Drazí čtenáři, vítejte u našeho dalšího vydání týdeníku z technologického a fintechového sektoru. V redakci jsme pro vás jako vždy připravili řadu novinek, které jednoznačně stojí za pozornost. V dnešním článku se podíváme například na zázračnou robotickou pilulku na hubnutí, rekordní prodeje aut Tesla, nový automobil značky Xiaomi a mnoho dalšího. Pohodlně se usaďte do křesla, vezměte si do ruky nějaký čaj a můžeme se na to vrhnout.

Tesla dosáhla na nový rekord v prodejích

Ještě před několika lety byla Tesla pro mnoho lidí buď naprosto nepochopitelnou modlou, nebo zavrženíhodným vtipem bez budoucnosti. No. Jako vždy se ukázalo, že ani jeden z extrémů není tím správným řešením. Tesla, respektive Elon Musk, rozhodně nejsou modelem upřímnosti, protože slibů bylo opravdu hodně, avšak dodrželo se jich podstatně méně. Na druhé straně už je ale nezpochybnitelnou pravdou, že jde o poměrně dobře zaběhnutou společnost se silnou fanouškovskou základnou. Jak si tedy Tesla minulý rok vedla? Rekordně.

Nejvíce na dračku šly nejlevnější vozy Model 3 a Model Y. Prodeje těchto dvou typů jsou odpovědné za zhruba 96 procent celkových tržeb, které Tesla za rok 2023 udělala.

Z celkového pohledu Tesla dokázala vyrobit 1,85 milionů elektromobilů a mezi své zákazníky jich vypustila 1,81 milionů. Jen za poslední kvartál se povedlo v továrnách vytvořit necelých 500 000 aut.

Novým milníkem pro Teslu jsou také první prodeje dlouho očekávaného Cybertrucku, který se v tuto chvíli cení na 100 000 dolarů.

Více na stránkách Techcrunch.

Evropská rada navrhuje pravidla pro AI žurnalismus

Když si odmyslíme scénář z filmu Terminátor, umělá inteligence je velkým otazníkem především z hlediska autorských práv. Návrhy se týkají především shody s nějakými lidskými právy a ohleduplností vůči ostatním. V návodu lze najít například pasáže týkající se kontroly vkládaných dat a jejich správnosti, udržování infrastruktury zaměstnanců apod.

Prozatím se jedná pouze o příručku, avšak nikdo asi nevěří tomu, že se “alespoň některá” pravidla nedostanou do skutečných směrnic a nařízení.

Vzhledem k vývoji tohoto sektoru je to postup poměrně očekávaný. Koneckonců třeba kanál Channel 1 například oznámil, že jedna z redakcí bude plně operována AI boty.

Více na stránkách Cointelegraph.

Vědci z MIT vymysleli vibrační pilulku, která snižuje hlad a obezitu

Chcete znát trik, díky kterému sníte u každého jídla méně? Vypijte před obědem sklenici vody. Receptory ve vašem žaludku zaznamenají změnu, vyšlou signál do mozku, ten začne produkovat inzulin a jiné hormony – a voila, pocit plného břicha je na světě podstatně dříve. Vědci z MIT přišli s podobným řešením, tentokrát ale ve formě vibrační pilulky.

Jakmile se kapsle s malým vibračním strojkem dostane do žaludku, začne se rozpouštět vnější vrstva pilulky. Když konečně dojde k narušení, obvod se propojí a zařízení začne dělat svou práci. Pohyb stimuluje žaludek, žaludek stimuluje mozek a dál už je to stejné jako s vodou. Podle testů na zvířatech se povedlo snížit množství přijímaného jídla o 40 %.

Pokud by se pilulka dostala i k lidem, šlo by o poměrně jednoduchý způsob brždění hladu, který ale nevyžaduje žádnou operaci či chemikálie, neboť využívá přirozené procesy těla.

Více na stránkách Techcrunch.

Copilot v GitHubu je již dostupný pro všechny

GitHub je jakousi Mekkou pro vývojářskou komunitu. Tato sociální síť samozřejmě naskočila na vlnu AI a spustila svého vlasntího pomocného copilota, který má vývojářům radit. Ačkoliv byl nejprve copilot určený pouze pro business zákazníky, teď se již přesunul do plně veřejného režimu. AI chatbot je založen podle GPT-4 a může sloužit například pro testování, hledání slabin kódu atd. 

Více na stránkách Techcrunch.

Xiaomi pouští do světa svůj první elektromobil

Velké asijské značky jsou známé tím, že si od nich nakoupíte motorku i klávesy. Do této skupiny se začíná řadit i Xiaomi. Jeden z největších výrobce telefonů totiž přišel se svým vlastním elektromobilem.

Jak můžete vidět, půjde o sedan s poměrně ostrým vzhledem a názvem SU7. V automobilu bude i software HyperOS, tedy operační systém, který by měl být podle Xiaomi schopen fungovat v telefonech, chytrých domech a autech.

Více na stránkách Techcrunch.

Obrázek myšáka Mickeyho ztratil výsadní práva, nyní jej může používat i veřejnost

Pokud neznáte nebo jste nikdy neviděli kreslenou myšku se jménem Mickey, museli jste žít pod kamenem. Tento symbol kresleného firmu od Walta Disneyho dostal minulý týden nálepku s názvem “Public Domain”, což v praxi znamená, že k němu nejsou připojena žádná autorská práva a může jej tak použít kdokoliv.

Jde konkrétně o podobu zvanou Steamboat Willie, což je prakticky Mickey Mouse v námořnickém. Hned po tomto přesunu do “veřejného prostoru” se internet zaplnil obrázky, okamžitě začala vznikat NFT díla a Mickey se stal terčem mnoha vtipů.

Více na stránkách Techcrunch.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.