Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku z kryptoměnového světa. Prvním hlavním tématem dnešního článku je těžba Bitcoinu, která je již z více než 50 % zelená. Tou druhou je poněkud neočekávaná likvidace zbylého majetku burzy FTX. Pokud toto jméno neznáte, měli byste zpozornět. Tato firma totiž odstartovala celý koloběh problémů, které postupně složily trh na kolena. Pojďme se na to podívat podrobně.

Těžba Bitcoinu je již z více než 50 % zelená

Podle nového reportu, se kterým přišla společnost Bloomberg a analytik Jamie Coutts, je těžba Bitcoinu z více než 50 procent zelená. Vše vychází z dat, která ukazují pokles emisí bitcoinové těžby od roku 2021 v kombinaci s rostoucím výkonem sítě. 

Důvody vedoucí k tomuto pozitivnímu postupu jsou především zvyšující se efektivita těžebních zařízení a postupně klesající emisní intenzita energetického mixu. Kromě jiného do toho ale zasahuje například také zákaz těžby v Číně, kde byla velká část farem napájena z uhelných elektráren.

Více na Decrypt.

Zbankrotovaná burza FTX jde do likvidace

Burza FTX byla ještě nedávno jednou z největších společností pro obchodování kryptoměn. V jednu dobu dosahovalo množství zákazníků na více než milion hlav a objemy denních obchodů dokonce na miliardy dolarů. Pak ale přišel pád. Na každého jednou dojde a dostalo se i na FTX. V jednu chvíli totiž vyšlo na povrch, že ačkoliv se FTX prezentuje jako naprosto v pořádku, ve skutečnosti je v podstatě nesolventní a pravděpodobně by ani nedokázala vyplatit své věřitele v podobě svých zákazníků. Následoval starý dobrý bank run, který dal všemu smrtelnou tečku. Pokud si chcete o FTX přečíst podrobně, připravili jsme pro vás tento článek.

V minulých měsících se postupně vracel majetek investorům, ale i přesto jich mnoho o své kryptoměny přišlo. Největší zvrat celého případu se stal pár dní zpět, kdy soud rozhodl o uvedení FTX do likvidačního procesu, ve kterém budou rozprodána aktiva za 3,4 miliardy dolarů.

Mezi tímto majetkem bude například solana za 1,1 miliardy dolarů, bitcoin za 560 milionů dolarů atd. Každý den bude v přepočtu odprodáno zhruba 200 milionů dolarů. Tato zpráva samozřejmě dělá některým investorům vrásky, protože půjde o další prodejní tlak, který potlačí cenu dolů. Jak celá situace dopadne je otázkou, na kterou nám trh teprve odpoví.

Více na stránce Bitcoinist.

Hack CoinEx připravil zákazníky o 29 milionů dolarů

Zůstaneme ještě chvilku na vlně problémů kryptoměnového světa. Hack týdne zažila burza CoinEx, na které se ztratilo zhruba 29 milionů dolarů. Přes 18 milionů bylo ukradeno na síti Ethereum, dále pak podlehl Tron a Polygon. Podle zprávy šlo o případy úniku privátních klíčů a rug pullů, a to celé za předpokladu, že za to nemůže někdo uvnitř společnosti.

Více na CryptoPotato.

Jeden z ředitelů služby Celsius se přiznal k vině

Celsius byla služba zajišťující kryptoměnové půjčky, jejíž hlavní boom byl především skrze covidové období. Optimismus donutil mnoho věřitelů investovat, avšak jakmile se trh dostal do propadu, mnoho z nich chtělo utéct. Nízké ceny a velký odliv prostředků službu jednoduše složil, přičemž mnoho věřitelů už své prostředky vybrat ani nedokázalo.

I krysy skáčou z potápějící se lodi. Takovou je i bývalý network executive Roni Cohen-Pavon, který potvrdil obvinění s tím, že bude dále pomáhat výměnou za nižší trest. Jedním z nich bylo například doznání k manipulaci s cenou tokenu CEL. Postupně se tak zdá, že se čistí vzduch i kolem toho pokaženého projektu, a to i navzdory tomu, že ex-CEO je stále na svobodě.

Více na Cryptopotato.

Druhá největší banka Thajska zakládá kryptofond v hodnotě 100 milionů

Druhá největší banka Thajska KBank minulý týden spustil fond pro podporu kryptoměn, Web3 a umělé inteligence. Celková hodnota prostředků v něm by měla být 100 milionů dolarů. 

Peníze bude fond investovat především do projektů z rozvinutých zemí, avšak to také znamená, že potenciální výnosy potečou zpět do Thajska. Je zde krásně vidět, že zatímco se západní svět háda, o něco “zaostalejší” země dravě trhají podíly v průmyslu budoucnosti.

Více na Cointelegraph.

Prohlížeč Opera má svou vlastní kryptoměnovou peněženku

Softwarové peněženky v internetovém prohlížeči jsou věc, která zásadně ulehčuje celý pohyb v DeFi prostoru. Svou aplikaci s názvem MiniPay teď dostane i Opera. Soustředit by se měla především na stablecoiny a poběží na blockchainu Celo. Tato noncustodial peněženka (nezávislá) bude prozatím dostupná pouze v Africe, avšak do budoucna není žádný důvod, proč by se nemohla rozšířit i do zbytku světa.

Více na Cointelegraph.

Startupy v Japonsku budou mít možnost vybírat kapitál s pomocí tokenů

Podle tamního zdroje to vypadá, že japonské startupy (či fondy pro rozvoj podnikání) budou mít povoleno získávat kapitál za pomoci vydávání nových tokenů. Nahradit by tak měly například veřejné nabídky akcií, dluhopisů apod. Prakticky jde tak o další krok k tokenizaci reálného majetku.

Více na stránkách Cointelegraph

Partnerem týdeníku je Coinwage

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.