Crowdfundingová investiční platfoma finGOOD zažila úspěšný rok 2020, ve kterém profinancovala 100 milionů korun a meziročně vzrostla o 150 %. Z nastoleného tempa ve finGOODu nehodlají slevovat, a proto nyní přicházejí s novinkou v podobě první tuzemské investiční crowdfundingové aplikace.

Přístup menších a středních firem k investičnímu kapitálu je obtížnější než u velkých společností. Častou překážkou, na kterou narážejí je klasické bankovní segmentování. Ačkoliv je byznys těchto firem úspěšný a dává smysl, nezapadají do předem stanovených bankovních tabulek.

V posledních letech se však financování v tomto segmentu snaží disruptovat P2B (peer-to-business) investiční platformy, které umožňují individuálním investorům investovat do českých firem napřímo s vidinou velmi zajímavého výnosu. Na byznys SME firem se dívají většinou mnohem širší optikou a dovedou vzít v potaz i jiné parametry, než je výsledovka a objem přislíbených zakázek. Takovou investiční platformou je vedle FinGOOD například tuzemský FinTech Roger.cz.

Právě sem zapadá čistě tuzemská FinTech investiční platforma finGOOD. Ta v minulém roce zaznamenala rekordní růst a letos na něj úspěšně navazuje. Během prvního kvartálu se ji podařilo odfinancovat zatím svůj historicky největší projekt ve výši 13 milionů. Pro tento rok si stanovila cíl v podobě profinancovaných podnikatelských úvěrů v rozmezí 400 – 500 milionů korun a investorům, kterých už má přes 2600, tak vydělá až 40 milionů.

“Stále zaznamenáváme rostoucí počet firem, kterým se i navzdory turbulentní době daří a mají potenciál vyrůst. A k tomu potřebují kapitál, kterým jim jejich banka nyní neumí nebo nechce poskytnout. Díky tomu, že FinGOOD je multioborový, může si u nás investor vybírat z investičních příležitostí od tradičního developmentu staveb, přes dopravní a výrobní společnosti až po moderní e-commerce projekty. Přihlášený investor u každé investice vidí přísnou, ale férovou analýzu rizik a podrobné výsledky společnosti.” říká Vít Hutař, CMO platformy finGOOD.cz

Svou pozici finGOOD podpořil v březnu tohoto roku, kdy došlo k navýšení základního kapitálu o 10 milionů korun. To je ve srovnání s podobnými platformami, kde se základní kapitál pohybuje v řádu desítek tisíc korun, zásadní signál k investorům je, že finGOOD má pevně postavené základy a svoji pozici hodlá jen dál posilovat.

Fingood tým

Zdroj: Fingood.cz

FinGOOD: rok 2021 ve znamení technických novinek

Rychlý růst platformy si vyžádal i zásadní posílení týmu, z čehož vytěží hlavně samotní investoři. Ve finGOODu pracují intenzivně na vývoji vlastní investiční aplikace. Ta má usnadnit podnikatelům předávání potřebných podkladů a investorům umožní pohodlně investovat “z kapsy”.

“Dnešní investor je zvyklý vše řídit ze svého mobilu – je to pohodlné a rychlé. Aplikace pro P2B crowdfundingové investování v ČR však chybí a těšíme se, až investorům tuto možnost nabídneme, navíc v moderním a přehledném hávu” dodává CTO platformy finGOOD Michal Weiser.

Další důležitou novinkou, kterou finGOOD přinese, jsou investorské peněženky. Ty zásadně zjednoduší investorům reinvestování peněz, které v současné chvíli získávají v pravidelných měsíčních splátkách na svůj bankovní účet.

“Díky investorskému účtu s virtuální peněženkou uvidí investoři přehledně všechny transakce a pohodlně budou moci reinvestovat své peníze a dosáhnout tak žádoucího a velmi efektivního složeného úročení. ” dodává Weiser.

Od začátku roku finGOOD zapracoval několik dalších novinek. Došlo k zásadnímu posílení infrastruktury a postupnému nasazování nové verze webových stránek, které eliminují výpadky spojené s náporem investorů. Zásadní změna přichází také pro nové investory, kdy dojde ke zjednodušení celého registračního a ověřovacího procesu (KYC). Ten je zejména kvůli regulacím častou Achillovou patou u tohoto typu služeb.

Kde se vzal investiční crowdfunding?

Jedná se o způsob financování projektů, kdy se větší počet jedinců skládá na půjčku určitému subjektu. Tuto půjčku splácí příjemce financí spolu se sjednaným úrokem a z pohledu investora se tak jedná o profitabilní investici.

P2P nebo-li peer to peer je označením situace, kdy lidé jakožto individuální investoři půjčují jednotlivcům, P2B (či peer to business) pak investici jednotlivých investorů do společností, které kapitál využijí pro další rozvoj svého podnikání.

Fingood v podcastu Mladý podnikatel

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

Chci vás pozvat! ☕