Hostem dnešního rozhovoru je Martin Stránský, zakladatel tuzemské směnárny Bit.Plus (dříve Bitstock). Společně se podíváme na směnárenský business s velkým B, tedy Bitcoinový.

Dobrý den, pane Stránský, kdy jste se poprvé dostal k Bitcoinu?

Poprvé jsem o Bitcoinu slyšel někdy kolem roku 2011, tenkrát stál jeden Bitcoin 3 dolary 30 centů. (Ti z vás, kteří se chtějí dozvědět více o BTC, nenechte si ujít Fintree výběr 5 knih o BTC.)

Jak se zrodil nápad na založení vlastní směnárny?

Byl jsem doslova infikován nadšením a chutí mladých lidí, které jsem potkal v Node5 na Smíchově. Investoval jsem do této společnosti. Naši klienti uvažovali o svých projektech pouze globálně.

Prožíval jsem v té době krizi středního věku. Blížila se mi PADESÁTKA… Jsem z duše spekulant a Bitcoin mně zaujal i proto, že jsem milovník veškerých technologických inovací a myšlenka virtuální měny mě fascinovala. Namíchal se tedy v tuto dobu z daných ingrediencí “koktejl”, který vedl k tomu, že jsem založil world BTC business, SE, které provozuje Bit.plus.

Na jakých trzích je k dnešnímu dni Bit.Plus aktivní?

Bit.Plus je aktivní v Česku a od roku 2015 na Slovensku. V budoucnu bychom rádi expandovali do Polska, Británie, Bulharska a Maďarska.

Podléhá váš business nějakým regulacím?

Musíme dodržovat zásady AML – anti money laundering. Jsme osoba povinná.

Můžete nám prozradit nějaká čísla? Kolik Bitcoinů ročně směníte?

S výjimkou let 2018 a 2019, máme stále rostoucí obrat. V letošním roce předpokládáme obrat kolem 2 000 000 000 Kč. Predikce pro příští rok je překonání 2,5 mld. Kč.

Jsou Češi velcí fanoušci bitcoinu? Nakupují pravidelně?

Ano. Naši klienti mohou využít tzv. spořících účtů, kdy si pravidelně směňují peníze do Bitcoinu či do digitalizovaného Zlata.

Zaujala mě možnost koupi BTC za hotovost v trafikách Geco. Jak se zrodila tato myšlenka? Mohu si tedy k časopisu koupit nějaké bitcoiny?

Myslím si, že jsme v období “sdílení”. Čehokoliv. S Gecem sdílíme jejich “pokladny”. S Expobankou sdílíme jejich klientskou bázi. Digitalizované Zlato sdílí s Bitcoinem jednoduchost obchodování. A ano, síť prodejen Geco, kde je možné vyřídit objednávky na nákup či prodej Bitcoinu, je našim partnerem.

V současné chvíli jde o více než 400 obchodních míst, kde můžete nakoupit Bitcoiny za hotovost, v Česku a na Slovensku

Dále u vás mohu nakoupit zlato. Proč zrovna zlato? Jde o nějakou korelaci s bitcoinem?

Zlato je po tisíciletí uchovatel hodnoty. A mě přijde dobré dát k sobě na jedno místo něco tak tradičního jako je Zlato a něco tak inovativního jako je Bitcoin.
Provozujeme vlastní síť Bitcoimatů, ve které je od 3.6.2021 možnost nákupu Digitalizovaného Fyzického Zlata. Naši klienti mohou pohodlně obchodovat s BTC a digitalizovaným fyzickým zlatem také z mobilní aplikace
.

bitcoin

Zdroj: Bit.Plus

Poskytujete i firemní účty. Je u vás hodně firem nakupujících bitcoin a zlato?

Ano, firemní účet je možné u nás otevřít. O službu je poměrně slušný zájem a věřím, že bude hojně využívána i v následujících letech.

Jaká je vize vašeho projektu? Chystáte například přidání dalších kryptoměn? Vlastní platební kryptokartu?

V současné chvíli již testujeme obchodování s Ethereem. Hodně se chceme věnovat Bank ID, které jako jediní našim novým klientům nabízíme. Chceme vstoupit i do služeb platebního styku, protože jako jediná firma, která pracuje s Bitcoinem, máme licenci ČNB jako poskytovatel platebních služeb malého rozsahu. 

O vlastní kartě dlouhou dobu přemýšlíme. Teď bychom se měli stát součástí HUBU, který spolupořádá MasterCard a Národná banka Slovenska. A tam se malá cesta pro karty otevírá.

Závěrečnou otázkou bych se vás rád zeptal, zda se dá spořit do bitcoinu a kolik % je adekvátní částka v krypto aktivech?

Kryptoměny jsou obecně aktiva vhodná pro investory, kteří jsou ochotni nést vyšší riziko a velké výkyvy hodnoty na trhu. Obecně bych poradil investovat částku, o kterou je člověk ochoten přijít, nebo postrádat v měsíčním rozpočtu, a to pravidelně tak, aby se minimalizovalo riziko výkyvů trhu. Na prvním místě je ale vaše vlastní bydlení. Tím by měl každý začít. Máte-li pak například volný 1mio Kč, tak zkuste cca 5 až 10 % investovat do krypta. Do Zlata si myslím, že to může být něco mezi 10 a 15 %.

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Směnárna Bit.plus

Přední česká bitcoinová směnárna

👉🏻 Vyzkoušet Bit.plus