Zdroj obrázku: DALL-E

Češi patří v počtu ohrožení e-commerce podvody mezi evropskou špičku. Podle společnosti Avast bylo v rámci povánočních výprodejů zachyceno přes 4 000 podvodných e-shopů. Z 21 000 upozornění na podvod pak 1 000 putovalo právě k českým zákazníkům.

Češi často využívají nové a neznámé e-shopy – důvodem je, že chtějí ušetřit a vybírají tak online obchod s nejnižší cenou. Podle dat společnosti Skip Pay je kvůli lepší ceně ochotno nakoupit na neznámém e-shopu 64 % zákazníků. A přestože třetina uživatelů nedokáže nerozpoznat podvodnou nabídku na první pohled, potenciální riziko si dnes uvědomuje většina zákazníků.

Počet podvodů souvisejících s platbami na internetu přitom roste, což dokonce vede část lidí k nižšímu využívání internetových plateb a využívání hotovosti. V Česku tak i díky tomu roste počet nakupujících, kteří si chtějí zásilku před zaplacením v klidu rozbalit a vyzkoušet. A vysoký je i počet zákazníků, kteří dávají přednost nákupu online před kamenou prodejnou. Díky tomu roste třeba obliba odložených plateb (BNPL).

Kyberkriminalita pomáhá rozvoji bezpečných plateb a chrání před podvody

V důsledku rostoucí hrozby různých útoků při placení na internetu lidé začínají upřednostňovat zabezpečené platební možnosti. Každý podvod je ale v něčem trochu jiný, a tak i možností, jak se bránit, je celá řada. Lidé tak mohou využívat platební karty s technologií EMV, která poskytuje větší ochranu proti podvodům díky používání čipových karet namísto magnetických proužků. Další zabezpečenou možností jsou mobilní platby, které často vyžadují ověření biometrickými údaji, jako je otisk prstu nebo rozpoznání obličeje.

Jedním z důvodů, proč lidé upřednostňují zabezpečené platební možnosti, je jejich schopnost poskytnout vyšší míru bezpečnosti. S rostoucím povědomím o kybernetických hrozbách se lidé snaží minimalizovat riziko, že se stanou oběťmi podvodu. Zabezpečené platební metody často poskytují dodatečné vrstvy ochrany, jako jsou notifikace o podezřelých transakcích a možnosti rychlého zablokování platebních karet v případě ztráty nebo krádeže.

Důležitou součástí boje proti podvodům v e-commerce je i edukace veřejnosti o bezpečnosti online platforem a platebních metod. Informovaní uživatelé jsou lépe vybaveni k identifikaci potenciálně podvodných situací a k přijímání opatření k ochraně svých finančních údajů.

Zabezpečené platební možnosti nabízejí prostředek k ochraně proti těmto útokům. Posílení bezpečnosti platebních transakcí je klíčové pro ochranu finančních údajů a osobních informací. Vědomí o rizicích a používání zabezpečených platebních metod jsou nezbytné pro ochranu sebe a svých financí v dnešní digitální době.

Avatar Autor
Lukáš Raška

Už nějakou dobu ponořen do světa FinTechu, dat, osobních financí a udržitelnosti. A chce vědět víc. Nadšený cestovatel do severských zemí.