Pro naši další recenzi jsme si vybrali aplikaci, která pomáhá lidem šetřit peníze. Patron GO jednoduše naskenuje veškeré vaše transakce z bankovního účtu, zjistí o jaké se jedná platby (např. pojištění, mobilní tarif, hypotéka, energie) a porovná je s nejlepšími dostupnými finančními produkty na trhu. Následně vám nabídne levnější variantu a je jen na vás, zda ji využijete nebo ne. Patron GO je zdarma a mimo to, že ušetříte, můžete získat i zajímavé bonusy.
- Základní informace
- Co je Patron GO a co umí
- Kdo za Patron GO stojí
- Jak probíhá analýza transakcí
- Jak probíhá výběr levnější varianty
- Jsou má data a transakce v bezpečí?
- Mobilní aplikace a její rozhraní
- Jak se zaregistrovat na Patron GO a propojit účet s bankou
- Jak se zbavit finančních virů a ušetřit
- Výhody
- Nevýhody
- Celkové hodnocení
- Často kladené otázky
Obsah:
- Základní informace
- Co je Patron GO a co umí
- Souhrnné informace
- Kdo za Patron GO stojí
- Jak probíhá analýza transakcí
- Jak probíhá výběr levnější varianty
- Jsou má data a transakce v bezpečí?
- Mobilní aplikace a její rozhraní
- Jak se zaregistrovat na Patron GO a propojit účet s bankou
- Jak se zbavit finančních virů a ušetřit (vlastní zkušenost)
- Výhody
- Nevýhody
- Celkové hodnocení
- Často kladené otázky
Základní informace
Průměrně odhalí finančních virů | 5 |
Automatická analýza transakcí | ✅ |
Čeština | ✅ |
Operační systém | iOS, Android |
Cena | Zdarma |
Co je Patron GO a co umí
Každý z nás to zná, platíme různé předplatná, faktury za telefon, elektřinu, hypotéku a spoustu dalších finančních či jiných produktů, ve kterých se snadno ztrácíme. Je prakticky nemožné mít přehled nad všemi možnostmi, které dnešní trh nabízí a právě proto je tu Patron GO.
Jedná se o mobilní aplikaci, která je dostupná na iOS i Android. Pomůže vám ušetřit peníze tím, že porovná vaši útratu za stávající finanční a další produkty s aktuální tržní nabídkou. Patron GO zabezpečeným a šifrovaným způsobem analyzuje transakce na vašem bankovním účtu, a pokud zjistí, že za něco platíte zbytečně moc, ohlásí tzv. „finanční vir”. Ten vyřešíte tak, že zvolíte vhodnější levnější substitut, který vám sama nabídne. Celkem se do aplikace zaregistrovalo už více než 70 000 uživatelů, kteří do systému poslali přes 10 milionu transakcí.
Využívání aplikace je zdarma a kromě toho, že vyřeší vaše finanční viry, můžete získat i různé bonusy jako třeba sluchátka, fitness náramky, powerbanku, přenosný repráček a pokud se budete hodně snažit, tak dokonce iPad.
Kdo za Patron GO stojí
Zakladatelé startupu Patron GO jsou Jiří Paták a Lukáš Vršecký, který je i aktuálním CEO. S Lukášem jsme si už povídali v jednom z našich rozhovorů. Oba dva za sebou mají projekty, kde nasbírali obrovské zkušenosti.
Jiří je např. zakladatelem srovnávače Chytrý Honza, věnoval se Business Developmentu v serveru Bezrealitky, podílel se na strategii portálu Bidli a v současnosti působí kromě Patron GO také v ndot, a Emadata.
Lukáš působil dlouhou dobu jako Key Account Manager v TNT Express a UPC, následně zastával pozici Head of B2B v Alze, spoluzaložil projekt Rondo, Emadata a Ndot. Tato dvojka táhne své byznysy v kooperaci už několik let a zdá se, že jim to spolu hezky funguje.
Aplikace Patron GO je majetkem společnosti Antivirus s.r.o. Vlastnická struktura společnosti je velmi jednoduchá. Figurují v ní dva společníci, jak jinak než Jiří Paták a Lukáš Vršecký. Oba mají ve společnosti podíl 50 %. Žádné další entity se na společnosti vlastnicky nepodílí.
Jak probíhá analýza transakcí
Analýza probíhá hned dvěma způsoby, které si postupně vysvětlíme. V obou případech je ale nutné propojit svůj účet u Patron GO s vaším bankovním účtem. Jen díky tomu vám bude moct Patron GO navrhnout levnější produkty a služby, než které využíváte v tuto chvíli. Pokud chcete porovnat konkrétní produkt či službu, můžete ji zadat i manuálně.
Registraci i napojení bankovního účtu zvládnete během malé chvilky. Pokud byste potřebovali návod, jak se zaregistrovat nebo jak napojit bankovní účet, stačí pokračovat dál ve čtení této recenze.
Hned po registraci se vám objeví možnost bankovní účet s aplikací propojit, pokud to uděláte, Patron GO spustí první formu analýzy. Začne porovnávat vaše současné platební zvyky, útratu za produkty a služby. Pokud si aplikace není 100% jistá tím, že je daný produkt pro daného uživatele výhodnější, spustí se druhá forma analýzy.
Ta spočívá v porovnávání transakcí v rámci okruhu ostatních uživatelů. Systém tedy vezme v potaz podobné služby ostatních uživatelů, kteří se nachází v podobné finanční situaci a hledá mezi nimi souvislosti, podle kterých by mohl dát přesnější a personalizovanější doporučení.
Po dokončení analýzy se objeví, kolik finančních virů analýza odhalila a navrhne vám možnosti pro jejich vyléčení. Patron GO v průměru u každého uživatele odhalí 5 finančních produktů, za které platí zbytečně moc. Finanční viry jsou rozděleny na dvě kategorie, a to kritické, kde uživatelům utíká největší množství peněz a druhá kategorie jsou doporučení.
Důležité je zmínit, že Patron GO využívá licenci PSD2 zprostředkovanou od Finbricks. To znamená, že porovnává pouze transakce za poslední rok. Monitoring transakcí se však spouští opakovaně, aby vám v průběhu času aplikace doporučila další možnosti pro zlepšení finančního zdraví. Automatický sken můžete samozřejmě i vypnout.
Jak probíhá výběr levnější varianty
V případě, že se rozhodnete nějaký z finančních virů odstranit, aplikace vás sama navede k tomu, jak to udělat. Pokud je to možné, snaží se vám co nejvíce proces usnadnit a vynechat zásah specialisty.
Složitější produkty jako jsou třeba hypotéky, životní pojištění, energie a další podobné produkty, které vyžadují řešení na míru, si vyžadují propojení s licencovaným specialistou. Ten uživateli sestaví nabídku dle jeho požadavků a potřeb. Vše se děje přes chat nebo telefonický hovor, rychle a velmi intuitivně, takže to zvládne opravdu každý.
Za vyléčené finanční viry dostanete odměnu v podobě “viráků”. Za ty si pak můžete kupovat v katalogu různé odměny. V tuto chvíli třeba iPad, powerbanku, reprák a další.
Jsou má data a transakce v bezpečí?
Určitě vás zajímá odpověď na tuto otázku. Přeci jen se jedná o velmi citlivá data, která nechcete, aby se dostala do nesprávných rukou. Patron GO všechny toky dat šifruje a zabezpečuje. Velkou část práce co se týče zabezpečení odvádí přímo Komerční banka, která přes Finbricks zprostředkovává aplikaci PSD2 licenci. Patron GO nezná a nemůže zjistit žádné přihlašovací údaje svých klientů a nemůže tedy účty jakkoliv ovládat. Data jsou navíc anonymizovaná, takže není možné se dopátrat k tomu, komu transakční historie patří. Vše se děje v pasivním režimu “čtení”.
Mobilní aplikace a její rozhraní
Aplikace Patron GO je lazena do příjemných barev, je přehledná a v podstatě velmi jednoduchá. Po přihlášení naleznete na úvodní obrazovce v horní části počet odhalených finančních virů a doporučení. Hned pod nimi možnost přidat platby manuálně. Pak už můžete vidět přehled veškerých vašich transakcí, které jste v daný měsíc provedli.
Druhá záložka ve spodním menu je sekce odměn. V horní části uvidíte počet nasbíraných viráků a pod nimi už jednotlivé odměny s cenou. V této sekci naleznete i Denní výzvu odměny, kde můžete získat viráky zdarma, a to buď tak, že otevřete trezor a získáte jich náhodný počet. Nebo pozvete své přátelé, aby také začali využívat Patron GO, a za to získáte patřičnou odměnu.
Uprostřed menu naleznete tlačítko, díky kterému můžete nastavit automatické skenování transakcí. To vám umožní v průběhu času odhalovat nové a nové viry. Další tlačítko ukrývá zprávy se specialisty nebo chat botem. Najdete tady veškerou historii a komunikaci mezi vámi a aplikací. Poslední záložka je trezor virů, kde naleznete seznam všech virů i s jejich popisky, kolik jste vyléčili virů a kolik jste na jejich vyléčení ušetřili.
Jak se zaregistrovat na Patron GO a propojit účet s bankou
Mobilní aplikace Patron GO je dostupná jak pro iOS, tak pro Android. K instalaci můžete využít tento odkaz, který vás přesměruje na AppStore nebo Google Play.
- Nainstalujte aplikaci Patron GO a spusťte ji.
- Ukáže se vám obrazovka, kde si můžete zvolit jazykovou variantu, a to českou nebo slovenskou. Potvrďte svůj výběr.
- Nyní vám Patron GO ukáže několik různých oznámení, které můžete jednoduše přeskočit. Je to takový úvod do celé aplikace.
- Nyní si vyberte způsob, jakým se chcete zaregistrovat. Registrace přes Facebook, Google či AppleID je velmi rychlá. Já jsem si zvolil klasickou metodu registrace přes e-mailovou adresu.
- Zadejte potřebné údaje – jméno, příjmení a e-mailovou adresu. Následně stiskněte tlačítko „Registrovat”.
- Potom se vám objeví možnosti propojení s vaší bankou. Zvolte tedy tu, u které máte vedený bankovní účet. Já mám Fio banku, takže volím Fio.
- Úplně dole pak potvrďte, že jste se seznámili s podmínkami a stiskněte tlačítko „Pokračovat”.
- Aplikace vás přesune na stránku vašeho internetového bankovnictví, kam zadáte své přihlašovací údaje.
- Následně je nutné pokyn autorizovat buď přes SMS nebo mobilní aplikaci.
- Já mám mobilní aplikaci, kde se hned po otevření zobrazí, o jakou autorizaci se jedná. Po stisknutí tlačítka „Potvrdit”, případně po zadání kódu z SMS, se pokyn autorizuje a vy můžete pokračovat.
- Dalším krokem je volba bankovních účtů, ke kterým chcete dát aplikaci přístup k nahlédnutí. Zvolte tedy účty, které chcete analyzovat a stiskněte tlačítko „Odeslat”.
- Po odeslání se ukáže obrazovka vašeho internetového bankovnictví a následně budete přesměrování zpět do aplikace. Tam se ukáží zvolené bankovní účty, kde zaškrtnutím zvolíte ty, které chcete zkontrolovat. Stiskněte tlačítko „Pokračovat”.
- Začnou se načítat data z banky. Chvíli tedy vydržte, než je Patron GO postahuje.
- Následně doplňte údaje, díky kterým bude aplikace moci mnohem lépe nabídku a vylepšení personalizovat. Jedná se o věk, pohlaví a PSČ. Jakmile údaje vyplníte, stiskněte tlačítko „Přejít ke skenu”.
- Pro větší bezpečí je nutné ověřit vaše telefonní číslo. Zadejte jej do aplikace a stiskněte tlačítko „Pokračovat”.
- Aplikace vám odešle SMS kód, který je nutné vepsat do prázdných políček.
- Následně stiskněte tlačítko „Ověřit”.
- V tuto chvíli je vše připraveno. Sken začne ihned, jakmile klepnete na tlačítko „Spustit sken”.
- Patron GO vám ukáže průběh skenu, respektive % jeho dokončení. Jakmile jsou všechny transakce analyzovány, můžete stisknout „Zobrazit výsledky skenu”.
- Můžete vidět, že aplikace na mém účtu odhalila celkem 4 finanční viry, 10 transakcí, které jsou na pováženou a 486 transakcí vypadá v pořádku.
- Stisknutím tlačítka „Chci pokračovat a ušetřit” budete přesměrování na úvodní obrazovku Patron GO.
Jak se zbavit finančních virů a ušetřit
Abyste měli představu, jaké finanční viry dokáže aplikace odhalit, ukážu vám jaké finanční viry odhalila z mých transakcí. Zároveň si rozebereme, jak moc jsou daná doporučení relevantní a jak snadno se dají odstranit.
Finanční viry a Otázky
Viry jsou rozděleny do dvou kategorií “Finanční viry”, které jsou těmi, kde uživatelé přicházejí o nejvíce peněz a “Otázky”, které jsou spíš doporučením. Když jsem aplikaci restartoval, objevil se trochu jiný počet odhalených virů. Nyní je to 6 virů a 7 otázek.
Virus Kaskadér
První vir se objevil u mého příjmu. Aplikace rozpoznala, že ani jedna z mých transakcí není platba za životní pojištění. Jedná se tedy o finanční vir “Virus Kaskadér”, který doporučuje popřemýšlet o životku. Zrovna tady se jedná o vir, který je velmi individuální. Já například nemám žádné závazky, mám vytvořenou finanční rezervu, takže krátkodobé snížení platu nebo nehoda mě finančně nijak neohrozí, proto je životní pojištění něco, co v současné době řešit nepotřebuji. Chápu tedy, že aplikace toto označila za vir.
I přesto, že si myslím, že je pro mne životko zbytečné, chtěl jsem vyzkoušet, jak funguje vyřešení viru a jak budou na moje potřeby reagovat specialisté na chatu. V aplikaci jsem tedy zvolil, že chci vir vyřešit. Chat bot se mě zeptal na pár informací a rázem jsem byl na chatu se specialistou. Ve zprávě jsem zmínil svoji situaci a čekal na odpověď.
Do chatu se připojil David, který se ozval po asi 45 minutách. Pochválil mě za to, že nad financemi přemýšlím a nabídl mi možnost si zavolat nebo nadále komunikovat přes chat. Chtěl jsem mít konverzaci vyfocenou, proto jsem volil chat.
Nicméně jsem byl odhalen. David poznal, že appku recenzuji. Chvíli jsem se ho ještě vyptával, jak ke klientům v Patron GO přistupuje, a pokud je to skutečně tak jak napsal, jste coby uživatelé v dobrých rukou.
Virus Nájemník
Mezi tím, co jsem čekal na Davidovu odpověď, prošel jsem další viry. Konkrétně se u mě objevil “Virus Nájemník”. Jedná se tedy o vir platby za nájem a Patron GO mi nabízí možnost zvážit a propočítat hypotéku, což je ale něco, co v dnešní době skutečně nechci řešit. Dávám tedy tlačítko „Nechci řešit”.
Další vir, opět “Virus Nájemník”. Objevil se dvakrát, protože jsem za poslední 3 měsíce platil nájem za 2 byty, proto se i tento vir objevil dvakrát.
Virus Stavebkáč
Tento vir se objevil u mého příjmu. Aplikace odhalila, že neplatím stavební spoření, proto mi doporučuje zvážit možnost jeho založení. Stavebko jsem před pár lety zrušil. Státní podpora 2 000 Kč je sice super, ale úrok na stavebním spoření nebývá nejlepší. Navíc je časový horizont relativně dlouhý – 6 let. Výhodou stavebka mohou být lepší podmínky pro získání úvěru a lepší úrok.
V současné době, kdy inflace dosahuje vysokých hodnot se dle mého názoru vyplatí spíš různá ETF. Investiční horizont 6 let je relativně dlouhý a hodí se i pro více riskantní investice, které mohou přinést lepší výsledky. Nicméně vir chápu. Pro spoustu lidí je svět ETF a investic vzdálený a stavebko je pro ně přeci jen něco, čemu rozumí.
Virus Klábosil
První skutečně pro mě relevantní virus je “Virus Klábosil” respektive platba za mobilní tarif. Už pár dnů hledám vhodnou variantu a nevím si s tím rady, nechce se mi na pobočky zjišťovat podmínky a na internetu je srovnání dost často nepřesné. Uvidíme, jak si s tím Patron GO poradí. Tentokrát se do chatu připojil Marek.
Dnes už je to několik dnů od chvíle, kdy jsem chtěl virus vyřešit. Bohužel Marek v chatu na zprávy nezareagoval.
Virus Bezďák
Mezi tím, co čekám na odpověď od Marka, zkoumám další viry – “Virus Bezďák”. Ten se opět objevil u jedné z mých plateb za nájem a zaměřuje se na pojištění majetku. Jelikož je pojištění v ceně nájmu, opět dávám, že tento vir „Nechci řešit”.
Virus Žrout
Další tři doporučení jsou označené jako “Virus Žrout” a jedná se o platby za nákup v Albertu, Kauflandu a Lidlu. Patron GO vám buď doporučí stáhnout si jejich aplikaci nebo vytvořit věrnostní kartu, se oběma variantami můžete při nákupech něco málo ušetřit.
Virus Inflačník
To byly všechny finanční viry, které se v mých transakcích objevily. Jdu se tedy podívat na to, co říkají “Otázky”, kterých je celkem 7. Jako první se objevil “Virus Inflačník”, který mě nabádá ke zhodnocování svých prostředků. Naprosto s doporučením souhlasím a po pravdě bych spíš čekal, že to bude Finanční vir, než Otázka.
Kliknul jsem na možnost „Porazíme společně inflaci” a chat bot se mě začal vyptávat na další informace. Nakonec mi aplikace nabídla možnost investovat do nemovitostí přes platformu Investown. Tím, že je dnes inflace na vysoké úrovni, s Investownem ji opravdu neporazíte, ale to ani s většinou dalších investičních platforem. Čekal bych ale, že když se zde mluví o porážení inflace, objeví se zde jiné možnosti investování, které nabízejí vyšší výnos (pochopitelně při trochu větším riziku) např. Fingood, Portu nebo Fondee. Na všechny tyto platformy si můžete přečíst samostatnou recenzi přímo u nás na Fintree.
Virus Předplatkáč
Přesouváme se k dalšímu doporučení, tentokrát “Virus Předplatkáč” neboli platby za předplatné, které nikdo nevyužívá. U mě konkrétně se jedná o předplatné Netflixu. Je pravda, že ho sleduji jen výjimečně a určitě by se ten čas dal trávit i jinak než na Netflixu. S virem tedy souhlasím a jdu Netflix zrušit.
Virus Cashbakáč
Mezi tím, co jsem se věnoval ostatním doporučením, objevilo se další, a to konkrétně platba v Dr.Max. Doporučení se nazývá “Virus Cashbakáč”, a říká, že mohu využít různé cashbackové portály, které mi vrátí část útraty v e-shopech zpět na účet. Já konkrétně využívám trochu jiný typ cashbackového portálu, který peníze z nákupů nevrátí mně na účet, ale pošle je na dobročinné účely – Podpořit.cz. U viru jsem tedy zaklikl, že používám cashbackový portál a bylo vyřešeno.
Virus Směnárník
Tak se jmenuje vir, který doporučuje neplatit cizí měnou z korunového účtu. Konkrétně se jednalo o platbu přes Booking asi za 1 600 Kč. Doporučení zní, využívat pro tyto typy plateb např. Twisto nebo Revolut, kde je velmi dobrý kurz pro směnu oproti tradičním bankám. Toto je naprosto relevantní označení viru a mě tedy nezbývá než si nasypat popel na hlavu a zmínit známé pořekadlo: „I mistr tesař někdy utne!”
Poslední dvě doporučení ani nejsou doporučením, ale spíše se jedná o to, upřesnit o jakou platbu se konkrétně jednalo. Byly to platby ve dvou restauracích, které aplikace nedokázala rozeznat.
Výhody
- Automatická kontrola všech transakcí za poslední 3 měsíceItem 2
- Okamžité doporučení, jak ušetřit
- Maximální automatizace a úspora času při srovnávání produktů
- Možnost rady a pomoci od licencovaných specialistů
- Možnost sbírat bonusové odměny
- Intuitivní a přehledná mobilní aplikace
- Český a slovenský jazyk
Nevýhody
- Občas čekáte delší dobu na odpověď specialisty
- Někdy pro vás nemusí být doporučení a finanční viry relevantní
Celkové hodnocení
Aplikace jako taková se mi zdá super. Všechno je hezky přehledně uspořádané, intuitivní, všechno je zkrátka tam, kde má být. Co se týče analýzy transakcí, tak ta je poměrně rychlá. Záleží na objemu transakcí, které na účtu máte. Konkrétní doporučení pro zlepšení jsou dle mého názoru také v pořádku. Je samozřejmé, že aplikace nemá dostatek dat na to, aby mohla přesně určit, zda jste v situaci, kdy byste měli řešit hypotéku nebo životní pojištění. Je tedy naprosto v pořádku, že vás na to upozorní.
Oceňuji také maximální cit pro automatizaci. Pokud to jde, tak vás aplikace provede celým procesem od odhalení finančního viru, přes popis a vysvětlení, proč se jedná o vir, až po jeho nápravu.
Aplikaci bych doporučil těm, kteří se příliš nevyznají ve finančních produktech a chtějí zjistit, jak si vlastně v tomto světě stojí. Specialisté vám pak dokáží ochotně a individuálně odpovědět na otázky, které byste jinak Googlili do aleluja. Aplikace vám skutečně, jak sama slibuje, pomůže ušetřit.
Často kladené otázky
Kdo všechno uvidí vaše data?
Vaše osobní údaje i data jsou u Patron GO v bezpečí. Společnost využívá vysoké stupně ochrany a pracuje s nimi výhradně jejich vlastní systém, který vše automatizovaně vyhodnocuje.
Proč musím umožnit aplikaci online náhled na historii transakcní z mého bankovního účtu?
Napojení bankovního online výpisu není povinné, nalézt předražené platby lze i jiným způsobem a to ručním zadáním. Připojení online bankovního výpisu je ale nejsnazší a nejrychlejší způsob, jak spolehlivě najít všechny předražené platby, které vás stojí peníze.
Když smažu aplikaci/svůj účet, smažou se i data, která jsem do aplikace nahrála?
Společnost vždy pracuje v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů (GDPR) a pravidly licence České národní banky (ČNB). Po smazání vašeho účtu uchovávává data už jen v souladu s nařízením, které jim ukládá zákon.
Je aplikace placená?
Aplikace je a vždy bude zdarma.
Nemůže mi někdo přes aplikaci vykrást účet?
To se nikdy nestane. Systém Patron GO může do vašeho účtu opravdu pouze pasivně nahlížet a nikoli jej ovládat. Není možné skrze aplikaci posílat, nebo přijímat jakékoliv platby. Patron nevidí ani vaše přihlašovací údaje. Váš účet je vždy v bezpečí.
Kam všude se přes aplikaci dostanou moje data?
S vašimi osobními údaji pracuje pouze systém Patron GO a veškerá data jsou na zabezpečených serverech Google pod vysokým stupněm šifrování.