Jestliže jste někdy stavěli počítač, hráli nějaké hry nebo se jen pohybujete v prostoru IT, jméno Nvidia vás v podstatě nemohlo minout. Legenda světa grafických karet pohání nespočet zařízení, která jsou se svým výpočetním výkonem na vrcholu pomyslné pyramidy. V obecném měřítku společnost vyrábí čipy, po kterých je v posledních letech nezastavitelná poptávka. V dnešním světě rozvíjející se umělé inteligence jde tak o naprosto perfektní pozicování, které bude tlačit výsledovku Nvidie do stratosféry.
My se v tomto článku ponoříme do celého podnikatelského modelu Nvidia. Nejprve si něco povíme o historii a kořenech, ze kterých tato firma vzkvetla. Následně se společně zaměříme na samotný business, segmenty podnikání a rizika. Další část věnujeme finančním výsledkům a akciím jako takovým. V poslední sekci si pak ukážeme praktický návod na to, jak do Nvidie investovat skrze brokera RoboMarkets. Přejeme vám příjemné čtení.
Historie společnosti Nvidia
Úspěšné a moderní firmy mají často základ v místech, do kterých byste to na první pohled neřekli. Takový Apple odstartoval prakticky v garáži. Nvidia na tom není o moc jinak. Vše začalo na schůzce v bistru Denny’s, které bylo umístěné na straně dálnice. Zde se potkal Jensen Huang, Chris Malachowsky a Curtis Priem. Trojice dala hlavy dohromady a vytvořili roadmapu, která, jak už dnes tušíme, vedla na vrchol.
To, co se skupince povedlo, bylo zejména předpovězení trendu na trhu výpočetní síly. V roce 1993 odhadli, že v blízké budoucnosti bude dominovat výpočetní výkon založený na grafických kartách. Do svého plánu vložili i další proměnou, kterou byl rozvoj her, tedy odvětví s ohromnými prodeji, které je ale zároveň extrémně náročné na výkon zařízení, na kterém běží.
Inu nápad a firma byly na světě. Pro začátek na účtě stálo 40 000 dolarů, jen aby se zanedlouho objevil investor s 20 miliony.
Trvalo několik let, než se firma doškrabala na nějaký stabilní můstek. V roce 1997 se dokonce dostala do situace, kdy měla na účtě kapitál pokrývající náklady na jeden jediný měsíc. Zde se také vytvořil neoficiální slogan – naše firma je vždy jen 30 dní před krachem. Vše se naštěstí zlomilo do pozitivního směru, firma za čtyři měsíce prodala zhruba milion RIVA 128s akcelerátorů a o dva roky později již proběhla veřejná nabídka akcií, konkrétně 22. ledna 1999.
Zbytek historie této inovativní firmy je zaplněný vývojem nových verzí grafických karet, akvizic a dalších úspěchů. Vypíchnout se dá třeba výhra kontraktu na vývoj čipů pro herní konzole XBOX a PlayStation.
Zajímavostí je například závazek k vybudování nejvýkonnějšího počítače na zemi z roku 2020, ve kterém skončila investice za 100 milionů dolarů. Jeho účelem je především výzkum v medicíně a je umístěn ve Velké Británii v Cambridge.
Problémy s úřady? Samozřejmě
Za svou existenci se snad každá velká firma potýkala s nějakým úřadem. V případě Nvidie to byly kauzy týkající se neférového jednání vůči jiným subjektům na trhu, své si řekla i Evropská komise, ale také v průběhu padaly pokuty za lživou reklamu ve spojitosti s využitím operační paměti u starých karet Geforce GTX 970.
Jelikož jsou mikročipy zásadní i pro armádní účely, rozehrává se zde i otázka mezinárodních vztahů a různých zákazů vývozu. V roce 2022 v říjnu vydalo Oddělení zahraničních vztahů USA embargo na vyvážení pokročilých čipů do Číny.
Podnikatelský model – Čtyři hlavní pilíře
Nvidia začínala na čipech, přičemž v tomto sektoru prakticky zůstala. Co se však rozrostlo je jejich zaměření. Dnes se firma soustředí na čtyři konkrétní obory, do kterých posílá své úsilí.
Datová centra
U datových center je celý business především o splnění požadavků velkých hráčů. Nvidia poskytuje svůj hardware a software předním cloudovým platformám, mezi které patří například Microsoft Azure, AWS od Amazonu, IBM Cloud a mnoho dalších.
Dá se prakticky říct, že Nvidia poskytuje podkladovou strukturu nástrojů, na kterých běží celá odvětví. Hardware a software dává prostor překupníkům tohoto výpočetního výkonu, kteří jej následně přeprodávají do AI odvětví a jiným SaaS platformám.
Gaming
Gaming asi není nijak složité popsat. Grafické karty od Nvidie jsou stále hlavním tahounem celého herního průmyslu, neboť na nich běží většina zařízeních. Nemyslete si ale, že je to pouze o poskytování silnějšího hardwaru. Hlavní hodnotou jsou i technologie, které umožňují vytvářet zážitky pro široké publikum s fotorealistickou kvalitou.
Professional Visualization
Tato kategorie produktů je velice úzce navázaná na herní zónu. Hardware pro profesionální umělce cílí především na renderování videí, tvorbu grafického obsahu, ale také pro firemní a produkční týmy.
Stejně jako u herního průmyslu, i zde Nvidia poskytuje nástroje, se kterými je možno tvořit fotorealistickou grafiku a scény založené na fyzikálních zákonech.
Jedním průmyslů, který na tomto staví, je i stále populárnější virtuální realita, jejíž provoz je dnes jedním z nejnáročnějších úkonů, které můžete počítači zadat.
Automotive
Jak už zde název napovídá, Nvidia má i svou vlastní divizi cílící na automobilový průmysl. Firma se soustředí na rozvoj systémů umělé inteligence ve spojitosti s autonomními vozidly, pomáhá s testováním neuronových sítí a poskytuje výpočetní výkon firmám, které v tomto odvětví podnikají.
Na těchto čtyřech nohách stojí celá váha firmy. Rozsahu celého businessu odpovídá i produktové portfolio, které se dělí na hardware a software.
I když by se mohlo zdát, že je Nvidia především prodejce grafických karet, nemohli byste být dál od reality.
Rozvoj umělé inteligence kompletně přetočil to, z jakého zdroje Nvidia čerpá své výnosy. Ještě minulý rok byly výnosy rozdělené podle segmentů víceméně vyrovnané. Dnes naopak grafické karty zastávají pouze čtvrtinu všech výnosů, zatímco služby datového centra, prodej výpočetního výkonu apod. utrhly zbytek výsledovky.
Je také pravděpodobné, že se budou nůžky dále rozevírat. Umělá inteligence je teprve v zárodku, bude potřebovat čím dál více prostoru a výkonu, což Nvidii jen pomůže. Úplně stejně tomu přispívá také fakt, že se dnes vše směřuje spíše na Cloud a předplatné.
Podrobnou analýzu akcií společnosti Nvidia (NVDA)
Podrobnou analýzu akcií společnosti Nvidia (NVDA) projde Tomáš Kadeřávek na platformě TradingView. Na základě analýzy se rozhodne, zda akcie koupí či prodá.
Má Nvidia nějaké problémy? Jakým rizikům čelí?
Pojďme se teď trochu podívat na rizika, kterým Nvidia čelí. I když to nemusí být zrovna příjemné a část potenciálních investorů to jistě vystraší, je to naprosto základní věc, kterou by měl každý před nákupem chápat.
Nvidia dnes těží z boomu systémů umělé inteligence. Má k tomu perfektní pozicování, čipy jsou na špičkové úrovni a mohlo by tak někomu připadat, že prakticky nelze selhat. Je tomu skutečně tak?
AI je ohromný trend, ve kterém se točí spousta peněz. To přirozeně láká spoustu hráčů, kteří si z tohoto koláče chtějí minimálně ukousnout, v nejlepším případě jej pak celý sníst. I když je tak Nvidia na vrcholu potravního řetězce, zbytek trhu rozhodně nelení. AMD šlape jejich čipům na paty a své vlastní platformy vyvíjí samozřejmě i jiní giganti jako Alphabet, Amazon nebo Microsoft. Riziko je zde tedy především v konkurenci a neschopnosti udržet krok.
Dalším problémem by mohla být politická situace. Dnes se již neválčí jen a pouze hrubou silou, nýbrž i technologickým vývojem a silnou ekonomikou. Do rovnice si započítejte ještě průlomy v oblasti umělé inteligence, která může být pro stát skutečně strategickým nástrojem rozhodování. V tomto kontextu již Spojené státy americké zakázaly vývoz těch nejmodernějších čipů Nvidia do Číny. Přestože se firma zvládla přizpůsobit a upravila výrobky tak, aby odpovídaly regulacím, stejně je potřeba toto geopolitické riziko zvážit.
Problém by také mohl nastat mezi Čínou a Taiwanem. Je třeba rozumět tomu, že Nvidia grafické čipy hlavně navrhuje, avšak jejich výroba probíhá z většiny v taiwanském TSMC. Z důvodu napjatých politických vztahů by mohlo dojít k porušení výrobního procesu, což by mělo samozřejmě na Nvidii významně negativní vliv.
K měření rizika statistickou metodou můžeme udělat skrze Altmanovo Z skóre. Jde o metodu, která zkoumá riziko finanční tísně.
Jakmile je Z skóre nad hodnotou tři, měla by být společnost mimo riziko finanční tísně. Nvidia je podle této metriky v pořádku a neměl by jí tak hrozit v blízké době žádný úpadek. Rozhodně to ale není dobré brát jako předpověď budoucnosti.
Finanční situace společnosti Nvidia
Prošli jsme si celý business model a rizika, kterým Nvidia čelí. Koukněme se teď na motor celého podnikání, kterým jsou skutečné finanční výsledky. Začneme nejprve od úplného základu, kterým je vrchol výsledovky.
Z grafu je okamžitě patrný výstřel vzhůru, který se stal v minulém roce. První zmínky o AI, následoval boom a Nvidia prakticky zdvojapůlnásobila své výsledky na straně výnosů, naopak zisk je skoro sedminásobný.
I když jsme to již jednou nakousli, podívejme se i na rozdíl podle jednotlivých segmentů v čase.
Před rokem 2023 se Nvidia živila spíše z grafických karet, jen aby poté s absolutní sebejistotou rozjela svůj datový/výpočetní/cloudový business.
Porovnání s konkurencí
Kdykoliv chcete posuzovat nějakou akcii, musíte se na ni dívat v zákrytu s jinými společnostmi. Na trhu totiž není špatné a dobré, ale spíše lepší a horší. To můžete odhalit jen skrze konkurenci. Abychom dostáli těchto postupů, zvolili jsme do našeho srovnání další čtyři firmy – Broadcom, AMD, Intel a Qualcomm. Všechno jsou to společnosti ze sektoru Semiconductors, přičemž AMD je v zásadě naprosto přímým konkurentem Nvidie.
Jak lze z pětiletého grafu vyčíst, výkon akcií se zásadně liší. Především Nvidie se v posledním roce naprosto urvala ze řetězu a svým akcionářům ukázala zhodnocení ve stovkách procent, což je pro tento takto velké firmy naprosto ojedinělé. Zbytek se drží na poměrně rozumných úrovních vzhledem k tomu, že jde o technologie.
V celkové návratnosti (tedy včetně vyplacených dividend) na desetiletém horizontu už jsou čísla u Nvidie naprosto nesmyslná.
Růstové metriky
Firma, která neroste, bude dříve či později pozřena protivníkem. To je zákon akciové džungle. Růstové metriky jsou proto důležitým ukazatelem, jenž je třeba sledovat.
Nejprve výnosy. Na nejdelším pětiletém horizontu se nám v porovnání Nvidia rýsuje jako vítěz. Na druhou stranu je potřeba brát v potaz to, že jsou čísla výrazně ovlivněna posledním rokem, který byl pro Nvidia excelentní, zatímco zbytek konkurence spíše trpěl.
Provozní zisk je na tom velice podobně, Nvidia je stále na prvním místě. U čistého zisku se pak poměrně výrazně smrskl rozdíl mezi Broadcomem a Nvidií, ale naše akcie stále vede o zhruba 40 %.
Ziskovost a efektivita
Každý investor si přeje co největší výnosy za co nejméně rizika. Aby to mohl dostat, potřebuje mít ve firmě schopný management, který ví, jak nakládat s finančními prostředky. Abychom mohli tuto situaci posoudit, můžeme využít ukazatele jako Return of Equity či Return on Assets.
Nvidia má ROA i ROE velice blízko 50 procentům, zbytek konkurence pak dosahuje maximálně 21,5 %, a někteří jsou dokonce v mínusu. Naše akcie je tedy i zde nepřekonaným vítězem.
O efektivitě svědčí také poměr čistého zisku přepočítaného na jednoho zaměstnance. U Nvidie je výsledná hodnota 1 005 000 dolarů na zaměstnance, druhou nejvyšší hodnotu má Broadcom se 704 000 dolarů, Qualcomm si drží 155 000 dolarů a zbytek je na desítkách tisíc.
Likvidita a dluh
Dostáváme se k poslední části našeho finančního celku, která se bude týkat rozvahy, respektive likvidity a dluhu.
Likviditu si můžete představit jako schopnost společnosti dostát svým závazkům. Vysoká likvidita může znamenat velice bezpečnou pozici, která ale dokáže přerůst až v přílišnou opatrnost, která nakonec firmu brzdí. Jde to ale i naopak, kdy si některé subjekty přehnaně věří, jen aby je to později dohnalo.
Ukazatele likvidity máme v našem přehledu hlavně dva – Běžnou likviditu (Current ratio) a pohotovou likviditu (Quick ratio). Tento první a druhý stupeň se liší pouze o zásoby v krátkodobém majetku. Nvidia je zde bezproblémová, ale i ostatní společnosti jsou na tom vesměs dobře.
Kde však najdeme velké rozdíly je u dluhů. Úvěry, stejně jako likvidita, nejsou špatné ani dobré. Může jít totiž o levnější zdroj financování než skrze vlastní majetek, ale lze se také “přepákovat” do stavu, kdy se firma dostane do insolvence.
Naštěstí pro nás je na tom Nvidia skvěle, neboť by v případě nouze dokázala pokrýt celý dluh jen ze svých finančních prostředků. Celkový poměr dluhu k vlastnímu majetku společnosti je na hodnotě 25 %, což znamená, že má firma 4x více vlastního majetku než dluhů. Jediný, kdo ze skupiny vyčnívá tím rizikovým směrem, je Broadcom. Naopak z druhé strany stojí AMD, jejichž poměr debt to equity je pouze 5,5 procenta.
Akcie Meta – Cena a dividenda
Teď bychom se mohli kouknout na samotné akcie. Takto vypadá graf za posledních 5 let a cena z 5. března 2024.
Graf perfektně ukazuje rozvoj sentimentu trhu. Po roce 2020 můžeme na grafu vidět malý zářez kvůli covidové krizi, následně strmý rozvoj vzhůru. Rok 2022 byl zase ve znamení ekonomické krize, jen aby se tento narativ znovu proměnil do absolutního býčího sentimentu kvůli rozvoji AI v roce 2023. Poslední nárůst je skoro kolmice vzhůru, což s sebou ale nese i otázkou potenciální bubliny, o čemž by svědčilo i PE s hodnotou 71.
Zmíníme tu pro jistotu i dividendu. Nvidie technicky dividendovou akcií je, protože ze zisku vyplácí 0,02 procenta za poslední rok. Průměr na 4 roky je na 0,09 procentech.
Nedá se mluvit ani o tom, že by dividenda nějak rostla, protože ji firma zvyšuje o 0,64 procent za posledních pět let. Jestliže byste chtěli z naší pětky nějakou dividendovou akcii, pak by stálo za to sáhnout buď po Broadcomu ne Qualcommu. Tyto akcie sice dividendu nemají nijak ohromnou, na druhou stranu ji ale zvyšují relativně vysokým tempem přes 10 procent ročně a drží to takto již mnoho let v řadě.
Na tomto bodě ukončíme celou část o firmě jako takové. Prošli jsme si celý podnikatelský model, rizika, ukázali jsme si nějaká data z finančních výkazů. Můžeme se proto vrhnout na praktický návod, ve kterém vás provedeme celým nákupem.
Jak na nákup akcií společnosti Nvidia
Na začátku článku jsme vám slíbili detailní návod na nákup akcií Nvidia. Konečně jsme se k tomu tedy dostali. Nemusíte se ničeho bát, není to nic těžkého. Pro náš příklad budeme používat brokerskou platformu RoboMarkets. Jestliže máte nějakého jiného favorita, klidně jej můžete využít místo toho. Průběh nákupu bude skoro stejný, protože tak jako tak musí firmy dodržovat stejné směrnice a postup při zakládání účtů. Jediné, co by se mohlo lišit, je rozložení tlačítek v uživatelském rozhraní.
1. Založte si účet u RoboMarkets
Abyste se do toho mohli vůbec pustit, budete potřebovat aktivní obchodní účet. Stačí, když přejdete na hlavní stránku RoboMarkets a kliknete na zelené tlačítko pro založení účtu. Bude následovat vyplnění registrační formuláře, kde se vás budou ptát na základní osobní údaje. Jakmile tímto projdete, musíte ještě naskenovat nějaký průkaz totožnosti. Může to být třeba občanský průkaz nebo řidičský průkaz. Firmy by nic takového sami o sobě nepotřebovali, ale AML zákony to bohužel požadují.
Ve chvíli, kdy se vám obchodní účet otevře, jej bude nutné ještě naplnit finančními prostředky. Ideální je, kdybyste mohli odeslat přímo dolary, neboť budete nakupovat americkou společnost. Můžete ale použít i koruny, které se ve chvíli nákupu převedou na USD.
2. Přesuňte se na profil akcie Nvidia
Teď už by mělo být všechno připravené na to, abyste mohli začít. Přesuňte se proto do platformy StocksTrader, ve které je možné nakupovat americké akcie.
Na hlavní obrazovce obchodní platformy najděte v levém horním rohu vyhledávací políčko. Sem napište jméno Nvidia nebo ticker. Musíme vás upozornit, že se v RoboMarkets obchodují i CFD kontrakty, které se vám automaticky zobrazí u akcie. Nespleťte si je proto s fyzickými akciemi.
Udělali jste všechno správně? Pak byste měli být na okně výše.
3. Vyplňte příkaz a akcie nakupte
Na pravé straně je ovládací konzole, ze které můžete nastavovat nákupní příkazy. Klikněte prosím na tlačítko s modrým názvem Market. Před vámi by se mělo ukázat vyskakovací okno.
Příkaz Market funguje tak, že se při jeho odeslání okamžitě vyplní podle stávající ceny akcií. Stačí jen nastavit množství akcií a příkaz odeslat. Samozřejmě můžete využít i ostatní příkazy, avšak ty jsou již složitější a je potřeba chápat další souvislosti.
Tak jak vám to připadá? Určitě to nebylo tak složité, jak jste si možná na začátku mysleli.
Shrnutí akcií Nvidia
Jsme u konce celého článku, pojďme si to tedy shrnout.
Nvidia je špičková firma, která v posledních letech udělala ohromný skok. Především tomu přispěla poslední vlna umělé inteligence. Nvidia je v pozici, kdy z tohoto trendu může přímo těžit skrze grafické karty a cloudová řešení, neboť přesně tyto produkty dnes všechny firmy hledají.
Z hlediska financí je na tom Nvidia také skvěle. Roste velmi rychle, likviditu drží na slušné úrovní a celkové dluhy jsou podstatně menší než finanční prostředky firmy.
Rizika jsou u Nvidie samozřejmě také. Pokud nedokáže držet krok s dravou konkurencí, bude mít problém. Splasknutí AI bubliny jistě pošle dolů celý trh, ale trpět by mohly zejména firmy, které poskytují pro AI potřebnou techniku. Poslední problémem by se mohla ukázat politika mezi USA a Čínou.
Za nás doporučujeme jedno – udělejte si i svou vlastní analýzu, protože jen to ve vás dokáže vybudovat jistotu, kterou na akciovém trhu potřebujete mít.
Často kladené otázky (FAQ)
V článku jsme se snažili odpovědět na spoustu otázek. Pro jistotu ale v tomto krátkém FAQ zmíníme ty, které se nám v redakci opakují nejčastěji.
Vyplácí Nvidia dividendu?
Firma Nvidia dividendu vyplácí, ale nejedná se o žádné převratné částky. V tuto chvíli se dividendový výnos pohybuje kolem dvou setin procenta.
Kde se Nvidia obchoduje?
Nvidia je americká akciová společnost, kterou můžete nakupovat na burze Nasdaq skrze brokerské společnosti.
Co jsou největší rizika Nvidie?
Nvidia podniká v hyperkonkurenčním prostředí. Pokud by nedokázala udržet krok s konkurencí v podobě Googlu, Microsoftu apod., bylo by to pro cenu akcií tragické. Dalším problém by pak mohl pramenit ze splasknutí AI bubliny nebo z politických třenic mezi USA a Čínou.