Na světě je jen málo portfolií, ve kterých by se nenacházela tato legendární společnost. V tuto chvíli jde o druhou největší veřejně obchodovatelnou firmu ve Spojených státech amerických. I když jsou investoři, kterým se podnikání Microsoftu nelíbí, i oni musí často uznat, že nejde o někoho, nad kým jde jen tak mávnout rukou. 

Microsoft je tu s námi již přes čtyři desetiletí, přičemž se za toto dlouhé období stihl rozšířit po celém světě. Operační systém Windows s čtverečkovaným logem a pozadím složeným ze zelených kopečků a modré oblohy je na víceméně třech čtvrtinách všech osobních počítačů. Vůbec už se pak nebavíme o tom, kde všude se používá ekosystém Microsoft Office.

V tomto článku se podíváme na historii společnosti, její business model, rozebereme si finanční stránku firmy a akcie. V poslední části si pak prakticky ukážeme nákup fyzických akcií s pomocí brokera Robomarkets. Není na co čekat, pojďme se na to vrhnout.

Historie společnosti – Od dopravy k operačním systémům

Jedna z nejzajímavějších věcí na velkých společnostech je fakt, že začátky podnikání jsou mnohdy v úplně jiném oboru, než v jakém nakonec firma skončí. Jinak tomu nebylo ani u Microsoftu.

Bill Gates a Paul Allen byli nadšenci do technologií. Jejich schopnosti, ambice a intelekt se napoprvé projevily v komerčním projektu zvaném Traf-O-Data, který založili v roce 1972. Společnost se zaměřovala na čtení a zpracování dopravních dat.

O tři roky později se duo odhodlalo k tomu, že vytvoří interpreter pro mikropočítač Altair 8800, který se stal v roce 1975 velkým úspěchem. Zatímco firma MITS vytvořila díky interpreteru Altair BASIC, Gates s Allenem již zakládali Micro-Soft

První operační systém firma vytvořila v roce 1980. Šlo o unixový systém z názvem Xenix, avšak největším zlomem byla výhra kontraktu od IBM. Microsoft na tento popud vytvořil MS-DOS. Tento produkt se později stal základem pro dnes již tak známý Windows. V těchto letech Microsoft experimentoval i s jinými produkty, jakými byla například počítačová myš Microsoft Mouse či tiskařské oddělení Microsoft Press.

První samostatný Windows byl vytvořen v roce 1985, zpočátku jako grafické rozšíření pro MS-DOS. Rok poté se společnost změnila svou podobu a úspěšně dokončila IPO. O několik dalších let později pak vznikl první balíček Microsoft Office, který spojoval Word a Excel

Další etapa Microsoftu začala s rozvojem internetu. Microsoft byl jednou z mála společností, která stála na skutečném počátku rozvoje této celosvětové sítě. V roce 1995 vypustili OS Windows 95, který později obsahoval i prohlížeč Internet Explorer. Po dalších soudních sporech vydal Microsoft v roce 2001 novou verzi Windows XP a herní konzoli Xbox. Microsoft v průběhu svého života zkoušel vstoupit i na mobilní trh, nicméně zde byl naprosto převálcován Applem a jinými značkami, které se zvládly přizpůsobit podstatně rychleji rozrůstajícímu se trhu.

Microsoft a problémy se soudy

Není nutné rozebírat všechny detaily, ale rozhodně by bylo dobré zmínit tohle – Microsoft se svou činností dostával (a stále dostává) pod přímou palbu ze strany konkurence a soudů za to, že nejedná férově z hlediska hospodářské soutěže, technologie “krade” a omezuje konkurenci. Představme si pár konkrétních příkladů chování:

  • Spousta produktů se automaticky prodává s Windowsem bez možnosti změny
  • Některé ekosystémy jsou plně použitelné jen v případě, že je spustíte na zařízení s operačním systémem Windows (Microsoft Office)
  • Microsoft často vzal cizí technologii a upravil ji pro vlastní systémy, čímž v zásadě zabil konkurenci

A mnoho dalšího. Když do toho započítáte kontrakty s armádou a zaměstnávání co nejlevnější pracovní síly, je jasné, že se objeví lidé s opravdu silným křikem. Je na osobním zhodnocení, jak velká a jestli vůbec nějaká omezení má podnikatelské prostředí mít. Politika v tom hraje také zásadní roli a rozhodně to není otázka, která by měla jednoznačnou odpověď.

Podnikání Microsoftu – Operační systémy, konzole a další

Historie Microsoft je možná postavená na operačním systémů Windows, ale dnes je Microsoft

diverzifikovaný do mnoha odvětví. Pojďme se na to společně podívat.

fourweekmba.com

Jak můžete z infografiky výše vidět, Microsoft má spoustu odvětví, která si vedou velice rozdílně.

Server products and cloud services

Patří budoucnost cloudovým řešením? Prozatím to tak vypadá. Skrze servery Microsoftu mohou klienti provozovat vlastní aplikace, ukládat data na vzdálené úložiště, CDN hostování, mobilní služby atd. Kromě jiného samozřejmě Azure obsahuje i mnoho aplikací pro komunikaci, sdílení a výměnu dat.

fourweekmba.com

Takto vypadá geografické rozložení služby Azure. Můžete vidět, že jsou centra rozmístěna na všech kontinentech s největší koncentrací v Evropě a Spojených státech amerických.

Oblíbenost tohoto segmentu je jednoznačně vidět na objemu a růstu výnosů. Od roku 2019 se výnosy v podstatě zdvojnásobily a spolehlivě tak zabírají první místo. S celkovou částkou 67 miliard dolarů se jedná o zhruba třetinu veškerých výnosů.

Office products and cloud services

Kdo by neznal MS Office. Ekosystém Word, Excel, Powerpoint a další je snad v každé firmě. Tyto nástroje pro kancelářskou produktivitu dokáží být skvělé programy, ale také umí pěkně zavařit. To však neznamená, že bychom je nepoužívali. Kromě tohoto základu ale Microsoft poskytuje i CRM systémy, nástroje pro automatizaci apod.

Jde o druhou největší skupinu, která v roce 2022 zaznamenala výnosy na hodnotě necelých 45 miliard dolarů, což je přibližně 22 % výnosů.

Windows

Operační systém Windows již dávno není hlavním zdrojem příjmu společnosti Microsoft. Celkový počet jednotlivých plných verzí je přes dvacet, avšak toto číslo by se zněkolikanásobilo v případě, že byste OS rozdělovali ještě podle velkých updatů.

Sám Microsoft uvádí, že tento segment je z velké části ovlivněný především tím, jak se prodávají licence nainstalované obchodníky na jednotlivá zařízení. Mezi dalšími vlivy je například skladba prodejů počítačů mezi uživatelskou a korporátní klientelu, pirátství, rozdíl mezi poptávkou rozvinutých trhů a rozvíjejících se trhů apod.

Prodeje Operačního systému Windows v posledních letech nijak převratně nerostou. Od roku 2019 byl průměrný roční růst zhruba 6,5 procenta. Celkově pak operační systém Windows vytvořil lehce přes 12 % výnosů.

Gaming

Microsoft do herního průmyslu zasahuje především skrze své herní konzole Xbox, ale také prodejem jednotlivých her, reklamou a Cloud Gamingem.

LinkedIn

Sociální síť zaměřená na propojování v profesním a korporátním prostředí. LinkedIn nabral v posledních letech na rychlosti. Celkově jej používá necelá miliarda uživatelů.

Search, Enterprise, Devices a Other

V posledních několika skupinách lze najít vyhledávací procesor Bing, služby pro korporátní klientelu, fyzická zařízení jako Microsoft Surface a ostatní doplňkové zdroje výnosů.

Dceřiné společností Microsoftu

Když firma doroste do určitých rozměrů, není nic divného, že začne postupně přebírat kontrolu nad menšími firmami. Microsoft není v tomto ohledu žádnou výjimkou.

Výše můžete vidět ty největší společnosti, které pod Microsoftem operují. Jednou z největších akvizic své doby byl nákup firmy Nokia, která se však ukázala jako trefou mimo terč. Výhercem se ale následně stal Linkedin, který Microsoft koupil za více než 26 miliard dolarů. Skype se pak s cenou 8 miliard dolarů jevil jako drobek.

Můžeme zde ale vidět i Activision, což je vývojářské studio zaměřené především na herní průmysl. Směrem k AI tu máme OpenAI, které vám možná nic neříká, ale co takové ChatGPT, za kterým stojí?

Obecně se zdá, že je Microsoft v pozici, kdy dokáže profitovat z dnešních trendů. Rozvoj cloudu běží na plné obrátky a OpenAI je senzací umělé inteligence, která je teprve na samotném počátku.

Boj operačních systémů a cloudových platforem

Operační systém Windows je to, co dostalo Microsoft na vrchol potravního řetězce. Jak si na tom stojí v porovnání s ostatními operačními systémy?

Graf výše ukazuje celkový trh operačních systémů na desktopových zařízeních. Jak jistě vidíte, v nezpochybnitelně dominantním postavení je dnes stále Windows, který si drží zhruba tři čtvrtiny celého trhu. Číslo je to ohromné, ale háčkem je trend. MacOS z dílen Applu si za posledních 10 let začal uždibovat stále větší podíl, přičemž to stejné se dá říct i o vedlejších operačních systémech, jakými je například ChromeOS.

Jaké k tomu mohou být důvody? Jedním z nich je samozřejmě popularita Apple zařízení. Jsou stále dostupnější, fungují jako jeden celek a uživatel, který si koupí iPhone či hodinky již není daleko od toho, aby do své sbírky přidal i nějaký jablečný notebook. Zařízení jsou to rychlá, spolehlivá a většinou s nimi nejsou žádné velké problémy.

Dalším faktorem může být například to, že velká část lidí vůbec nepotřebuje upravitelnost Windowsů (která stejně není nijak slavná), a proto raději sáhnou po zařízeních s operačním systémem jako ChromeOS, kde je jednoduché uživatelské prostředí a uživatele moc nezatěžují. Naopak pro fanoušky svobody je zde Linux, se kterým jde dělat cokoliv. 

V podstatě se tak zdá, že Windows stojí někde na pomezí všech kategorií. Jak se ale říká – kdo prodává všem, neprodává nikomu. A setrvačnost historie nevydrží věčně.

Jestli Microsoft upadá v oboru operačních systémů, mezi cloudovými platformami je stoupající hvězdou.

Takto vypadá vývoj za posledních 5 let. Na prvním místě se drží platforma Amazon, avšak velice rychle se na tuto příčku sápe Microsoft. Cloudové služby od Alphabetu jsou také v rostoucím trendu, avšak ten není tak strmý a od Microsoftu se spíše vzdaluje. IBM a Alibaba jsou na ústupu, stejně tak padají v průměru ostatní služby.

Tyto dva segmenty podnikání, tedy operační systémy a cloudové služby, jsou pro Microsoft jedny z největších. Již teď je cloud největším zdrojem výnosů za celou společnost Microsoft. Je klidně možné, že v budoucnu bude tato firma známá zejména díky cloudové technologie, zatímco operační systém Windows už bude pouze doplňkovým zbožím.

Finanční stránka podnikání

Dostáváme se k finanční části. Začněme nejprve tím základním. Na vrchu výsledovky se nachází výnosy, od kterých se odvíjí vše ostatní.

statista.com

Microsoft je v tomto ohledu v podstatě ukázkovým příkladem. Skoro každý rok za posledních 20 let uzavřeli s růstem. Průměrný složený růst za 20 let je 10 %, což se dá považovat za skvělou metriku. Ještě lepší je, že v posledních letech dokonce zrychluje.

Zisk společnosti je naopak na úplném spodku výsledovky a je důležitý pro vlastníky (akcionáře). Zde už je to na dlouhodobém horizontu o něco horší, ale celkový trend je stále naprosto jasně rostoucí.

statista.com

Abychom mohli mít alespoň základní povědomí o situaci společnosti, musíme ji porovnávat s konkurencí. Do naší skupiny jsme zvolili Oracle, Apple, Alphabet (Google) a IBM.

seekingalpha.com

Nejzajímavější pro investory je celkový výnos. Měli bychom se koukat především na dlouhodobý horizont. Za posledních deset let zaznamenal nejvyšší celkový výnos pro investory Apple, na druhém místě Microsoft, následuje Alphabet, Oracle a IBM.

seekingalpha.com

Rozdíly jsou markantní a IBM v tomto porovnání naprosto propadlo.

U růstových metrik je pořadí zase o něco jiné. Na střednědobém horizontu pěti let je ve výnosech nejlepší Alphabet s hodnotou 19,5 %, zatímco MSFT má “pouze” 14,4 %.

Pořadí je ale jiné u čistého zisku. Alphabet stále vede, nicméně před MSFT se dostává Apple.

Zaměřme se teď na efektivitu businessu. Marže na provozním zisku mluví o tom, jak kvalitně firma hospodaří na svém hlavním podnikání. Na prvním místě je s přehledem MSFT, který se dostal na 48 %.

ROA a ROE jsou další ukazatele, které sleduje valná většina investorů. Rentabilita celkových aktiv je u MSFT na hodnotě 19 %, čímž se řadí na druhé místo. Z pohledu ROE je MSFT stále na druhém místě, nicméně Apple je na tomto ukazateli o v podstatě 4x lepší.

Z rozvahy by nás měla zajímat především likvidita. Běžnou likviditu (Current ratio) a pohotovou likviditu (Quick Ratio) má MSFT na průměrné úrovni. Oproti svým konkurentům je tedy spíše na bezpečnější straně barikády.

V rychlosti se ještě podívejme na Beta skóre. MSFT se pohybuje kolem hodnoty jedna, zatímco Apple a Alphabet jsou nad jedničkou. Co to znamená? Že většina těchto společností táhne trhm který se v podstatě hýbe podle nich.

O něco zajímavější je pak Altmanovo Z-skóre, které se snaží o odhad platební neschopnosti. V tomto ohledu je Oracle v ohrožení, zatímco zbytek společností by měl být v pořádku. Stát se ale může přirozeně cokoliv.

Akcie společnosti – Cena, dividenda

Microsoft je dnes druhou největší veřejně obchodovanou společností ve Spojených státech amerických. Někdo by mohl namítnout, že takto velké značky už mají svou slávu za sebou. To však není případ technologických firem. Microsoft dokázal za posledních 5 let zvednout cenu svých akcií o více než 200 %, což znamená roční složený výnos přes 27 procent.

Jak můžete vidět na grafu, covidová panika na jaře 2020 v podstatě splývá se zbytkem linie a není ničím výjimečná. Naopak rok 2022 byl ve znamení klesajícího trendu, který se přehoupl na býčí stranu na přelomu roku 2023. V tuto chvíli trhá tato akcie svou cenou nová maxima a můžeme se jen dohadovat, kam až zvládne vystoupat.

Co se týče dividendy, akcie MSFT nejsou žádným velkým zázrakem v případě, že chcete velkou dividendu hned. Dividendový výnos se pohybuje kolem třech čtvrtin procenta, čtyřletý průměr pak kolem jednoho procenta.

V porovnání se zbytkem firem je to mediánová hodnota. Oracle a IBM vyplácejí dividendu vyšší, zatímco Apple zhruba o třetinu nižší a Alphabet neplatí dividendu vůbec. 

Podstatně důležitější je ale tempo růstu dividendy. Microsoft svou dividendu zvyšuje na horizontu tří i pěti let v průměru o 10 % ročně. Jediný Alphabet je v tomto ohledu lepší. Když se podíváme ještě na výplatní poměr, který mluví o tom, jaké procento ze zisku je vypláceno na dividendě, můžeme u Microsoftu najít hodnotu necelých 28 a půl procenta. Výplatní poměr se v tomto případě jeví jako naprosto v pořádku a není třeba žádných obav.

Praktický návod na nákup akcií MSFT

Tak jak se vám líbí akcie Microsoftu teď? Pokud jste dočetli až sem, měli byste znát všechny důležité informace o této firmě. Přišel tedy čas na návod, jak tyto cenné papíry prakticky nakoupit. My budeme obchod provádět skrze platformu RoboMarkets, ale na trhu je spousta brokerů, kteří na amerických burzách obchodují také. Postup bude velice podobný.

1. Vytvořte si účet

Předtím, než můžete na RoboMarkets cokoliv nakupovat, je potřeba vytvořit obchodní účet. Stačí přejít na stránky brokera a začít vyplňovat registrační formuláře. Budete muset zadat nějaké osobní údaje a autorizovat totožnost. Vše jde relativně snadno a pokud se budete držet instrukcí, určitě to zvládnete.

Jakmile se vám to povede, odešlete si na obchodní účet peníze, za které budete později nakupovat.

2. Otevřete platformu StocksTrader a najděte akcie

RoboMarkets nabízí několik obchodních systémů. Pro nás je podstatný tzv. StocksTrader, skrze který je možné nakupovat akcie amerických společností. Jakmile platformu otevřete, objeví se před vámi tato obrazovka.

V levém horním rohu se nachází vyhledávací pole. Pokud chcete najít akcie Microsoftu, stačí napsat ticker (zkratku) MSFT. Dejte si pozor na to, ať vyberete skutečné akcie. RoboMarkets prodává i investiční certifikáty CFD, které ale nakupovat nechceme.

3. Vyplňte příkaz a nakupte akcie

Na pravé straně je konzole, která vám dovolí nakupovat a prodávat akcie. Najděte tlačítko “Market”, které před vámi otevře vyskakovací okno s formulářem pro nákup. Tento typ příkazu je typický tím, že je vyplněn okamžitě, a to nezávisle na tom, jaká je zrovna cena. Stačí tedy zvolit pouze počet akcií a celou transakci potvrdit.

Pokud jsou zrovna obchodní hodiny a vy máte dostatek prostředků na účtu, příkaz se vyplní a vy se stáváte oficiálním akcionářem Microsoftu.

Shrnutí – Má smysl kupovat MSFT?

Pokud se budeme bavit o ceně, nemůžeme říct nic přesného, a i kdybychom mohli, nic bychom neodhadovali. Nikdo nemá křišťálovou kouli, dokonce ani my. Jakožto investoři uděláte nejlíp, když si společnost zanalyzujete od hlavy až k patě a pak se informovaně rozhodnete. Jak je na tom firma jako taková?

Microsoft je legendární společnost, která si prošla dlouhou cestou. Od dopravy až ke cloudové platformě. Dnes je MSFT tahounem trhu, který z velké části udává směr, jakým se budou indexy ubírat. Ačkoliv je minulost v podobě Windowsů spíše v úpadku, rozhodně to neznamená, že by se firma zasekla. Cloud od Microsoftu se zvětšuje a rozšiřuje rychlostí světla, a to z pohledu tržního podílu i celkových výnosů. Finančně se zdá, že je na tom společnost také velice dobře.

Často kladené otázky (FAQ)

Lidé se často ptají na několik stále se opakujících otázek. Abychom vám ušetřili práci s hledáním, připravili jsme toto krátké FAQ, které snad na vše odpoví.

Jak velká je společnost Microsoft? 

V tuto chvíli jde o druhou největší veřejně obchodovanou společnost ve Spojených státech amerických. Tržní kapitalizace je již přes 2,5 bilionu dolarů, což z ní dělá i jednu z největších společností na světě.

Vyplácí MSFT dividendu?

MSFT dividendu vyplácí. Celkový dividendový výnos se drží na zhruba 0,75 %, avšak růst dividendy je za posledních 5 let v průměru 10 %. Pokud tedy budete akcie držet dostatečně dlouho, může se z nich stát velmi dobrá dividendová akcie.

Z čeho má MSFT nejvíce peněz? Je to Windows?

Je pravda, že MSFT byl dlouho dobu zaměřený hlavně na operační systém Windows. Dnes už je však situace jiná. I když je Windows stále velkým zdrojem výnosů, mnohem důležitější jsou cloudové služby. Ty jsou teď zdaleka největším generátorem výnosů pro tuto firmu.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Robomarkets

Broker pro nákup akcií Microsoft

Hodnocení
Přečíst recenzi