Fintree recenze: Anycoin je směnárna kryptoměn, která sází na jednoduchost a přehlednost pro své uživatele. Díky tomu a mnoha dalším faktorům si tak rychle získala oblibu a my si ji nyní dáme trochu více pod lupu, abychom zjistili, zda se skutečně vyplatí.

Kdo stojí za Anycoin?

Stojí za ní společnost MP Developers, kterou založili dva nadšenci do kryptoměn Marek Kyrsch a Martin Čech již v roce 2019. Své sídlo mají v Brně a jsou také hrdými členy ČKMA (České kryptoměnové asociace). Zároveň Anycoin není jediný projekt, kterým se snaží zjednodušovat cestu do světa kryptoměn, ale nově se také snaží implementovat platební systém firmám, které chtějí platit své zaměstnance v kryptoměnách. Dále jsou také aktivní na různých konferencích, které sponzorují a zároveň na nich přednáší.

Co za služby nabízí?

Nemusíme být příliš bystří na to, abychom pochopili, že nabízí směnu fiatu za kryptoměny. Velkou výhodou je samozřejmě nákup v českých korunách, kdy si prostředky z účtu na účet můžete poslat v řádu minut. Jejich depozitářem je totiž Raiffeisen bank, takže jde čistě o projekt s českým zázemím. K dispozici tedy máte svůj účet s variabilním symbolem a pokud chcete nakupovat i v jiné měně, nabízí se ještě euro.

Vcelku rychle a intuitivně tak můžete nakoupit své první kryptoměny a následně si je buď ponechat na směnárně nebo odeslat k sobě na hardwarovou peněženku.

Nabídka přitom není vůbec malá, a máte tak na výběr přes 200 různých kryptoměn seřazených dle abecedy.

Nákup a prodej bez registrace 

Je první možnost, kterou na této směnárně můžete zvolit. Jedná se o velice jednoduchý proces, kdy pro nákup samotný využijete platbu bankovním převodem a zašlete si kryptoměnu na svou vlastní peněženku. Je nutné tedy vyplnit email a potřebnou adresu, kam chcete kryptoměnu odeslat. Nevýhodou je však doba, za kterou k obchodu dojde. Může se totiž pohybovat v rámci několika hodin a nic s tím neuděláte. To díky zmíněnému bankovnímu převodu.

Další krok, který budete muset podstoupit, je vyplnění účelu vašeho obchodu. Jde o klasický případ zákonu č. 253/2008, známý jako AML (Anti Money Laundering). Na výběr jsou čtyři možnosti, jak splnit tento krok krok (nutný ze zákona).

S odsouhlasenými obchodními podmínkami tak máte splněno a nákup provedete bez problému. Důležité je však zmínit, že je zde limit nákupu za maximálně 25 tisíc korun. Jakmile překročíte tuto hranici, Anycoin si vyžádá, abyste plně ověřili svou identitu.

K vytvoření objednávky nad 25 000 Kč dojde vždy, ale samotné kryptoměny vám budou zaslány až po úplném ověření identity.

Nákup a prodej s registrací 

Se vyplatí zejména, pokud nakupujete pravidelně a chcete si například kryptoměny ponechat na svém Anycoin účtu. Ze začátku však registrace probíhá obdobně jako první způsob obchodování. Stačí zadat email, nastavit heslo a můžete veškeré jejich služby využívat naplno. Zlomový bod je už zmíněná hranice 25 tisíc korun. Pro úplnou registraci s ověřením identity je tedy nutné projít celým procesem, který známe například z burz. Musíme vložit dva doklady totožnosti (občanka, řidičák, pas) a dokonce se s jedním z nich vyfotit v ruce.

Dalším faktorem ověření je také nutnost provést kontrolní platbu z vámi vyplněného bankovního účtu (stačí odeslat 1 Kč). Do 24 hodin by následně měla být vaše registrace schválena, ale celý proces může trvat i déle. Nepanikařte tedy, pokud se hned druhý den nic nestane. Samotné nákupy pak můžete provádět buď z nabitého účtu Anycoin nebo kartou přes platební bránu.

Je taky dobré vědět, že účel obchodu už znovu vyplňovat nemusí. Zkrátka stačí pouze na začátku a všichni budou nadmíru spokojeni.

DCA (Dollar Cost Averaging)

DCA je funkce, která vyřeší všechny strasti za vás, pokud se nesnažíte vyzrát na ceny. Využitím pravidelného vkladu/nákupu tak postupně průměrujete svou nákupní cenu. Před samotným využitím funkce však musíte provést tyto tři kroky:

 • zvolit, zda kryptoměnu ponechat na účtu nebo odeslat na jinou adresu
 • vygenerovat si nový platební příkaz s jedinečným variabilním symbolem 
 • nastavit trvalou platbu z bankovního účtu (denní, týdenní, měsíční)

Platební pokyny pro DCA:

O nic víc se pak nestaráte. Anycoin za vás automaticky provede nákupy podle toho, jak si je nastavíte. Tuto metodu navíc můžete použít pro libovolný počet kryptoměn, ale je možná pouze s registrací. Dobré je taky pamatovat, že každá kryptoměna má svůj minimální vklad pro nákupy a některé se mohou pohybovat i v rámci stovek korun. Tuto funkci najdete v sekci Spoření/DCA

Staking

Další možností, jak využít potenciál svých kryptoměn, je právě zmíněný Staking.

O co se jedná? O to, že zamknete své kryptoměny ve prospěch sítě (nejčastěji se používá u mechanismu Proof of Stake pro zabezpečení interních operací v síti) a jako odměnu dostáváte úrok v podobě dalších tokenů, mincí. V podstatě takový spořící účet s tím, že každá měna má odlišný úrok. Na výběr jich zde není mnoho, ale jsou téměř ihned k dispozici, pokud chcete staking přerušit. Jedná se tak o zajímavý způsob, jak své uložené kryptoměny dále zhodnocovat. 

Co Anycoin nenabízí 

Nenabízí samotnou směnu kryptoměn mezi sebou, jelikož takové operace se většinou provádí na burzách.

Nastavení kurzu při obchodování 

Při samotném nákupu je dobré si ještě uvědomit, jaké možnosti máme. Jsou tři, a i když je pochopíte téměř bez vysvětlení, krátce si je zde rozebereme.

 • Aktuální kurz je možnost, jak nakoupit kryptoměny za aktuální cenu, čili to, co vidíme na obrazovce. Jelikož ale víme, že některé kryptoměny jsou volatilnější, může se stát, že k nákupu nedojde a obchod budete muset opakovat.
 • Tržní kurz je praktičtější varianta první možnosti, protože nakoupíte za takový kurz, jaký bude v době samotného provedení obchodu (v době, kdy vytvoříte objednávku). Nestane se vám tak, že by k obchodu nedošlo, ale kurz se i tak může mírně vychýlit.
 • Vlastní kurz si můžete nastavit na hodnotu, kdy chcete, aby k obchodu došlo. Ať už se jedná o nákup nebo prodej, nastavíte příkaz a čekáte, jestli se vámi zvolená cena dostaví. Pokud se tak dlouho nestane a vy nebudete chtít dále čekat, jednoduše příkaz zrušíte.

Poplatky a limity

Jakožto směnárna, která patří mezi ty levnější, se Anycoin může pyšnit téměř nulovými poplatky. Za nákup a prodej tedy nic neplatíte, a to stejné platí pro vklady a výběry (myšleno hotovosti). Jediný poplatek, se kterým se tedy setkáte, je v případě, kdy si chcete své kryptoměny poslat na vámi zvolenou adresu. Každá měna má však jinou výši poplatku, ale s tím Anycoin hold nic neudělá. Jedná se totiž o poplatky validátorům, těžařům za jejich práci. Čili tento poplatek není přímo pro Anycoin.

Jaký má tedy směnárna monetizační model? 

Zbývá tak poslední možnost, a tou je spread (rozdíl nákupní a prodejní ceny). Spread bývá v řádu procent a u Anycoinu se pohybuje okolo 3 %. To znamená 1,5 % na každou stranu od středového kurzu. Jednoduše řečeno, pokud nakupujete nebo prodáváte, dostanete o něco méně kryptoměny. Na českém trhu se tak řadí mezi jedny z nejlevnějších a rozhodně stojí za zkoušku. Spread se zároveň liší podle toho, jak je dána kryptoměna likvidní. Logicky tedy, u málo likvidních měn, bude rozdíl větší. 

Limity směnárny 

Jedná se především o limity při vkladech a výběrech hotovosti, ale například také o limity na objednávku. 

Vklady nejsou v horní hranici nijak omezeny, ale můžete se zde setkat s různými úrovněmi ověření původu vašich zdrojů. Minimální částka pro vložení prostředků na účet je 1 Kč. 

Limity pro výběr mají jistá specifika, která pro někoho mohou být zásadní. Pro neověřené uživatele tento limit činí 1000 Kč na zkušební dobu 14 dní a poté 5000 Kč měsíčně. Tento limit je z bezpečnostních důvodů a lze ho zrušit jednoduše – kompletním ověřením totožnosti.

Lightning network (LN)

Jako jedna z mála směnáren, Anycoin také nabízí možnost plateb na 2. vrstvě Bitcoinové sítě. Jednoduše si tak můžete nabít peněženku a provádět okamžité platby téměř bez poplatků (samozřejmě i přijímat platby). Pokud třeba tápete při výběru Lightningové peněženky, chcete mít ideálně vše jednoduše a na jednom místě, pak může být právě tento způsob řešením. 

Další implementací peněženky jsou také platby přes LNURL. V podstatě se jedná o platby na trvalou LN adresu, která může mít podobu jak QR kódu, tak třeba emailové adresy. Není tak nutné si mezi sebou pokaždé generovat nové adresy, které mají normálně platnost jen pár minut. Tímto způsobem se posunujeme zase o krok dále na 2. vrstvě bitcoinové sítě a LNURL adresy se tak dají považovat za další budoucnost plateb.

Mobilní aplikace

Dnes už téměř standard každé lepší burzy a směnárny. Většina z nás totiž využívá právě mobilní telefony, a to ideálně na všechny operace, které služby nabízejí. Aplikace byla však spuštěna teprve letos v květnu, a proto není úplně kompletní. Můžete zde provádět jednoduché příkazy, jako je nákup/prodej nebo vklad/výběr, ale taky například již zmíněný staking u vybraných kryptoměn. Pro rychlý nákup/prodej tak může být aplikace lepší variantou, jelikož je pro nás více intuitivní. Další výhodou je možnost řešit jakékoliv problémy přes uživatelskou podporu přímo v telefonu.

Přiložené fotky jsou zobrazeny v nočním režimu aplikace.

Bezpečnost směnárny

Je velice důležitý prvek, jelikož ochrana klienta a jeho majetku by měla být vždy na prvním místě. Anycoin tak investuje nemalé prostředky do zabezpečení sítě proti vnějším hackerským útokům. Obecně se totiž nestává, že by burzy a směnárny byly napadeny a následně vykradeny.

Ovšem spoléhat se na to 100% nemůžete nikdy. Základem je tedy silné heslo, dvoufaktorové ověření a ideálně své kryptoměny odesílat na hardwarovou peněženku. Ostatně to také Anycoin doporučuje a naše rada nebude jiná.

Uživatelská podpora

Velký bonus pro Čechy a Slováky je samozřejmě domácí prostředí, tím pádem by se neměl vyskytnout sebemenší problém v komunikaci. Centrum podpory je navíc velice aktivní a klidně řeší vaši žádost i v jedenáct večer. K tomu všemu se samozřejmě můžete dovolat na zákaznickou linku, takže za nás palec nahoru. 

Veškeré žádosti se však dají řešit také v angličtině, a to kvůli působnosti na mezinárodním poli.

Bonusy

Dárkový poukaz – Je ideální možnost, když vám dojdou nápady na dárky. Ať už se jedná o rodinu či známé, pokud někdy přemýšleli o nákupu kryptoměn, nebo už do tohoto světa vstoupili, určitě takovým poukazem nepohrdnou.

Anycoin nabízí vcelku pěkný poukaz, který vám přijde emailem a není nic jednoduššího, než si ho vytisknout a dát do nějaké slušné obálky.

Příklad poukazu:

300 korun pro nové uživatele – Nebudeme se tajit tím, že Anycoin nabízí i malý bonus za proklik nových uživatelů. Pokud tedy využijete náš odkaz k registraci a nakoupíte postupně kryptoměny za 10 tisíc korun, dostanete 300 korun na váš Anycoin účet. My, jakožto partneři Anycoin, dostaneme 500 korun. Těží z toho obě strany, kdy vás to nic stát nebude a podpoříte tak fungování našeho webu.

Závěr

Nemusíme příliš dlouho přemýšlet, abychom odvodili, že se Anycoin vyplatí.

Pravděpodobně se tedy jedná o jednu z nejlepších možností, pokud s nakupováním kryptoměn začínáte a chcete mít vše přehledně po ruce. Zároveň je však služba vhodná i pro pokročilejší uživatele, kdy si můžete vcelku rychle poslat prostředky na svou peněženku a následně nakupovat. To se vyplatí zejména při větších poklesech na trhu, kdy nakupujete za lepší kurz. Velké plus jsou také minimální poplatky, nízký spread a více než solidní uživatelská podpora.

Výhody:

 • Téměř nulové poplatky
 • Nízký spread 
 • Uživatelsky přívětivá služba
 • Jednoduchost a přehlednost
 • Nákupy do 25 tisíc bez KYC
 • Mobilní aplikace
 • Podpora Lightning network

Nevýhody:

 • Limitní operace a funkce pro neověřené uživatele
 • Neumožňuje směnu kryptoměn mezi sebou

Zdroj: Vlastní recenze, Zdroj obrázků: vlastní

Avatar Autor
Tomáš Rychtařík

Zapálenec do všeho, co se týče financí a investic. Chce zvyšovat finanční gramotnost a zároveň šířit osvětu divokého světa kryptoměn.

Anycoin - Česká směnárna

Anycoin je směnárna kryptoměn, která sází na jednoduchost a přehlednost pro své uživatele.

Vyzkoušej Anycoin