Funkce “split” v mnohých FinTechových aplikacích řeší na první pohled triviální věc. Zapátrejte ale v paměti a jistě si vybavíte tradiční vteřiny trapného ticha, které se objevují nad společným účtem některých párů či kamarádů. Zaplatí jeden a pak si to rozpočítáme hezky fifty fifty nebo každý platí sám? Přesně těmto situacím je konec, a to právě díky funkci split.
S ní dokáže velmi snadno rozpočítat celkovou útratu například na nákupech nebo v hospodě a rovnou si i zažádat o platbu bez toho, aniž byste museli hledat číslo bankovního účtu a kontrolovat, kdo zaplatil a kdo ne. V článku vám ukážeme 3 skvělé FinTechy, které tuto funkci nabízí, a díky kterým skoncujete se společným placením jednou provždy.
Twisto
Český FinTech tuto funkci nenabízí v základním tarifu zdarma, což je velká škoda. Split je dostupná až v tarifu Standard, který u Twisto stojí v tuto chvíli 49 Kč měsíčně. Na druhou stranu má Twisto jednu velkou výhodu a to tu, že není nutné, aby všichni, mezi které chcete útratu rozdělit, byli uživateli Twista.
Jakmile provedete platbu Twisto kartou, v aplikaci můžete jednoduše platbu rozdělit mezi své přátele, rodinu apod. Samozřejmě můžete využít i odložené platby. Potom, co platbu v aplikaci rozdělíte, všem se automaticky odešle e-mail s platebními instrukcemi včetně odkazu na platební bránu, který je možné sdílet i přes Messenger, WhatsApp nebo SMS zprávu.
Zdroj: Twisto
Pokud bude mezi lidmi, kterým účet rozdělujete, i další uživatel Twisto appky, částka se po jeho potvrzení automaticky stáhne z jeho měsíčního limitu. A co se stane, když příjemce platbu nepotvrdí? Twisto mu bude dluh tak dlouho připomínat, že si bude připadat, jako byste měli osobního vymahače.
Revolut
Hlavní nevýhodou splitu u Revolutu je, že jde využít, jen pokud jsou přátelé také jeho uživateli. Naopak výhodou je, že je funkce dostupná zdarma. Jakmile s kartou zaplatíte a platba se propíše do aplikace, můžete v detailu platby účet rozdělit. Jednoduše vyberete kontakty, mezi které se účet rozdělí, a Revolut už se o zbytek postará sám. Stejně jako u Twista, i Revolut odešle žádost o úhradu i s případnou upomínkou pro opozdilce.
Split u Revolutu je o něco propracovanější než u Twista. Kromě klasického jednorázového splitnutí účtu můžete využít i skupinové účty, které nabízí usnadnění správy skupinových výdajů. Díky tomu nebude problém ani dlouhodobé vyrovnávání účtů mezi spolubydlícími nebo rodinou.
V Revolutu jednoduše vytvoříte skupinový účet, kam můžete nahrát vlastní fotografii i název skupiny. Pak už jen pozvete 2 až 20 přátel a můžete utrácet. Revolut odvede všechnu matematiku a vy už se jen rozhodnete, kdo má kolik splatit.
Zdroj: PYMNTS
Monese
Trochu méně známý britský FinTech, který však funkci split nabízí zcela zdarma a ke všemu je možné využít ji i tehdy, když ostatní lidé nejsou jeho uživateli. Funkce funguje velmi podobně jako u již zmíněného Twista či Revolutu.
Po tom, co s kartou od Monese zaplatíte, v aplikaci jednoduše otevřete detail platby a rozdělíte ji mezi všechny zúčastněné. Uživatelům Monese se objeví notifikace a upozornění přímo na domovské stránce aplikace. Těm, co nejsou uživateli se odešle SMS s odkazem, který je možné sdílet i na jiných platformách a k tomu můžete získat i malý bonus. Jestliže se díky odkazu s platbou stane daný člověk uživatelem Monese, dostanete refferal odměnu. Pokud se přátelé s platbou zpozdí, samozřejmě se odešle i automatická upomínka.
Je poněkud škoda, že Monese nenabízí možnost skupinových účtů jako Revolut, nicméně se to dá vyřešit splitnutím každé platby, kterou daný člověk ve skupině provede. Na druhou stranu nabízí Monese tuto funkci i podnikatelům. Díky tomu je možné jednoduše požádat klienta o platbu, která mu navíc dorazí i na e-mail a můžete tedy očekávat dřívější proplacení vaší práce, než kdyby klient zadával platbu sám.
Zdroj: Monese