Bitcoin Lightning Network je platební protokol postavený nad Bitcoinem (často označovaný jako základní vrstva). Lightning Network nevydává tokeny ani nemá blockchain. Místo toho Lightning používá k platbám měnu 1 sítě Bitcoin (Bitcoin) a její blockchain ke konečnému zaúčtování a zabezpečení.
Lightning Network (LN) je druhá vrstva přidaná k síti Bitcoin, která umožňuje transakce mezi stranami mimo blockchain – tzv. off-chain transakce. Lightning Network je často považována za převratný prvek ve vývoji kryptoměn. Je navržena tak, aby zrychlila dobu zpracování transakcí a snížila náklady spojené s blockchainem Bitcoinu. Síť Lightning Network vymysleli v roce 2015 dva vývojáři, Thaddeus Dryja a Joseph Poon.
Lightning wallet, aplikace připravená k použití, kterou si mohou stáhnout ti, kdo nechtějí provozovat uzel. Mezi oblíbené peněženky patří BlueWallet nebo Phoenix. Peněženky existují ve dvou formách: opatrovnické a neopatrovnické. Rozdíl je v tom, že neopatrovnické peněženky umožňují uživatelům uchovávat klíče ke svým bitcoinům. U opatrovnických peněženek uživatelé svěřují ochranu svých bitcoinů třetí straně.
Jak funguje bitcoin lightning?
Jednoduše řečeno, Lightning Network umožňuje účastníkům převádět si navzájem bitcoiny pomocí jejich digitálních peněženek s minimálními poplatky. Mezi dvěma uživateli jsou vytvořeny platební kanály, aby mohli mezi sebou provádět transakce – jinými slovy transakce mimo řetězec. Lightning Network je další vrstva přidaná do blockchainu Bitcoinu, která umožňuje zpracovávat mikroplatby mezi účastníky.
Lightning se možná právě objevil na seznamu oblíbených technologií, ale zárodky jeho vývoje jsou ve skutečnosti stejně staré jako samotný Bitcoin. Ve verzi 0.1 vložil tvůrce Bitcoinu Satoshi Nakamoto nedokončený kód, který navrhoval vytvoření osobního platebního kanálu.
V roce 2013 se jeden z programátorů Bitcoinu podělil o Nakamotovo vysvětlení fungování systému na mailing listu vývojářů Bitcoinu. Za zmínku také stojí, že vývoj Lightningu se rozšířil a slouží jako druhořadé řešení pro různé projekty. Protokol začaly podporovat také kryptoměnové burzy (V Česku například Anycoin), čímž se Lightning Network zpřístupnila co největšímu počtu obchodníků. Burzy integrované s Lightningem umožňují obchodníkům okamžitě vybírat malé množství Bitcoinů (i když je Bitcoin přetížený) za nízkou cenu. Bez Lightning Network by uživatelé mohli trpět vysokými transakčními poplatky a zpožděními kvůli starší technologii Bitcoinu.
Lightning Network peněženka BlueWallet
BlueWallet non-custodial kryptoměnová peněženka je určená pro Bitcoin. Non-custodial znamená, že si její uživatelé musí seed (přístupové údaje k peněžence) uchovávat svépomocí. Jedná se o softwarovou peněženku, ke které však lze připojit i peněženku hardwarovou v režimu watch-only. Většina uživatelů ji však nejspíše používá pro platby přes Lightning Network v mobilní aplikaci. K dispozici jsou aplikace pro desktop, iOS i Android. My v redakci jsme testovali aplikaci pro iOS.
Lightning Network: Platby budoucnosti – PDF kniha zdarma
Celosvětově jedna z prvních ucelených publikací věnujících se Lightning Network, od českého autora a dostupná zdarma všem zájemcům ke stažení.