V posledních letech došlo k dramatickému nárůstu BNPL. Poskytovatel BNPL představuje primární rozhraní mezi obchodníky a zákazníky jak pro elektronické obchodování, tak pro POS (Point of Sale). Jak Buy Now, Pay Later vlastně funguje?Tento článek je volným překladem z Bytebytego.com, který je skvělým zdrojem infografik, které popisují různá technologické schémata. Doporučuji jejich stránku sledovat!

Co je to Buy Now, Pay Later neboli Kup teď, zaplať později

Buy now, pay later je finanční služba, která umožňuje zákazníkům nakupovat zboží nebo služby a platit za ně později, obvykle v několika splátkách, místo aby platili celou částku najednou. Tato služba je často nabízena online obchodům a kamenným obchodům prostřednictvím třetích stran, které se specializují na BNPL transakce.

Níže uvedené schéma ukazuje, jak BNPL proces funguje:

jak funguje BNPL

Krok 0: Bob se zaregistruje u AfterPay. K tomuto účtu je připojena schválená kreditní/debetní karta.

Krok 1: Bob zvolí možnost platby „Buy Now, Pay Later“, když chce zakoupit produkt za 100 USD.

Kroky 2-3: Poskytovatel Buy Now, Pay Later zkontroluje Bobovo kreditní skóre a transakci schválí.

Kroky 4-5: Poskytovatel BNPL poskytne Bobovi spotřebitelský úvěr ve výši 100 USD, který je obvykle financován bankou. Celkem 96 USD ze 100 USD je okamžitě vyplaceno obchodníkovi (ano, obchodník obdrží u BNPL méně než u kreditních karet!) Bob nyní musí zaplatit poskytovateli Buy Now, Pay Later podle splátkového kalendáře.

Krok 6-8: Bob nyní zaplatí poskytovateli Buy Now, Pay Later zálohu ve výši 25 USD. Společnost Stripe zpracuje platební transakci. Poté ji Stripe předá do sítě platebních karet. Karetní síti musí být zaplacen mezibankovní poplatek, protože to jde i přes ni.

Krok 9: Bob nyní může obdržet produkt, protože byl uvolněn.

Kroky 10-11: Poskytovatel Buy Now, Pay Later dostává od Boba každé dva týdny splátky. Platební brány zpracovávají splátky tak, že je odečítají z kreditních/debetních karet.

Pokud zákazník nesplní své platby podle dohodnutých podmínek, může to mít negativní dopad na jejich kreditní historii a vést k dalším důsledkům, jako jsou poplatky za pozdní platby nebo výběry dluhu ze strany poskytovatele BNPL.

Avatar Autor
Radim Oulehla

Nadšenec do e-commerce, online marketingu a FinTechů. Chorobný minimalista a odpůrce nesmazaných e-mailů. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Chcete o BNPL vědět víc?

Přečtěte si jednu z našich recenzi např. recenzi Skip Pay.

Přečíst recenzi