Dominik Bránka, Zdroj: Coinwage

Dobrý den, Dominiku, děkujeme, že jste přijal pozvání k tomuto rozhovoru. Můžete se nám na začátek krátce představit?

Dobrý den, Lukáši, já děkuji za pozvání. Začínal jsem cca před 10ti lety jako software developer ve zlínské společnosti Business Logic, kde jsem si následně prošel téměř všemi pozicemi a působím zde do dnešního dne. 

V Business Logic nás vždy lákalo vytvářet vlastní produkty a jelikož se hodně pohybujeme v prostředí financí a pojišťovnictví, zajímalo nás i krypto. Jednoho dne jsme si řekli, že by mohlo být zajímavé nabízet část výplaty právě v kryptu, a to byl začátek Coinwage.

Kdy jste se poprvé setkal s kryptoměnami? Fandíte i jiným kryptoměnám, nebo jste tzv. bitcoin maximalista?

S kryptoměnami jsem se poprvé setkal před několika lety. Úplně skalní bitcoin maximalista nebudu, ale přiznávám, že většina mého kryptoporfolia je právě v bitcoinu. Když se mě někdo ze známých zeptá, kam si něco odložit, vždy doporučím bitcoin.

Tento rozhovor se bude věnovat hlavně Coinwage. Můžete nám tento projekt v krátkosti představit?

Jak jsem již zmínil, původně šlo o interní projekt, ve kterém jsme chtěli nabídnout zaměstnancům benefit v podobě výplaty v kryptu. Následně jsme zjistili, že by to mohlo být zajímavé i pro jiné společnosti a tak vzniklo Coinwage.

Již v rámci pilotního provozu nás překvapil zájem ze strany uživatelů, kteří neměli žádné nebo minimální zkušenosti s kryptem, jen o něm slyšeli ze všech stran, ale měli obavy cokoliv podniknout. Najednou jim ze strany důvěryhodné osoby – zaměstnavatele – přistála možnost naprosto bezstarostně něco málo odkládat do krypta z výplaty. A z některých se stali uživatelé, kteří si začali odkládat pravidelně i mimo výplatu. Touto genezí se z Coinwage stala de facto jednoduchá cesta onboardingu do bitcoinu. Cesta, jak si jednoduše spořit do bitcoinu z výplaty nebo pomocí trvalého příkazu.

bitcoin-coinwage-app-v2

Zdroj: Coinwage

Co všechno Coinwage umí a jaké má funkce?

Hlavní funkcí Coinwage je umožnit naprosto jednoduché dlouhodobé spoření do bitcoinu.  Naší cílovou skupinou jsou méně zkušení uživatelé, kteří nechtějí studovat grafy, časovat trhy a obchodovat na burze, ale přitom o bitcoinu neustále slyší v médiích a chtěli by si do něj pravidelně něco odkládat. Hlavní funkcí je tedy automatizovaný proces nákupu bitcoinu. 

Například moji rodiče dostali od finančního poradce odpověď, že je to složité a riskantní, ať to neřeší. Do Coinwage se zaregistrovali, dostali platební údaje, nastavili trvalý příkaz a každý měsíc si pár stovek odloží do bitcoinu jako doplněk stávajícího portfolia.

Jaký je zatím o Vaši platformu zájem? Kolik uživatelů už s Vámi do Bitcoinu spoří?

Aktuálně spouštíme ostrý provoz pro veřejnost, jelikož jsme museli vyřešit spoustu legislativních otázek a problémů. Do této doby jsme měli projekt spuštěný pouze v pilotním režimu pro omezenou skupinu uživatelů. Nicméně v rámci tohoto omezeného provozu se nám již povedlo onboardovat několik desítek uživatelů, kteří pravidelně odkládají od pár stovek do pár tisíc měsíčně.

Největším překvapením pro nás byl opravdu vysoký zájem ze strany uživatelů, kteří v kryptu neměli žádné nebo malé zkušenosti. Pro tyto uživatele se díky Coinwage otevřela jednoduchá cesta k prvním bitcoinům. Díky tomu jsme si dokázali určit cílovou skupinu, kterou chceme oslovit.

Všiml jsem si, že k přihlášení můžu využít i bankovní identitu. Využívají toho klienti a jak složité je toto řešení implementovat?

Bankovní identita je skvělá věc, o které jsme už od začátku věděli, že ji na Coinwage chceme. Využití Bankovní identity je zatím docela malé. Vysvětlujeme si to malou osvětou mezi klienty bank a chybějícími implementacemi. I já sám jsem si musel zřídit nový účet u zapojené banky, protože všechny mé stávající účty jsou u bank, které zatím nejsou implementovány.

Co se týče technické náročnosti na implementaci, máme za sebou velký tým špičkových vývojářů, takže to byla docela rychlovka. Navíc má BankID přehledný devportál i dokumentaci, díky čemuž šlo vše hladce.

Jak probíhá nákup kryptoměn z Vaší strany? Využíváte například nějakou burzu?  A jaké jsou poplatky za využívání?

Nákup probíhá kompletně automatizovaně. Vytvořili jsme robota, který zvládá celý proces a obchodování tak může probíhat 24/7. Jsme napojeni na několik burz a na které proběhne konkrétní obchod je ovlivněno několika faktory. Zároveň pracujeme a testujeme další burzy, uvidíme jestli časem skončíme na jedné konkrétní nebo budeme využívat více zdrojů.

Díky tak vysoké automatizaci jsme schopni nabídnout poplatek za naši službu 0,99 % z přijaté částky.

Bitcoin je známý tím, že jeho cena je hodně pohyblivá. Díky pohybu kurzu tak teoreticky můžu přijít o část zisku. Pokud pošlu peníze do Coinwage ze svého bankovního účtu, za jak dlouho můžu očekávat, že budou Bitcoiny nakoupeny?

No, nebo zisk navýšit (smích). Tady je potřeba vnímat naši službu jako opravdu dlouhodobé spoření. Jedná se o DCA strategii (Dollar-Cost Averaging), kdy si spořím určitou částku pravidelně bez ohledu na kurz. Osobně je mi jedno, jestli bitcoin stojí 700 000 Kč nebo 600 000 Kč, protože bych chtěl prodávat, až bude mít hodnotu několikanásobnou. Pokud chce někdo vychytávat propady a spekulovat nad pohybem trhu, měl by být už dost zkušený k obchodování přímo na burze.

K tomu, kdy očekávat bitcoiny. Hodně záleží na rychlosti převodu. V případě, že se bude jednat o instantní platbu, je to v rámci minut, u standardních plateb to může být až následující den.

Když Vaši službu využiji, můžu si své Bitcoiny převést do vlastní Bitcoin peněženky, nebo je nechat na Coinwage. Jak probíhá takové uchování na Coinwage? Jsou mé Bitcoiny nějak chráněny?

Výběr do vlastní peněženky je samozřejmě možný a námi i doporučený. Uživatel si může nastavit automatické poslání po každém nákupu nebo si celý měsíc pravidelně spořit a na konci měsíce si vše hromadně poslat. 

Bezpečnost uchování stavíme na mnohaletých zkušenostech v bankovním světě, vysokých bezpečnostních a procesních standardech a v neposlední řadě kombinací několika hot a cold peněženek. 

Nicméně již z podstaty kryptoměn by každý uživatel měl mít své kryptoměny u sebe.

Jaké máte plány do budoucna? Chystáte se například umožnit spoření i do jiné kryptoměny než Bitcoinu?

Vše bude záviset na poptávce ze strany uživatelů. Pokud bude dostatečná poptávka, portfolio rozšíříme. 

Líbí se nám například představa “balíčku”, který bude částečně složený z bitcoinu a etherea v určitém poměru. 

Nicméně opět zdůrazňuji, Coinwage je o dlouhodobém spoření, takže cílem určitě není nabízet všechny možné altcoiny a zkoušet štěstí s tím, jestli jejich hodnota vystřelí na měsíc.

Dominiku, děkuji za rozhovor. Chcete něco našim čtenářům na závěr vzkázat?

I já děkuji. Asi bych všem vzkázal, aby se od vstupu do bitcoinu nenechali odradit negativními zprávami. Aktuální hodnota bitcoinu se dá naopak využít jako dobrá nákupní příležitost. Je na každém, jestli považuje tyto dny na dobrý vstup do bitcoinu, my rozhodně ano a pozorujeme, že naši uživatelé také. Ale musím upozornit, že se nejedná o investiční radu 🙂

Děkuji a za celý tým Coinwage přejeme: Ať roste! 🚀

Avatar Autor
Lukáš Raška

Už nějakou dobu ponořen do světa FinTechu, investování, dat, osobních financí a udržitelnosti. Pomocí dat rád upozorňuje na zajímavosti ze světa financí, technologií přehledné a srozumitelné formě.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!