Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku z kryptoměnového světa. Jako vždy jsme si pro vás připravili velkou spoustu novinek, které se týkají všeho možného. Začneme u toho nejočividnějšího – propad bitcoinu. Následně se posuneme k vládě USA, která je podle všeho majitelem největšího obnosu bitcoinů na světě ze státního sektoru. Další na řadě bude například obtížnost těžby nebo report týkající se Generace Z a bitcoinu. Máte se prostě na co těšit, takže se pohodlně usaďte a přejeme vám příjemné čtení.

Bitcoin se propadl po íránském útoku na Izrael

Geopolitická situace je citlivé téma, které ovlivňuje nejen firmy v daných zemích, ale také nálady celé investorské obce, které se poté přelévají do zbytku trhu. Přesně to nám ukázala 13. duben, kdy se Írán rozhodl k útoku na Izrael. Cena se propadla prakticky okamžitě o zhruba 8,5 procenta z 67 000 dolarů za kus na 61 625 dolarů.

cointelegraph.com

V době psaní článku se cena bitcoinu zmátořila na zhruba 66 000 dolarů.

Více na stránkách Cointelegraph.

Vláda USA je jedním z největších držitelů bitcoinu na světě

Je vtipné, jak funguje pokrytectví státu. Na jedné straně k nám neustále plynou zprávy od Komise pro kontrolu cenných papírů v USA o zákazech, regulacích a všemožných stop-stavech na kryptoměnových službách, z druhé strany se pak ale ukazuje, že to právě Spojené státy americké jsou tím největším držitelem bitcoinu na světě v žebříčku jednotlivých států.

Podle analytické agentury Arkham má USA ve své pokladnici necelých 213 000 jednotek bitcoinu, což v přepočtu dělá zhruba 15 miliard dolarů. Zajímavé také je, že se bitcoinová pokladnice USA neustále zvětšuje. Jen za rok 2023 se množství zvedlo o zhruba 5 000 jednotek.

Na druhém místě za USA je Velká Británie a Německo.

Více na stránkách Cointelegraph.

Generace Z preferuje kryptoměny před akciemi

Generace Z jsou lidé, kteří se narodili pár let před a po přechodu tisíciletí. Dnes jsou z nich mladí dospělí, kteří prakticky začínají svůj kariérní a finanční život. Tato generace vyrůstala v období největšího rozvoje internetu a digitálního prostoru, což z nich dělá ideální první kandidáty na kryptoměnové investice.

Důkazy k tomuto tvrzení poskytuje i report z minulého týdne, který vydala společnost Policygenius. Výsledky jsou takové, že mladí Američané se častěji rozhodnout pro investici do kryptoměn, než do akciových titulů.

cointelegraph.com

Z grafu výše můžete vidět procentní zastoupení vlastníků kryptoměn v dané skupině. Zhruba 20 procent Generace Z již nějaké kryptoměny vlastní, u podstatně starších ročníků procento strmě klesá. 

Více na stránkách Cointelegraph.

Obtížnost těžby bitcoinu se dostala na nová maxima jen několik dní před halvingem

Kryptoměnová komunita má každé čtyři roky svátek, kterému se říká “půlení”. Jde o akci, při které se algoritmicky sníží odměna za vytěžený blok bitcoinu o 50 procent. Pro těžaře to znamená ztrátu poloviny jejich příjmů. Je tak vcelku zajímavé, že jen pár dní před touto událostí došlo na pokoření nového maxima v těžařském výkonu sítě.

cointelegraph.com

15. dubna se úroveň náročnosti dostala na 86,4 bilionu. Je pravděpodobné, že se síla sítě ještě o něco zvýší, avšak úprava obtížnosti bude až po půlení, tím pádem i důkaz dostaneme později.

Více na stránkách Cointelegraph.

V Hong Kongu vzniká tamní první ETF na spotový bitcoin

V Hong Kongu pravděpodobně v nejbližší době vznikne ETF na spotový bitcoin. Regulátor rozhodnutí uspíšil, přičemž se to týká celkově čtyř burzovně obchodovatelných fondů. Jakmile dostanou produkty zelenou, bude trvat zhruba další dva týdny, než vše finalizuje samotná burza cenných papírů.

Více na stránkách Cointelegraph.

Worldcoin dosáhl na 10 milionů uživatelů a 70 milionů transakcí

Projekt Worldcoin od Sama Altmana z firmy OpenAI slaví další úspěchy. Celkový počet uživatelů jejich sítě Worldcoin World App dosáhl na 10 milionů unikátních účtů. Aktivních měsíčních uživatelů je pak 5 milionů a denně 2 miliony.

Cílem tohoto projektu je vytvoření sítě pro vyplácení univerzálního nepodmíněného příjmu, do které se bude moct připojit každý člověk na světě.

Více na stránkách Cointelegraph.

Komise pro kontrolu cenných papírů USA zaměřuje svůj pohled na DEX Uniswap

Decentralizované finance jsou budoucnost, kterou si spousta lidí přeje. Služby, na které nedosáhne žádná vláda či nařízení, kde jsou povolena jakákoliv pravidla. Doposud to tak bylo, avšak zdá se, že se začíná i tento vítr obracet. 

Komise pro kontrolu cenných papírů v USA podala oficiální upozornění do Uniswapu s tím, že možná dojde na nějakou soudní přestřelku. Důvodem k tomuto kroku je s největší pravděpodobností stále dokola zpívaná písnička o vydávání cenných papírů bez oprávnění, což se může samozřejmě týkat i Uniswap tokenu, za kterým tým stojí.

Firma je podle všeho připravena u soudu bojovat, nicméně cenu tokenu to okamžitě seslalo o deset procent níže.

Více na stránkách Cointelegraph.

Partnerem týdeníku je Coinwage

„Děláme spoření do bitcoinu jednodušší“

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage