pokud ale vůbec nevíte, kde začít a neznáte nikoho ze svého okolí, pak bude aplikace Vexl jednou z nejlepších variant.

Zdroj: testování redakce + Vexl

Vexl – Discreet Bitcoin

Vexl je mobilní aplikace, která svým uživatelům poskytuje jednoduchý, dostupný a bezpečný způsob jak obchodovat bitcoin tak, jak bylo zamýšleno – peer-to-peer a bez KYC.

Anonymizace

Sám uživatel si může vybrat jestli a komu odhalí svou identitu. Svá data má uživatel plně pod kontrolou. Vexl identita je naprosto unikátní pro každého uživatele sítě.

Bez digitální stopy

Vexl neukladá žádné osobní údaje nebo zprávy, tečka. Kompletní open source.

Šifrovaný chat

Chat je ve Vexlu end-to-end šifrovaný, takže jsou data uživatelů vždy chráněna a zabezpečena. Jen osoby, které si píší vidí zprávy – nikdo jiný. Pokud uživatel chce, tak smaže šifrované zprávy jsou navždy ztraceny.

Lokální komunitní skupiny

Připoj se ke skupině a vexluj s ostatníma v tvé lokální komunitě.

Avatar Autor
Tomáš Rychtařík

Zapálenec do všeho, co se týče financí a investic. Chce zvyšovat finanční gramotnost a zároveň šířit osvětu divokého světa kryptoměn.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!