FinTech Spot: Není čas, ztrácet čas. Přinášíme vám pět úderných FinTech novinek, které vám nesmí uniknout!

1. kevin. má za sebou úspěšný rok v Česku. Platí se jím na Slevomatu a brzy i v kamenných obchodech

Adept na dalšího evropského jednorožce startup kevin. má za sebou první rok na českém trhu. V květnu letošního roku získal investici ve výši 1,6 miliardy korun a Česko pro něj dlouhodobě představuje jeden z klíčových trhů. Jeho inovativní platební infrastrukturu A2A, která je alternativou k nákladným platebním kartám, už využívají přední hráči na poli e-commerce Slevomat nebo Alensa. Slevomat se rozhodl využít platební infrastrukturu kevin. pro spuštění vlastní platební bránu s názvem Slevomat Pay. ​​Díky spolupráci s poskytovateli platebních služeb Comgate a Barion mohou technologii kevin. využívat tisíce dalších českých e-shopů.

Kromě online světa zahájila společnost kevin. také integraci své infrastruktury do POS terminálů, aby umožnila platby A2A v kamenných obchodech. Díky spolupráci se společností Monet+ a její nezávislou softwarovou platformou Switchio, která spravuje tisíce platebních terminálů po celé Evropě, budou platby z účtu na účet dostupné i na terminálech v místě prodeje (POS). Společnost kevin. se tak stala vůbec první společností, která nabízí platby A2A v kamenných obchodech. kevin. se rozhodl spustit platby A2A v obchodech v České republice dříve než na jiných trzích.

Česká republika je pro nás klíčovým trhem. Je to jeden z předních trhů finančních technologií ve střední a východní Evropě. Česká veřejnost je otevřená inovativním platebním metodám, což otevírá možnost růstu pro celý sektor finančních inovací. Vysoká míra adopce moderních technologií navíc dobře umožňuje uvedení naší platební metody na platební terminály. Jsme první společností v Evropě, která poskytuje platební infrastrukturu A2A, kterou lze integrovat do stávajících platebních terminálů v pokladnách kamenných obchodů. Doufáme, že do konce letošního roku budeme mít 35 procentní podíl na všech platebních terminálech v Evropě. Do poloviny roku 2023 chceme tento podíl zvýšit na 85 procent. Věříme, že v České republice bude náš růst ještě rychlejší,” uvádí Radoslav Tomašiak, vedoucí oddělení POS řešení kevin.

2. FinTech Lemonero vstupuje do Nizozemska. Na expanzi použije kapitál od Komerční banky

Tuzemský fintech startup Lemonero, který vznikl před třemi lety a dosud působil výhradně v Česku a na Slovensku, expanduje do západní Evropy. Od listopadu bude nabízet své služby na nizozemském trhu. Současných potíží v odvětví e-commerce se neobává. „Nemáme důvod čekat na to, až se makroekonomická situace zlepší,“ říká šéf a spoluzakladatel Lemonera Jan Laštůvka.

Nizozemsko si společnost vybrala z několika důvodů. „Podařilo se nám v této zemi poměrně rychle uzavřít partnerství s třemi lokálními hráči. Obecně je to jeden z pěti nejrozvinutějších e-commerce trhů v Evropě. Zároveň bereme Nizozemsko jako takovou vstupní bránu na Západ. Chceme tam získat zkušenosti, které pak využijeme při expanzi na další a větší trhy jako je například Francie či Německo,“ vypočítává ředitel Lemonera.

„Češi nejčastěji volí expanzi východním směrem. V Nizozemsku lze očekávat vyhrocenější konkurenci nejen od ostatních fintech společností, ale i od tradičních finančních institucí,“ podotýká Sauer. Také Laštůvka si uvědomuje, že ho na novém trhu čeká boj s náročnější konkurencí než doma. „Věříme však tomu, že náš produkt je unikátní a proto určitě uspějeme,“ tvrdí.

3. Fondee jde vstříc udržitelnosti. Svým klientům nabídne nová ESG portfolia 

FinTech Fondee nově umožní svým klientům investovat peníze do akcií firem, které ve svém byznysu uplatňují zásady udržitelnosti. Rozšiřuje tak nabídku investic pro ty klienty, kteří ve svém investičním rozhodování berou ohled i na další faktory jako jsou ochrana životního prostředí nebo sociální odpovědnost.

Nyní budou mít investoři u Fondee k dispozici portfolia složená výhradně z ETF (exhange-traded fund) kvalifikovaných jako udržitelné, která ale zároveň mohou nabídnout obdobný výnos jako klasická portfolia. Při sestavování portfolií Fondee využívá ESG ratingu, dle kterého se řídí například i mezinárodní gigant Blackrock. Rozšířením své nabídky společnost odpovídá na rostoucí zájem mladé generace investorů o udržitelné investování.

„Lidé v čím dál vyšší míře očekávají od investování nejen finanční zhodnocení, ale také berou ohled na to, zda firmy, do kterých investují, dělají něco pro lepší budoucnost. Na tom máme zájem i my ve Fondee. Proto chceme, aby naši klienti měli možnost investovat do opravdu udržitelného byznysu. Při sestavování ESG portfolií tak vycházíme také z hodnocení společnosti MSCI, která vypracovává ratingy udržitelnosti například pro největšího asset managera na světě, firmu Blackrock. Zároveň však chceme klientům ukázat, že investice do udržitelných produktů v žádném případě nemusí být méně výnosná než ta klasická,“ komentuje Jan Hlavsa, CEO Fondee.

Fondee
Fondee

4. Nově na roboadvisory platformě Portu: Investice nejen do ETF, ale i do akcií jako Apple nebo Tesla

„Na základě dlouhodobé poptávky od našich uživatelů jsme se rozhodli vyslyšet jejich přání a nabídnout jim unikátní možnost naprosto jednoduše nakoupit mix akcií společností, které jsou jim blízké a kterým věří. Opět se tak rozšiřují příležitosti pro investory, kteří chtějí víc,“ říká k rozšíření nabídky Martin Luňáček, výkonný ředitel Portu.

Investorům se otevírá nabídka akcií 40 amerických a evropských firem, kterými mohou doplnit svou stávající strategii, popřípadě si složit úplně novou. Jedná se o takzvané „blue chips“ akcie, jejichž název je odvozený od modrého žetonu, který má v pokeru nejvyšší hodnotu. Jde tedy o akcie těch největších, nejhodnotnějších a nejčastěji obchodovaných firem.

5. Český Flowpay malým firmám za rok profinancoval 50 milionů korun. Z Česka se přesunul do Nizozemí

FinTech startup zakladatelů Williama Jalloula a Daniela Hastíka se probojoval do prestižního akcelerátoru v Nizozemí, kde má své nové sídlo.

Před rokem na trh vstupovali – podobně jako další finančně-technologické startupy – s cílem změnit zaběhnuté pořádky konzervativního bankovnictví. Flowpay tehdy od investorů získal deset milionů korun, v mezičase se probojoval do prestižního akceleračního programu Techstars v Amsterdamu, přičemž právě do Nizozemí také přesunul své oficiální sídlo. Zakladatelé William Jalloul a Daniel Hastík věří, že odtud postupně prorazí do dalších zemí Evropy.

flowpay

„Úvěry jsou náš prvotní produkt, který poskytujeme skrze platformy, jako jsou pokladní systémy, e-commerce řešení a poskytovatelé platebních služeb. Díky unikátnímu přístupu k datům ale máme hlubokou znalost každého podnikatele a jsme schopni mu poskytnout produkty na míru,“ Jalloul.


Ondrej Machac
Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!