Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního článku ze světa technologií, fintechů a businessu. Jako vždy jsme si pro vás připravili celou nálož novinek z minulého týdne, které podle nás stojí za pozornost. Dnes se budeme zabývat vším možným. Podíváme se například na zákaz používání AI v telefonních hovorech, ukážeme si poměrně velkou novinku na platformě X a skočíme třeba na statistiky z firmy Spotify. Udělejte si něco příjemného k pití, usaďte se a můžeme se na to vrhnout.

FCC ve Spojených státech amerických zakazuje hovory dělané s pomocí AI

Jestli si pamatujete na minulý týdeník, zmínili jsme v něm situaci, kdy mnoho lidí obdrželo hovor s hlasem Joe Bidena. V této konverzaci je umělý americký prezident vyzval k neúčasti na volbách. Rozhodně se nejedná o scénář, který by byl snad nějak speciální nebo ojedinělý, za to ale perfektně ukazuje realitu podvodů a umělé inteligence. Tento problém se pokusil zachytit americký úřad FCC.

Komise Federal Communication Commission rozhodla, že bude nelegální používat AI ke generování hlasu a jeho následné použití v telefonních hovorech. Úřad a státní represivní složky budou mít možnost případné reálné aktéry v pozadí stíhat a trestat.

Důvod k tomuto kroku je naprosto jasný. Každý takový hovor může skrývat nějaký typ zlého úmyslu. Není nijak těžké představit si hlas vnuka, který svého prarodiče prosí o peníze nebo údaje k platební kartě. Stejně tak je ve hře přesvědčování k nějakému činu, politickému smýšlení apod.

Více na stránkách BBC.

Bitcoin se po několika letech vyšplhal nad 50 tisíc dolarů

Pro ty, kteří sledují kryptoměnovou sféru, není tato zpráva ničím novým. My si myslíme, že si ale zaslouží své místo i v tomto týdeníku. Bitcoin se konečně dostal nad 50 000 dolarů, což je cena, kterou neviděl od roku 2021. V tuto chvíli je znovu pod hranicí 50 tisíc, avšak tlak na cenu a zásadní pásmo rezistence je již realitou.

Více na stránkách Reuters.

Na platformě X bude již brzy otevřena služba sázkové kanceláře

Když se Elon Musk rozhodl pro nákup sociální sítě Twitter, spousta lidí si klepala na čelo. Následně přišla změna jména, rozšíření o možnosti platby a třeba možnost zaplatit si prémiový účet. Musk tak v podstatě naplňuje svůj sen o tzv. “Everything app”, což by se dalo přeložit jako aplikace pro všechno

Novinkou na této síti budou sázky. X uzavřela smlouvu se sázkovou společností BetMGM, k jejímž službám bude dávat přístup. Prozatím půjde pouze o přístupový bod, který uživatele přenese do sázkové aplikace. Do budoucna se ale bude partnerství s největší pravděpodobností rozvíjet, což dává do hry i možnost přímé integrace do systémů sociální sítě.

Více na stránkách Techcrunch.

Počet aktivních uživatelů na Spotify přesáhl 600 milionů

Spotify byl ve své době naprostý hit, neboť šlo o jeden z prvních uživatelsky povedených systémů, který umožňoval streamování hudby za pár korun měsíčně. I když je aplikace pod tlakem jiných služeb (například YouTube Premium), stále roste. V posledním čtvrtletí roku 2024 se společnost ve svých výsledcích pochlubila novým rekordem, neboť dosáhla na 600 milionů měsíčních aktivních uživatelů. Skvěle dopadli i platící předplatitelé, na kterých se meziročně přidalo dalších 15 %, celkově jich tak Spotify má 236 milionů.

Více na stránkách Techcrunch.

Nová datingová appka Blush se dostává poprvé na trh

Jestliže vás již nebaví Tinder, možná by vás mohl zajímat Blush. Jaký je v této appce rozdíl oproti Tinderu a jiným službám? 

Blush je postavený na principu tzv. courtingu. Můžete si to představit jako takové dvoření se, do čehož se zapojují i lokální podniky. Uživatel má možnost zvolit si své oblíbené restaurace. Následně dostane možnost odeslat poukázky protistraně, která je může následně na daném místě uplatnit. Pokud bude tedy vše fungovat podle plánu, měla by aplikace přinést nový vítr do seznamování a pomoct lokálním podnikům.

Více na stránkách Techcrunch.

Tinder vás bude nově upozorňovat na nepatřičné chování

Ještě chvilku u seznamování zůstaneme. Tinder bude nově zavádět funkci hodnocení vašeho chování, o kterém se může vyjádřit jako o nevhodném. Co to bude pro uživatele znamenat? Kdykoliv se nějaké chování vyhodnotí jako špatné, aplikace na něj upozorní a nabídne možnost opravy. Jestliže se bude něco takového často opakovat, může dojít až k blokaci účtu.

Více na stránkách Techcrunch.

Chcete vědět, jak udělat naprosto nepoužitelnou AI? Stačí ji dát smysl pro morálku

Dle zvyku dáváme na konec článku takovou perličku. Jestliže někdy budete mít tendenci udělat morálně čistou AI, poté ji pravděpodobně dostanete do stavu naprosté nepoužitelnosti. Umělá inteligence bude totiž na každou otázku pohlížet jako na problematickou, neboť může někoho urazit, obelhat, nebo klidně jen nevinně zmást. Pokud chcete, podívejte se do původního článku, kde je hned několik takových příkladů.

Více na stránkách Techcrunch.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.