Pojem kryptoměny nebo virtuální měny už asi slyšel každý z nás. A pokud ne, věřím, že minimálně o Bitcoinu, už jste něco zaslechli. Kryptoměna, resp. Bitcoin, je tu s námi už od roku 2009, avšak spousta z vás o něm více slyšela až teprve nedávno. Proč se o kryptoměnách tolik v současnosti mluví a o co se vlastně jedná? Čtěte dále..
Co je kryptoměna?
Kryptoměny jsou elektronické či digitální měny příp. elektronické peníze. Za vznik kryptoměn může snaha o zvýšení transparentnosti finančního systému, zvýšení bezpečnosti a zrychlení převodů finančních prostředků. Fungování kryptoměn neřídí žádná vláda ani instituce, ale počítačový algoritmus. Pravidla fungování jsou předem daná a dle aktuálně dostupných informací je nelze nijak obejít. Například v rámci kryptoměny Bitcoin je počet coinů předem stanovený na 21 milionů.
Historie kryptoměn
První a nejznámější kryptoměnou je Bitcoin. Jeho tvůrce s pseudonymem Satoshi Nakamoto vytěžil první článek bitcoinového řetězce transakcí 3. ledna 2009. V této době probíhala světová finanční krize a Satoshi Nakamoto dokonce do tohoto zakládajícího článku vložil titulek britských Timesů pojednávající o chystané záchraně tamních krachujících bank státními institucemi.
Jak fungují kryptoměny?
V současnosti je kryptoměn velké množství, valná většina z nich však funguje na stejném či podobném principu. Převážně se jedná o matematicky a softwarově složitý a propracovaný systém v jehož chodu figurují samotní uživatelé kryptoměn.
Jelikož jsou transakce anonymní a nelze dohledat odesílatele ani příjemce, byly původně kryptoměny hojně využívané na dark webu. V současnosti je možné v kryptoměnách zaplatit (s nadsázkou řečeno) i kávu. Například v tuzemsku byla Alza.cz jeden z prvních velkých internetových e-shopů, který zavedl možnost plateb zboží pomocí Bitcoinu. V současnosti však kryptoměnové transakce ztrácejí svou anonymitu, jelikož ve většině směnárnách a na burzách je třeba provést identifikaci KYC (know your customer).
Většina kryptoměn funguje na stejném principu jako Bitcoin. Jedná se o princip, kdy se množství neustále zvyšuje, avšak zastaví se na celkovém počtu 21 milionů kusů a jeho počet nebude dále zvyšovat. Princip zvyšování počtu Bitcoinů je závislý na ,,těžbě“.
Princip těžby spočívá ve výpočetním zařízení. Kryptoměnová transakce podléhá náročnému matematickému výpočtu. Těžaři začnou provádět složité matematické výpočty pomocí svých zařízení a ten komu se podaří provést výpočet jako první, dostane zaplaceno v kryptoměně. Tímto systémem se počet Bitcoinů neustále zvyšuje.
Zdroj: www.icoscientist.com
Před pár lety perspektivní možnost, jak si vydělat slušné peníze. V dnešní době, vzhledem k vysoké konkurenci, ceně těžícího zařízení a energetické náročnosti na provoz se už těžba nemusí tolik vyplatit, tím spíš jelikož po celém světě a především v Číně roste počet tzv. ,,těžebních farem“ jejichž výpočetní kapacita je extrémně vysoká a v podmínkách, kde je velmi levná elektřina a levné čínské hardwarové komponenty, je farma mnohem výnosnější.
Co je Bitcoin?
Jaké kryptoměny existují?
Podle serveru CoinMarketCap je na trhu v současné době přes 9.000 různých kryptoměn a to při současné tržní kapitalizaci téměř 43 bilionů korun. Jak už bylo zmíněno, spousta kryptoměn fungují na stejném nebo podobném principu, ale jsou zde i takové jako například Ethereum, které řídí jediný člověk Vitalik Buretin a instituce Ethereum Foundation.