Ahoj Ondro, jsem rád, že si takto můžeme popovídat o naší společné práci a zálibě, tedy FinTechu. Věřím, že tu spolu rozebereme několik zajímavých témat, která jsou úzce spojena s FinTech Roadmap a podporou tuzemské FinTechové scény.

FinTech Roadmap. Co si pod tímto dokumentem máme představit? K čemu dokument slouží?

My tomu říkáme strategický dokument, což je pojem, pod kterým si možná spousta z nás nepředstaví nic konkrétního. Když to hodně zjednoduším, tak FinTech Roadmap můžeme nazvat knihou o aktuálním dění ve FinTechu. Pro každou z vybraných oblastí jsme analyzovali tržní data a identifikovali nejzásadnější trendy, které danou oblastí aktuálně prochází nebo jsou teprve v zárodku, ale mají velký potenciál. 

Hlavní ambicí dokumentu je shromáždit informace o vývoji ve FinTech na jednom místě a předat je zejména českým malým a středním podnikům, ale vlastně i komukoliv, koho to zajímá. Rádi bychom, aby díky dokumentu české FinTech společnosti světové trendy samy utvářely nebo se minimálně pohybovaly v čele pelotonu.

Co vše tento dokument obsahuje a jak dlouho trvalo tento dokument dát dohromady?

Již v odpovědi na minulou otázku jsem naznačil, že je dokument rozdělen do několika oblastí. Těch oblastí je celkem 9 – Blockchain, Cryptocurrency, WealthTech, InsurTech, RegTech, BigTech, Payments, Banking a Crowdfunding. V závěru dokumentu také v tabulce shrnujeme trendy, které jsou společné ve všech oblastech. První práce na dokumentu byly zahájeny již v roce 2019 a neustále se vyvíjí. Data vychází z bezmála stovky zdrojů, které z velké části tvoří studie renomovaných společností, jako jsou Capgemini, Deloitte, Reuters, Efma, Roland Berger, CB Insights, a další.

Slyšel jsem, že některé FinTech a VC společnosti považují FinTech Roadmap za takovou bibli a povinnou četbu pro nováčky. Co je na tom pravdy?

Ano, je to tak. Když jsem byl na nahrávání podcastu v jedné společnosti, tak mi řekli, že spousta z nich naši roadmapu četla a přeposílají si ji. Velmi mě to potěšilo, protože je to poměrně obsáhlý dokument – má přes 200 stránek. 

Na FinTech Roadmap pracuješ pro Asociaci CTIT. Mohl by si nám tuto asociaci blíže představit? Co je jejím cílem?

Původně se Asociace CTIT věnovala především oblasti Communication Tools & Internet of Things, z čehož také vznikl její název. Postupem času se ale čím dál tím více začala věnovat dynamickému odvětví FinTech, které je nyní její hlavní náplní. Cílem asociace je informovat o aktuální trendech, regulacích a podporovat rozvoj spolupráce místních subjektů. Tyto cíle plníme  prostřednictvím organizování konferencí, nahráváním podcastů, vydáváním článků, výstupováním na konferencích partnerů a mimo další i vydáváním strategických dokumentů, jako je právě FinTech Roadmap.

V Asociaci pracuješ jako FinTech Project Manager. Co taková práce obnáší?

Jak jistě víš, tak ve FinTechu se v poslední době pořád něco děje. Spoustu času tedy trávím tím, že sleduju aktuální dění. Naší poslední konference CryptoNight 2021 se zúčastnilo více než 200 lidí a organizace akcí o takové velikosti již s sebou nese určité náležitosti, o které se spolu s naším týmem starám. Velkou radost mám také z možnosti osobně se potkávat se zástupci českých FinTechů a řešit s nimi jejich inovativní nápady, pohledy na technologické trendy i často problémy s přeregulovaností odvětví. To se většinou děje v rámci nahrávání podcastů, kde se starám o celý proces od prvotního kontaktu přes střih až po vydání.

V rámci podcastů, které CTIT dělá ve spolupráci s Fintree si potkal spoustu zajímavých Founderů. Který z nich tě nejvíc zaujal?

V drtivé většině našich podcastů vystupují právě foundeři daných projektů, ale občas to byli i lidé na jiných vysokých pozicích typu CTO a CMO. Který z nich mě nejvíc zaujal je velmi těžká otázka, protože se téměř vždy jednalo o charismatické a příjemné lidi. Oceňuji, když se podcast povede udělat spíše formou přátelského povídání o tématu, než když působí jako strukturovaný rozhovor. Z tohoto pohledu se mi líbily některé nedávné podcasty například s Martinem Kuchařem, Janem Hlavsou či Lukášem Kovačem a dalšími.

Dále pracuješ na projektu společnosti CCF Research. Co je to za projekt?

K FinTechu mě dovedlo spojení programování, ekonomie a financí, jelikož se těmito oblastmi dlouhodobě zabývám ve studijním, profesním i osobním životě. Stejnou cestou jsem se dostal k tomu, že pracuji jako front-end developer na projektu Analytical platform společnosti CCF Research. Projekt si klade za cíl poskytnout analytiku pro obchodování na burze retailovým klientům. Zajímavé na tom je, že se jedná o analytiku, kterou nemají k dispozici často ani investiční společnosti, jelikož vychází z AI, ML a pokročilých statistických metod, které analyzují více než 2000 prediktorů. Cena ale rozhodně nebude v řádech tisícovek dolarů a můžeme tak mluvit o demokratizaci financí.

Index S&P 500 nepřekoná většina aktivně spravovaných fondů. Daří se to vašemu Stock Picking Lab?

Pokud by náš produkt nepřekonával trh, neměl by vlastně ani smysl. Setkáváme se i s názory, že v dlouhodobém horizontu prostřednictvím stockpickingu nelze trh překonávat. Naší odpovědí je, že v loňském roce našich 20 doporučovaných podhodnocených akcií překonalo index S&P 500 o 20 %. 

Důležitý je pro nás také vývoj kvalitních strategií postavených na StockPickingu a související minimalizace ztrát. Naše robustní strategie SP 100 Balanced Strategy, v rámci které portfolio ze 60 % obsahuje 20 nejvíce podhodnocených společností se spekulací na růst a ze 40 % 20 nejvíce nadhodnocených společností se spekulací na pokles i v době neuvěřitelného růstu dokázala index i s touto shortovou kotvou překonat.  

S výstupy ze StockPicking Labu se dá navíc pracovat dle vlastního uvážení. Nemáte rádi z nějakého důvodu Microsoft? Tak ho kupovat nemusíte a nahradíte ho další nejlépe hodnocenou akcií. Vyvíjíme ale také další nástroje, jako je třeba Pattern Lab, který uživatelům umožňuje backtestovat jejich strategie, postaven na cenových vzorech a nastavit si přímo alerty na jejich výskyt.

Jakou oblast FinTechu máš nejraději?

Všechny oblasti FinTechu jsou zajímavé. Občas však v některých nastane okurková sezóna a kromě zpráv s M&A tématikou se vlastně nic neděje. Já mám rád, když vznikají nové zajímavé projekty, produkty a technologie. To je důvod, proč aktuálně sleduji hlavně kryptoměny, kde takové věci vznikají snad každý týden. Věřím, že některé krypto projekty mají do budoucna velký potenciál. Důležité je ale také poznamenat, že velmi často bohužel vznikají naprosté hlouposti a scamy. Rád také sleduji, co se děje ve WealthTech, protože tyto oblasti jsou si relativně dost blízké.

Jaké jsou tvé nejoblíbenější aplikace na správu financí, akcií, a kryptoměn?

Pro přehled o osobních financích jsem dlouhou dobu využíval aplikaci českého FinTechu Spendee. Bohužel jsem tvor líný a postupem času mě přestalo bavit tam transakce zapisovat. Jinak si ale myslím, že je to skvělá appka. Dále také používám Revolut, který určitě všichni čtenáři Fintree znají. V posledních letech mě začíná příjemně překvapovat i mobilní bankovnictví od KB. Akciové portfolio mám u nizozemského brokera DeGiro, jehož aplikace je pro mě ideálním středem mezi aplikacemi pro začátečníky typu eToro a aplikacemi pro profesionály. Kryptoměnových burz používám několik. To by bylo na delší povídání. Nadšený jsem však z aplikace FTX (dříve Blockfolio), která umožňuje napojení z burz přes API zdarma a bez nutnosti téměř jakékoliv práce se mi tam synchronizují veškeré transakce a můžu sledovat různé statistiky.

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Strategický dokument FinTech Roadmap

Hlavní ambicí dokumentu je shromáždit informace o vývoji ve FinTech na jednom místě.

Hodnocení
Stáhnout FinTech Roadmap