Ne nadarmo se traduje, že data jsou digitální zlato 21. století (stejně jako Bitcoin). V digitálním prostředí internetu se velice často setkáváme s nutností zadávat své osobní údaje. Redakce Fintree představuje dvanáct užitečných nástrojů pro ochranu osobních dat a bezpečnost, jež sama využívá. Jak nám mohou tyto nástroje pomoci?

Může se jednat o vyplnění různých herních profilů, sociální sítě, ankety, dotazníky nebo jen fakturační údaje. Osobní údaje jsou cenné zboží (digitální zlato: databáze adres bylo v minulosti možné koupit například přes aukční servery), proto se vyplatí zacházet s nimi opatrně.

Důležité je také zamyslet se, proč jsou některé aplikace zdarma? Ne nadarmo se říká, že nic není zdarma a tak zvažte jaké údaje poskytujete za využívání. Při dodržování základních pravidel si můžete ušetřit čas mazáním podvodných e-mailů a odmítáním reklamních telefonátů.

Obsah:

  1. Brave – Prohlížeč
  2. DuckDuckGo – Vyhledávač
  3. ProtonMail – mailový klient
  4. VPN – Virtuální privátní síť
  5. Authy – Authenticator 2FA
  6. LastPass – správce hesel
  7. Signal / Telegram – šifrované zprávy
  8. NetAgent – monitoring osobních dat
  9. 10 minit email – jednorázový email
  10. Virtuální platební karta
  11. Hardwarový klíč
  12. Hardwarová peněženka

1. Brave – Prohlížeč

Již znáte internetové prohlížeče jako Google Chrome, Mozilla Firefox nebo legendární Explorer. I Brave se řadí mezi webové prohlížeče, který však na rozdíl od ostatních klade velký důraz na soukromí uživatele. Kromě vysoké úrovně zabezpečení soukromí nabízí i spoustu dalších výhod.

Prohlížeč dovoluje svým uživatelům blokovat reklamy stejně jako populární doplněk do prohlížeče AdBlock. Kromě blokování reklam odměňuje uživatele za surfování na internetu (prohlížení reklam) a chrání je před trackováním dat. 

Brave je založený na Chromiu, tedy umožňuje velice rychlý přechod z Google Chromu. Je kompatibilní z doplňky z Chrome Storu. Podrobnou recenzi prohlížeče Brave naleznete zde.

Zdroj: Wikipedie

2. DuckDuckGo – Vyhledávač

Společnost DuckDuckGo už roky ukazuje, že webový vyhledávač může fungovat, i když o vás nebude vědět první poslední. Vyhledávač šifruje stránky, blokuje trackery a spoustu dalších vymožeností.

DuckDuckGo chrání soukromí uživatelů tak, že ani nedokáže spočítat, kolik lidí jeho služby přesně používá (odhaduje se přibližně 80 milionů). Na rozdíl od Googlu, proti němuž se už 12 let vymezuje, totiž anonymizuje všechna data, netvoří stínové profily a jeho výsledky na konkrétní dotazy jsou pro všechny uživatele stejné. Silný nástroj pro ochranu osobních dat.

Jednoduchý návod, jak si nastavit DuckDuckGo, jako výchozí vyhledávač naleznete zde. V brzké době chystáme recenzi.

ochranu osobních dat

Zdroj: DuckDuckGo

3. ProtonMail – mailový klient

ProtonMail je end-to-end šifrovaná e-mailová služba založená v roce 2013 v Ženevě ve Švýcarsku vědci, kteří strávili nějaký čas ve výzkumném středisku CERN. Na rozdíl od jiných běžných poskytovatelů e-mailových služeb, jako jsou Gmail a Outlook.com, ProtonMail používá šifrování na straně klienta pro ochranu osobních dat (emailů) před jejich odesláním na servery ProtonMailu.

Zdroj: ProtonMail

4. VPN – Virtuální privátní síť pro ochranu osobních dat

VPN sítě se typicky vytvářejí mezi počítači, které jsou připojeny k internetu. Lze tak například zajistit připojení firemních notebooků připojených kdekoliv k internetu do firemního intranetu (vnitřní firemní sítě). VPN server plní funkci síťové brány, která zprostředkovává připojení, zajišťuje zabezpečení a šifrování veškeré komunikace.

Zobecněním VPN je síťové tunelování, kdy se prostřednictvím standardního síťového spojení vytvoří virtuální linka mezi dvěma počítači, v rámci které pak lze navázat další síťová spojení.

VPN klientů je velké množství a záleží na uživateli, který mu padne do oka. Většina VPN providerů nabízí verzi zdarma, která je omezena. Případně placenou verzi. Zde je dobré vzít v potaz, že ochrana osobních údajů něco stojí. VPN stáhnete jednoduše jako doplněk do prohlížeče. Př: Chrome Store.

Známí VPN klienti: NordVPN, ProtonVPN, ZenMate, a další.

Zdroj: Nordvpn.com

5. Authy – Authenticator 2FA

Authenticator poskytuje tzv. Vícestupňové nebo dvoufázové ověření. Nastavení je snadné. Vy si můžete aplikaci Authy (nebo jinou) stáhnout z App Store, Google Play. Authenticator umožní uživateli rychle a snadno ověřit identitu pro všechny online účty. Tento nástroj zvyšuje ochranu osobních dat a zabezpečení proti hacknutí.

Authenticator generuje dodatečné heslo k účtu. Pokud se uživatel připojuje ze stejného místa, není potřeba zadávat kód stále dokola, ale jakmile se hráč přihlásí na novém počítači či nové IP adrese, bude muset zadat nově vygenerovaný klíč.

Authenticatory: Authy, Google Autenticator, Microsoft Authenticator a další.

6. LastPass – správce hesel

LastPass je software pro správu hesel a jiných tajných údajů. Ovládá se prostřednictvím aplikace a doplňků pro webové prohlížeče. Kromě přehledného a bezpečného uložení hesel program umožňuje samozřejmě také automatické předvyplnění internetových formulářů a usnadňuje přihlašování uživatelů.

Obsah uživatele v aplikaci LastPass, včetně hesel a zabezpečených poznámek, je chráněn jedním hlavním heslem. Obsah je synchronizován s jakýmkoli zařízením, na kterém uživatel používá software nebo rozšíření aplikace LastPass. Informace jsou šifrovány pomocí šifrování AES-256 s PBKDF2 SHA-256. Šifrování a dešifrování probíhá na úrovni zařízení. Tento šikovný nástroj se stará o ochranu osobních dat a hesel.

Alternativou k LastPass může být BitWarden.

Zdroj: LastPass.com

7. Signal / Telegram – šifrované zprávy

Signal je komunikační aplikace, jež plnohodnotně nahrazuje WhatsApp. Signal funguje pro počítače a mobilní zařízení využívající bezpečného šifrování. K dispozici je na mobily s Androidem, pro iPhony a další iOS zařízení, počítače s Windows, Linuxem i MacOS. Jedná se o vývoj s otevřeným zdrojovým kódem. Signal vyvíjejí odborníci na kryptografii a jejich cílem je nabídnout bezplatně bezpečný komunikační nástroj, který brání sledování komunikace a pomáhá chránit svobodu slova.

Telegram je cloudová služba instant messaging, zaměřená na rychlost a bezpečnost, která je dostupná prostřednictvím open source klientů pro mobilní zařízení s operačními systémy Android, iOS, Windows Phone a Firefox OS, pro osobní počítače s operačními systémy Microsoft Windows, macOS a Linux a pro webové prohlížeče. Šifrování pomáhá posílit ochranu osobních dat.

Záleží na uživateli, kterou aplikaci si vybere a na které síti má více kontaktů. Doporučujeme využívat místo aplikací od Facebooku, Googlu a jiných.

8. NetAgent – monitoring osobních dat a jejich úniku

NetAgent je monitorovací služba na ochranu osobních dat na internetu. Její předností je detekce zcizených nebo narušených osobních a finančních dat na internetu. Slouží k proaktivní kybernetické ochraně. Sleduje pohyb osobních a finančních údajů na internetu v reálném čase a brání jejich zneužití. O každém nálezu informuje. Služba je placená.

9. 10 minit email – email pro druhořadé registrace

Proč používat služby jako 10minit email? Chcete se zaregistrovat na webu, který vyžaduje zadání e-mailové adresy pro zaslání ověřovacího e-mailu? A možná nechcete prozradit svou skutečnou e-mailovou adresu a skončit na seznamu nevyžádané pošty. Tohle je příjemné a jednorázové a zdarma. Hodí se používat na stránkách, jež nechcete využívat dlouhodobě.

Služba funguje jednoduše – načtete stránku a máte email, jež funguje 10 minut. Ten zadáte při ověření na stránce. Na tuto emailovou adresu dorazí ověřovací email. Službu ověříte a tato schránka za 10 minut přestane existovat. Vy máte ověřený email (profil), ale nejste v žádné databázi.

10. Virtuální platební karta

Virtuální kartu si představte jako běžnou platební kartu s tím rozdílem, že reálně ve své plastové podobě neexistuje. K dispozici ji ale máte ve svém mobilním telefonu (její číslo, datum expirace i bezpečnostní kód). S kartou tedy můžete platit kdykoliv a kdekoliv na internetu. Pokud si ji přidáte do mobilní peněženky, nakoupíte s ní i v kamenných obchodech.

Jaké výhody tato virtuální karta přináší? V první řadě je to bezpečnost. Nikdo vám ji nemůže ukrást a nehrozí, že byste ji ztratili. Máte ji k dispozici ve svém mobilním telefonu, kde ji můžete kdykoliv v případě potřeby zablokovat. Používání tohoto nástroje zvyšuje ochranu osobních dat (karetních) při nakupování na internetu.

Využívat můžete také jednorázové virtuální platební karty, u nichž si pokaždé vygenerujete jiné číslo karty, a míra bezpečnosti se tak ještě zvyšuje. Nákup na eshopu, který neznáte? Ideální!

Další z aspektů je ten ekologický, kdy měníte kousek plastu za virtuální nástroj.

FinTech společnosti, jež nabízí virtuální karty: Revolut, Twisto nebo Curve.

Zdroj: Revolut

11. Hardwarový klíč

Hardwarové klíče, často také bezpečnostní klíče nebo FIDO klíče, jsou prvky, které posilují a zjednodušují dvoufázové ověření. Zpravidla se jedná o speciální USB nebo NFC zařízení, která obsahují secure element (bezpečnostní čip). Podrobný návod naleznete zde.

Tyto klíče se používají jako ochrana před různými typy hackerských útoků, jako jsou například phishing, brute force, MITM útoky, keyloggery, malware i fyzické útoky na hardware klíče jako třeba klonování, čtení bezpečnostních kódů a další.

Bezpečnostní klíče fungují podobně jako čipové karty, se kterými jste se jistě setkali. Například pokud jste otevřeli čipovou kartou dveře hotelového pokoje, kanceláře, laboratoře nebo jiné. V tu chvíli funguje čipová karta v podstatě jako klíč. Podstatou hardwarového klíče je, že pro přihlášení k účtům, datům apod., je nutné zadat nejen přihlašovací heslo, ale zároveň mít k dispozici i onen hardwarový klíč. Využívání hardwarového klíče zvyšuje ochranu osobních dat a účtů.

hardwarové klíče

Zdroj: TheFastCode.com

12. Hardwarová peněženka

Pod pojmem hardwarová peněženka je možné si představit multiměnový bankovní účet. Na tomto bankovním účtu máte uchované své peníze, třeba eura, koruny a libry. Kryptoměnová peněženka je něco velmi podobného. Každá peněženka je jako multiměnový účet, kde můžete dlouhodobě a bezpečně uchovávat své kryptoměny.

Dá se říct, že tato adresa je v podstatě i veřejným klíčem, který má v sobě kryptoměnová peněženka integrovaný. Mezi veřejným klíčem a adresou peněženky existuje rozdíl, avšak to není tématem tohoto článku. S veřejným klíčem si kdokoliv může zobrazit zůstatek na peněžence, včetně její historie, avšak nemůže na peněžence provádět své vlastní transakce. K tomu, aby bylo možné z peněženky odesílat platby, je nutné mít i privátní klíč. Jakmile se kryptoměnová peněženka vytvoří, automaticky se zřídí i privátní klíč.

hardwarová peněženka

Zdroj: ledger.com

Ochrana osobních údajů

Zdroj videa: nic.cz

Digitální stopa

Zdroj videa: nic.cz

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou!

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!