Krypto týdeník: Když se něco dostane i do televize v České republice, dá se to již považovat za velkou událost. Problémy burzy FTX stále trvají a zasahují i ostatní burzy. Všichni se snaží ze situace vybruslit s co nejčistším štítem. Kdyby se snad odhalil nějaký další nesoulad mezi množstvím dostupných prostředků a majetkem zákazníků, pro ceny kryptoměn by to byla tragédie.

Ale teď už zpět k novinkám. Vítáme vás u dnešního týdeníku.

Burzy hromadně vykládají své karty a dokazují čest

Jméno FTX bude ještě velice dlouho vláčeno bahnem. I v dnešním týdeníku bude zmíněno snad v každé novince. Je to stále otevřená rána, která se ještě dlouho nezahojí. Kvůli jejich problémům teď trpí celý trh. Je ale vidět, že se ostatní hráči snaží předejít dalším ztrátám. Firmy v kryptoměnovém prostoru totiž odhalují své finanční údaje.

Cílem je uklidnit zákazníky a ujistit je o tom, že všechny účty sedí. Tato transparentnost rozhodně ničemu neuškodí. Pojďme se na jednotlivé burzy podívat zblízka.
Na status společností se můžete podívat i zde.

Kraken, Coinbase a Gate.io – Úplný audit rezerv

Tyto firmy jsou zatím jediné, které zveřejnily úplný audit svých rezerv a závazků. 

Kraken umožňuje zákazníkům prozkoumat validitu svých jednotek pomocí aplikace na platformě. Zároveň společnost zamítla jakékoliv držení tokenů FTT.

Vzhledem k tomu, že je Coinbase veřejně obchodovatelná společnost v USA, musí přirozeně reportovat veškerá svá čísla. Podle všeho by měla držet poměr 1:1 prostředků k závazkům investorů.

Audit Gate.io dopadl také skvěle, neboť platforma drží 108 % bitcoinu k tomu, co dluží investorům a z tohoto pohledu i 104 % etheru.

Binance a Bitfinex – Proof of Reserves bez auditu

Tyto dvě společnosti dokázaly, že prostředky skutečně vlastní. Bez nezávislého auditu ale není známá situace se závazky.

Changpeng Zhao odhalil kryptoměnové rezervy společnosti Binance. Na Twitteru sdílel souhrn největších účtů s kryptoměnami. 

Nejprve je vše v jednotkách kryptoměny, druhé číslo je přepočet na cenu k datu 14.11.2022.

  • 475 tisíc bitcoinů – 7,863 miliard dolarů
  • 4,8 milionu etherů – 5,944 miliard dolarů
  • 17,6 miliardy USDT – 17,6 miliardy dolarů
  • 21,7 miliardy BUSD – 21,6 miliardy dolarů
  • 601 milionů USDC – 601 milionů dolarů
  • 58 milionů BNB – 16 miliard dolarů

Také zmínil, že krizový pojistný fond SAFU je na 1 miliardě dolarů.

Bitfinex také tvrdí, že má všechno v pořádku a že se chce i nadále soustředit na transparentnost. Zároveň už 4 roky pracují na aplikaci, která by měla prostupovat celou platformou a poskytovat přehled o rezervách společnosti.

Crypto.com – Proof of Reserves, audit snad brzy

Crypto.com se se svým opečovávaným majetkem vyšplhala na zhruba 3 miliardy dolarů. Kris Marszalek, CEO společnosti Crypto.com, sdílel na Twitteru příspěvek s textem: “Zatímco je audit rezerv v přípravách, sdílím některé kryptoměnové adresy pro největší obnosy coinů na naší platformě. Ty reprezentují jen část našich rezerv. Je to zhruba 53 tisíc jednotek bitcoinu a 391 tisíc etherů. S ostatními aktivy se hodnota šplhá na 3 miliardy dolarů.” To bylo minulý pátek.

Analytická společnost Nansen pak přišla s celkovým stavem portfolia Crypto.com.

Zdroj: Portfolio.nansen.ai

Ve hře je ještě několik společností, které chtějí svým zákazníkům dokázat, že se nemusí ničeho bát. Huobi má již provedený Proof of Reserves, avšak stále čeká na audit. Zbytek společností musí teprve začít.

Binance vycouvala z nákupu burzy FTX. Vytváří také fond pro záchranu projektů

V týdnu, který následoval po zveřejnění finančních výkazů společnosti Alameda a pádu FTX, se Binance neoficiálně nabídla k odkupu FTX. Changpeng Zhao, CEO společnosti Binance, ale rétoriku otočil a Binance z potenciálního obchodu vycouvala. Následoval krach FTX.

Zprávu a celý příběh jsme podrobně sepsali v rozsáhlém článku, který vše dopodrobna vysvětluje. Můžete si ho přečíst zde.

S Binance ale nekončíme. Burza se rozhodla vytvořit fond na podporu projektů, které by se někdy v budoucnu dostaly do problémů s likviditou.

CZ ve svém tweetu napsal: “Abychom zbrzdili negativní kaskádovitý efekt způsobený burzou FTX, vytváříme v Binance fond pro podporu odvětví kryptoměn. Bude zaměřený na projekty, které by byly v jiných situacích silné, ale trpí nedostatkem likvidity. Další detaily odhalíme později.

Zhao specificky řekl, že peníze nebudou v žádném případě využity na lháře a podvodníky. Přímo odmítl jakoukoliv pomoc směrem k FTX.

Avatar Autor
Redakce

Autorem je redakce fintech magazínu Fintree.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!