Pod pojmem kryptoměnová peněženka je možné si představit multiměnový bankovní účet. Na tomto bankovním účtu máte uchované své peníze, třeba eura, koruny a libry. Kryptoměnová peněženka je něco velmi podobného. Každá peněženka je jako multiměnový účet, kde můžete dlouhodobě a bezpečně uchovávat své kryptoměny.

Získat kryptoměnovou peněženku není ve skutečnosti nic složitého, avšak záleží na tom, jaký typ peněženky pro úschovu svých kryptoměn využijete. Existují celkem 4 typy kryptoměnových peněženek:

  • Onlinová – např. Coinbase
  • Softwarová – např. Exodus
  • Hardwarová – např. Jubiter Blade II, Ledger, Trezor
  • Papírová

Každý z těchto typů kryptoměnové peněženky představuje již zmíněný multiměnový bankovní účet. Eura, koruny a libry pak představují jednotlivé kryptoměny, které můžete v peněžence uchovávat tedy Bitcoin, Ethereum, Litecoin a další.

Každá kryptoměna, kterou chcete v peněžence uchovávat má svoji vlastní “přihrádku”. Na bankovním účtu přece také nemícháte eura, koruny a libry dohromady. Stejně jako bankovní účet má své číslo, na které vám lidé z ostatních účtů mohou odeslat peníze, i kryptoměnová peněženka má adresu, aby bylo možné podle ní přijímat a odesílat transakce. Každá kryptoměna “přihrádka” má svoji vlastní adresu.

Dá se říct, že tato adresa je v podstatě i veřejným klíčem, který má v sobě kryptoměnová peněženka integrovaný. Mezi veřejným klíčem a adresou peněženky existuje rozdíl, avšak to není tématem tohoto článku. S veřejným klíčem si kdokoliv může zobrazit zůstatek na peněžence, včetně její historie, avšak nemůže na peněžence provádět své vlastní transakce. K tomu, aby bylo možné z peněženky odesílat platby, je nutné mít i privátní klíč. Jakmile se kryptoměnová peněženka vytvoří, automaticky se zřídí i privátní klíč.

Privátní klíč je zašifrovaný přístup k peněžence v podobě písměn a čísel. Tento klíč je nesmírně důležitý. Pokud jej ztratíte nebo jej získá někdo jiný, o své kryptoměny přijdete. Veřejný a privátní klíč jsou vzájemně propojené.

Protože ke kryptoměnové peněžence se neváže žádný občanský průkaz, jméno, ani adresa, není možné nijak prokázat vlastnictví dané peněženky. Vlastníkem kryptoměnové peněženky je tedy ten, který má přístup k privátnímu i veřejnému klíči.

Kryptoměnová peněženka a její výběr

Před tím, než se rozhodnete některou z kryptoměnových peněženek pořídit, je vhodné si promyslet, k čemu vlastně chcete peněženku používat, jaký obnos a jaké kryptoměny bude chránit. Kolik chcete investovat a další. Při výběru peněženky je důležité sledovat tyto body:

  • Bezpečnost
  • Přístup třetích stran k vašim privátním klíčům
  • Množství kryptoměn
  • Cena
  • Uživatelská přívětivost
  • Možnost nákupu kryptoměn
Typ peněženkyOnlinováSoftwarováHardwarováPapírová
BezpečnostStředníStředníVysokáVysoká
Přístup třetí strany k vašim privátním klíčůmAnoVětšinou anoNeNe
Doporučený maximální finanční obnosMalýMalý až středníVelkýVelký
Uživatelská přívětivostNejjednoduššíJednoduššíJednoduššíJednoduchý
Možnost nákupu kryptoměnAnoAnoNeAno
CenaZdarmaZdarmaOd 1 500 KčZdarma

Avatar Autor
Radim Oulehla

Nadšenec do e-commerce, online marketingu a FinTechů. Chorobný minimalista a odpůrce nesmazaných e-mailů. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou!

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi když nás na jeden pozvete.

Chci vás pozvat!